LVIV.COM

Як потрапити на роботу в IT: досвід і поради

Як потрапити на роботу в IT: досвід і поради
Наталя Мойсеєнко

За останніми даними dou.ua за 2017 рік кількість людей, які працюють у сфері ІТ в Україні, виросла на 27%. Якщо минулого року в галузі працювало майже 100 тисяч осіб, то цього року цифра коливається в межах 127 000.


Ключовими факторами, чому люди мріють про таку роботу є високий рівень зарплати, можливість кар’єрного росту, любов до сучасних технологій та більш гнучкий робочий графік. Проте, кожен ІТ спеціаліст скаже, що якщо у людини немає любові та здібностей до такої роботи, протриматись буде дуже складно.

Якщо ж ти твердо впевнений, що ІТ – це твоє, я зібрала для тебе кілька порад від людей, які вже працюють. Вони люб’язно поділились своїм досвідом та розповіли, чого очікувати новачкам та що варто знати, аби потрапити на співбесіду.Як потрапити на роботу в IT- досвід і поради

Марина, тест-лід

«Вибір роботи був очевидним – це моя обрана спеціальність ще в університеті. Не скажу, що я природжений математик – люблю і помалювати, і творчий підхід до речей поважаю. Але самотужки вступила на комп’ютерні науки, закінчила магістерку. Працювала якийсь час на державній роботі також по спеціальності, але не відчувала, що розвиваюсь, чи рухаюсь хоч в якийсь бік. Тому вирішила податись на безкоштовні ще тоді курси від Softserve (єдині, на мій погляд, толкові та предметні), пройшовши конкурсний відбір з семи людей на місце.

Під час вступу нас очікувало випробування з технічної частини, англійської мови, а потім загальна співбесіда як завершальний етап прийому. Знати потрібно було багато, але це і зрозуміло – нас збирались навчати безкоштовно і робили це на рівні. Тому ці курсу були хорошим стартом вже на етапі вступу.

Станом на сьогодні в ІТ я вже 5-й рік. Працюю тест лідом на проекті. ІТ для мене – широкі можливості виявлення і самореалізації. Це саме той випадок, коли працедавець тебе слухає і зацікавлений в твоєму професійному рості. Це випадок, коли ти бачиш результат своєї наполегливості. Це креативна команда, як в твоєму опен спейсі так і по іншу сторону проекту. Для мене це постійний розвиток, насиченість і шалений життєвий рух. Обожнюю це відчуття».

Порада

«Тепер, маючи справу зі співбесідами та відбором кандидатів, неабияку увагу звертаю на технічний бекграунд. Важливо, щоб людина закінчила технічну спеціальність. І, звісно, необхідно, щоб у кандидата за плечами були пройдені відповідні курси, що вимагали жорсткий відбір. Тобто не платні, куди приймуть будь-кого».

Сергій, iOS developer

iOS Developer

«З дитинства програмування мені йшло до бука. Страшенно не любив вчити «Ворд» чи «Ексель», сприймав це як марну трату часу, а от вчити власноруч оперувати бітами пам’яті і функціями уподобав. Можливо, це і стало поштовхом піти все ж на технічну спеціальність в університеті. Щоб потрапити в ІТ особливо нічого не робив: ще з 1-го курсу вчив С++, а потім вирішив спробувати свій ноуледж у продакшині. Попав на курси у SoftServe IT Academy і після них одразу (ну майже) на роботу. З першим досвідом стало значно легше рухатись в правильному напрямку. Я й сам почав розуміти, що до чого, що мені більше до душі. Стаж, звісно, задавав певний тон розмови, але остаточне рішення було за моїми скіллами. Загалом в ІТ я вже десь чотири роки».

Порада

«Під час пошуку роботи виявилось, що сертифікат АйТі академії був вагомим аргументом, тому почати все ж варто з профільних курсів. Перше, що я б порадив новачкам, це чітко зрозуміти, чи це Ваше: сучасне айті це не тільки стартапи і біг дата, це ще й купа старого коду, купа дивних замовників і вимог, незрозумілих бібліотек і кілотонни годин на пошуки рішень у документаціях чи “Stackoverflow”. Це доволі тяжка робота, зі своїми “+” та “-“, але якщо Вас це не лякає, тоді Вам варто спершу оприділитись з технологією, яка буде Вашим, так би мовити, “каньком”.

