LVIV.COM

Життя в Прип’яті – а можливо? 31 рік потому

Ділися або не палися

Життя в Прип'яті - а можливо? 31 рік потому
Марина Романцова

26 квітня 1986 року у ще радянській Україні сталось лихо - вибухнув реактор у найбезпечнішій за тодішніми мірками атомній електростанції. Сотні тонн радіоактивного пилу рознеслися територією України та Європи. Найближче до станції місто - Прип'ять - було покинуте. Думали - на два-три дні. А виявилось...


 

Прип'ять, парк, колесо

Історія

Прип'ять заснували 2 лютого 1970 року. Це було місто першої категорії, зразок щасливого життя радянської людини. Сюди возили іноземні делегації, виділяли мільйони рублів бюджету. Універмаги та магазини заповнювались товарами, бувало, що до Прип'яті їздили скупатись з Києва. Прип'ять позиціювали як місто молоді і прогресу. Середній вік населення - 26 років. Будувались нові райони, спортивні комплекси, школи. У Прип'яті навіть був власний басейн, що для міста з такою кількістю населення було небаченим явищем. Однак, після аварії на 4-му блоці, 27 квітня 1986 року усіх жителів евакуювали, у зв'язку з високою радіаційною небезпекою.

Життя в Прип'яті - а можливо? 31 рік потому Евакуація, 1986 р.

Життя в Прип'яті - а можливо? 31 рік потому

Після евакуації Прип'ять жила, хоч і досить дивним життям. До 2000 року у колишньому ПТУ №8 знаходилось Управління дозиметричного контролю, в будинках облаштували гуртожитки для ліквідаторів. Деякі приміщення використовувались для різноманітних лабораторій, працювала міліція, пожежна частина, був медпункт. У будівлі заводу "Юпітер" знаходилось підприємство "Спецатом". 

ПТУ 8 ПТУ №8
Будинок Жилий будинок Прип'яті

У 2000-му, після зупинки енергоблоку, всі ці підприємства вивели з Прип'яті. Деякі у Чорнобиль, а деякі - поза межі зони відчуження. На сьогодні, в місті функціюють три об'єкти: спецпральня "Комплекс", гаражі "Чорнобильсервіс" та насосна станція, що качає артезіанську воду і подає її на ЧАЕС.   

Спецпральня Спецпральня Прип'яті

Радіаційний фон 

26 квітня 1986 року, в день аварії, фон у Прип'яті сягав 1 рентгена за годину (при нормі 10-20 мкр/год). В цей час, біля аварійного блоку фон становив близько 50-100 рентген, а навколо реактора, що горів - 10.000 рентген і вище. Знаходитись на аварійній території було небезпечно для життя. 

ЧАЕС після аварії Фото: АР

Сьогодні, фон Прип'яті на рівні 0,8 мкЗв/год (80 мікрорентген). В окремих регіонах може досягати 20 мкЗв/год. "Гарячі" частинки, які дають такий високий фон, розкидані по всьому місту. 

Гаряча точка"Гаряча" точка на прип'ятському вокзалі

Попри те, що радіаційна обстановка поступово покращується, для повного очищення 10-кілометрової зони знадобляться тисячі років. Все через ізотопи плутонія-239 та -240, період розпаду яких становить 24 тис.  та 6,5 тис. років.

Радіаційне забруднення

Карта радіаційного забруднення України

Подальше життя Прип'яті

За 10-кілометровою зоною хочуть закріпити назву "зона спеціального промислового обслуговування". На відміну від 30-км зони, де життя триває і до сьогодні, в 10-км зоні люди заселитись не зможуть. Тому, там планують організувати могильники для радіоактивних відходів. А цього року, компанії GCL System Integration Technology (GCL-SI) і China National Complete Engineering Corp (CCEC) почнуть будівництво сонячної електростанції, котра не буде забруднювати навколишнє середовище.

Школа Прип'ять

На 30-кілометрову зону також чекають зміни - вона виконуватиме бар'єрну функцію. Там хочуть спроектувати біосферний заповідник. 

Прип'ять
Зараз читають