Вивчаючи мову, на базису якої працює технологія, ознайомитись з загальним принципами програмування, підходами, особливостями і т.д. Відчуваючи після того дно під ногами, сміло йти і пробуватись на курси. Бажано, щоб їх вели реальні інженери, або пробуватись на молодші позиції вже у компанії, наприклад trainee або junior. А далі Ви і самі все зрозумієте».

Маша, HR Marketing Manager

marketing manager

«Працювати в ІТ я пішла, тому що тут завжди цікаво. Починала я з вивчення основ HTML, CSS, JS в ІТ-академії на Софт Серві. Винятково з метою зрозуміти, як працює веб. Маркетинг увійшов у моє життя плавно і органічно ще на етапі моєї роботи у веб-журналістиці. В принципі, знайти роботу було не важко. Не пригадую точно скільки, але цей термін вимірюється тижнями, а не роками.

Причиною є швидше релевантний до потреб компанії набір компетенцій. Якби йшла у делівері, то, припускаю, перехід тривав би декілька років з високими шансами закінчитись фіаско. Звісно, з отриманим досвідом стало легше рухатись далі. Але це пояснюється швидше насиченим досвідом роботи у першій компанії, ніж можливістю легко “плавати” між компаніями. На даний момент в ІТ я вже чотири роки».

Порада

«Почати із запитання “Чому мені це потрібно”? Бо ІТ (здебільшого) – це не манна небесна, а #робітничібудні по 8+ годин в офісі. Варто, до речі, постійно підсилювати свій досвід запитанням «А чи не г*вно я роблю?». Дуже помічне, не тільки в ІТ».

Олег, full stack php dev.

php

«Пішов в ІТ, бо, ще зі школи хотів бути програмістом. Крім того, не буду оригінальним, якщо скажу, що підкуповує ще рівень зарплат та «пєчєнюх» у цій сфері. Тут є помітний кар’єрний ріст – є куди рости і чого прагнути. Ну і наостанок – це цікава робота. Хоч звісно бувають і нудні моменти, але це як-не-як передусім робота.

Я не закінчував технічну спеціальність в університеті. Завершив Політехнічний університет, напрям «Водні ресурси». Як бачите, техніка з водою не дружить. Але це мені не завадило вивчитися на ІТ-ішника. Так-як, інформації по програмуванню зараз дуже багато, я вивчився сам, до прийому на першу роботу – а там вже допомогло влиття в колектив. На курси також не ходив.
Насправді, я довго боявся шукати роботу в цій сфері. Боявся, що все ще мало знаю. Але, наважився, порозкидав резюме і згодом мене взяли на першу роботу.

Зараз велика конкуренція, вибирають найкращих. І деякі напрями переповнені новачками. На посаду джуна (початківця) конкурс ну дуже великий (в деяких напрямках просто космічний). А людей мід (з великим досвідом) і вище насправді дуже не вистачає. Тому навіть новачків обирають таких, яких можна кинути одразу «в бій». Для роботодавців брати людину без досвіду – це великі ризики, адже людину треба вчити (а це час і – відповідно – відсутній заробіток), а після навчання ця людина може втекти на іншу компанію. Тому логічно, що всі роботодавці шукають осіб вже з мінімальним досвідом».

Порада

«Перше – визначитись, який напрямок подобається і що для цього потрібно знати. Не забувати про англійську мову! Роботодавці одразу відсіюють по знанню англійської мови. Матеріал знайти доволі просто. Головне, черпати його з різних ресурсів: книги, відео-уроки (безкоштовні та платні. Наприклад, udemy, Lynda тощо), інші люді. Просто загугліть «назва технології уроки» і початок вже буде покладено. Також є курси, результат від яких буде, якщо є мотивація і багато навчання поза курсами. Тобто курси – це посилення твого самостійного навчання, а не навпаки. Плюс, часто можна натрапити на курси, які нічого не дають.

Важливо мати готове портфоліо. Щось треба показати на співбесіді. Хай це маленька програмка хоч в консолі. Хоч сайтик. Але головне, щоб воно було цільне і завершене. Ну і не забувайте, що вчитись треба насправді сильно та наполегливо, бо таких, як ти, зараз багато, а обирають найкращих. Тому важливо не втратити свою мотивацію рухатись далі і далі».

Антон, IT-консультант

it consultant

«В ІТ я вже загалом 8 років. Спочатку не до кінця розумів, чи це моє, чи ні. Але оскільки я закінчив економічну кібернетику, вирішив йти далі за фахом».

Порада

«Насправді, дуже важливо розуміти, чи це «твоє», чи ні. Бо зараз багато людей хочуть «увійти в ІТ», але насправді не люблять програмування, не знають математику, не мають іншої мотивації, окрім гіпотетичної зарплатні з прив’язкою до курсу доллара. Я б радив розпочинати з профільних курсів при ІТ компаніях, наприклад, при ЕРАМі, чи SoftServe.

Але вони мають бути безкоштовними, адже тут відбір значно-значно жорсткіший, відповідно і мотивація вчитись, щоб потрапити на ці курси, більша. Це вже своєрідне сито. АйТі підходить далеко не усім, а перед подібними курсами треба насправді наполегливо самотужки вчитись, а вже на самому навчанні вправляють мозок і показують, в якому напрямку рухатись далі.

Робота в ІТ – це сфера, де треба постійно вчитись. Без зупинки. І ніхто тебе вчити не буде, все потрібно буде робити самостійно. Це не та робота, куди прийшов «відсидіти» з дев’ятої до шостої, потім вимкнув телефон і пішов собі спокійно в захід сонця до наступного робочого дня. Це цілодобова праця: коли не працюєш, ти вичитуєш щось нове і свіже по твоїй тематиці».

Ірина, HR менеджер 

Як потрапити на роботу в IT: досвід і поради

Порада

«Скажу одразу – без знання англійської мови можна і не намагатись знайти роботу в ІТ. Потрібно мати хоча б Upper Intermediate, щоб на щось розраховувати. Компаніям потрібні люди, котрі зможуть самостійно спілкуватись із замовниками, тому це насправді важливо. Тим більше, якщо це такі популярні зараз напрямки, як QA. Також вагомим аргументом будуть сертифікати про закінчення відповідних курсів.

Найбільш толковими вважаються курси при ІТ-компаніях (наприклад, ЕРАМ, чи SoftServe). Причому, якщо це курси при СофтСерві, то лише безкоштовні, куди потрапити надзвичайно складно і куди беруть вчитись вже з певним рівнем знань. Як варіант – курси у LITS. Такі школи, як «Логос», чи схожі, не особливо впливають на думку роботодавця при прийнятті на роботу. Ну але курси самі по собі нічого не дають, потрібно дуже багато вчитись самостійно, знати основний матеріал (а краще – більше), прочитати кілька книг по тій мові, на яку пробуєшся. Зараз дуже поширена проблема, коли людина знає лише 20% зі ста необхідних і вважає, що цього достатньо.

Без досвіду роботи у людини є шанс потрапити на співбесіду лише, якщо вона має профільну університетську освіту. Особливо цінується прикладна математика в Університеті Франка. А на курсі Data Science при УКУ вже на третьому курсі студентів «з руками і ногами» забирають працювати.

Щоб вирізнитись з-поміж інших кандидатів, потрібно мати вже готові свої проекти. Незай це будуть ваші домашні проекти, зроблені «в стіл», чи в якості допомоги другу чи просто як безкоштовна робота для когось – це вже досвід, який можна демонструвати на співбесіді і це вже суттєвий козир.

Важливо також розуміти, що потрібно мати хист до цієї роботи. Люди, які хочу піти в ІТ через відносно високі зарплати, але при цьому не люблять таку роботу, не мають математичного складу розуму, майже не мають шансів втриматись тут».

Наталя Мойсеєнко LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають