LVIV.COM

Як домогтися перенесення смітників 🗑️ від будинку 🏠- покрокова інструкція

Як домогтися перенесення смітників 🗑️ від будинку 🏠- покрокова інструкція

Невідремонтована дорога, невчасно вивезене сміття, відсутність вуличного освітлення – ми весь час скаржимось на подібні проблеми та сваримо владу. А як щодо вплинути на неї? Твій Бро підготував інструкцію як змусити місцеву владу сумлінно виконувати свою роботу. Збережи собі і поділися з друзями!


За основу я взяв інструкцію, як контролювати місцеву владу, розроблену інформаційним проектом “Твоя Справа”. Проте для наглядності спроектував її на конкретну проблему – смітник стоїть з порушенням санітарних норм, наприклад, занадто близько до будинку. І смердить. Правда, подібний сценарій може згодитися і для вирішення інших проблем. (До речі, ми вже провернули таку справу, тож додали сюди власного досвіду).

Отже, що потрібно зробити, аби змусити місцеву владу перенести смітники подалі від будинків?

Як домогтися перенесення смітників від будинку - покрокова інструкція

1. Визначити проблему

Цей крок може здаватись кумедним, та насправді він важливий.

По-перше, “смітник стоїть занадто близько до будинку” – це некоректне формулювання. Проблема має звучати чітко – для цього потрібно подивитись санітарні норми.

Я зробив це за тебе та з’ясував, що, згідно з Наказом МОЗ від 19 червня 1996 року N 173 “Про затвердження Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів”, смітники мають стояти не ближче ніж 20 метрів від ігрових майданчиків та житлових будинків, а від майданчиків для вигулу собак – не ближче ніж 40 метрів.

По-друге, коли ти вже знаєш нормативи, то краще чітко визначити, чи смітник біля твого будинку дійсно їх порушує – тож варто поміряти відстань від будинку до баку.

По-третє, потрібно визначити масштаби проблеми. Чи ти хочеш, аби посунули лише смітник біля твого будинку? Чи спостерігаєш подібну проблему всюди у твоєму районі і навіть знаєш, кого можна долучити?

Якщо ти ще не знайшов однодумців, краще почати з одного смітника. Може, потім вони й самі підтягнуться.

Крім того, якщо смітник стоїть навіть більше 20 метрів від будинку, це не кінець. Існують й інші вимоги:

“Контейнерні майданчики повинні мати водонепроникне тверде покриття та бути обладнані навісами, огорожею та ізольовані від об’єктів обслуговування населення, господарських дворів і магістральних вулиць смугою зелених насаджень шириною не менше 1,5 м, не повинні бути прохідними для пішоходів і транзитного руху транспорту”.

Більше про це можеш прочитати тут.

2. Визначити відповідального

Аби домогтися змін, потрібно знати, в кого їх вимагати. У нашому випадку це Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради. Саме він відповідає за розміщення смітників у Львові. Але можеш почати і з районної адміністрації.
(Ми добивалися в районної адміністрації і лякали її міськрадою – типу йдеш по драбині чиновників вгору, лякаючи тими, хто стоїть вище. Але це, мабуть, залежить. Може це в нас унікальний випадок був)

3. Визначити, які порушення призвели до проблеми

Ти вже знайшов інформацію, що смітники мають бути не ближче ніж на 20 метрів від будинків. Це та інші порушення (наприклад, відсутність дашку над сміттєвим майданчиком) краще зафіксувати на фото та відео.

4. Звернутись до відповідальних органів

Дзвонити у таких випадках на гарячу лінію – юзлес. З чиновниками варто лише переписуватись офіційними листами, інакше просто заб’ють на твою проблему. Якщо у твоєму будинку є ОСББ, пиши від його імені. Таким чином буде не людина vs. чиновник, а цілий будинок.

Спершу треба надіслати офіційний лист-звернення до Департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР з вимогами усунути проблему. Додай до нього фото- та відеодокази.
Офіційне звернення можна надсилати на електронну пошту або через Державну систему електронних звернень.

Серед вимог до оформлення:

  • Назва та адреса державної інституції, куди надсилається звернення
  • Прізвище, ім’я, по батькові громадянина (тобто твоє)
  • Місце проживання
  • Суть звернення: зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги
  • Підпис та дата
  • Електронна скринька для відповіді.

Звернення мають розглядати і вирішувати не більше одного місяця, а якщо воно не потребує додатково вивчення – невідкладно або не більше 15 днів. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідної установи має встановити нові терміни та повідомити про це заявника.

Якщо відповідь прострочать, у тебе з’явиться потужний козир, адже для них це величезна проблема, яка світить щонайменше доганою відповідальній особі.

Одночасно можна написати окреме звернення на ім’я мера.

Комісія

Далі чиновники повинні організувати комісію, яка виїде на місце і прийме рішення. Тобі обов’язково потрібно там бути! Вимагай, щоб тебе завчасно попередили про час і будь проактивним – бери участь в обговоренні проблеми й зроби їм “екскурсію” всіма порушеннями на цьому контейнерному майданчику.

Найпопулярніша відмазка – “знайдіть куди нам їх перенести”. Ти не повинен нічого шукати! Це вони порушили санітарні норми і це їхня проблема, куди все це переносити. За це вони й отримують зарплату, яку, по суті, їм виплачують мешканці. Зокрема, і ти! Це за радянських часів чиновник був цар і бог, сьогодні чиновник – це представник сервісу. Нічого не бійся і гни свою лінію!

Якщо твої звернення не подіяли, то наступна інстанція – суд.

Якщо у відповіді міськрада зазначила, що не має коштів на облаштування сміттєвих майданчиків в іншому місці, то надішли запит на публічну інформацію щодо фінансування. Це можна зробити електронною поштою або через портал “Доступ до правди”.

Формулюй чітке запитання. Наприклад: “Надайте інформацію, скільки коштів виділено на облаштування та ремонт сміттєвих майданчиків у 2017 році, які сміттєві майданчики було створено та відремонтовано, де вони розташовані та скільки грошей було спрямовано на кожен з них”.

У запиті обов’язково зазнач ім’я, електронну пошту та номер телефону. Відповідь має надійти протягом 5 або 20 днів (у випадку великого обсягу інформації).

Якщо у відповіді побачиш, що грошей витратили менше, ніж виділили, або виявиш, що, виявляється, на сміттєвий майданчик біля твого будинку гроші виділяли (а він, наприклад, досі не накритий та ще й з пошкодженими баками), або зрозумієш, що на один майданчик витратили якісь захмарні гроші – це означає, що скоріше за все тут є корупція. З цим уже можна звертатись у поліцію.

5. Надати розголосу

Паралельно зі всіма вище перерахованими кроками потрібно розповсюджувати про себе інформацію, аби місцева влада знала, що ця проблема хвилює багатьох. Також це допоможе залучити людей до твоєї боротьби.

Що можна робити?

Створи групу у фейсбуці та додати туди всіх зацікавлених – у цьому випадку мешканців твого будинку. Туди можна додавати й інших людей, аби вони знали про проблему – серед них точно знайдуться люди з такими ж траблами і ви зможете змінювати ситуацію вже в цілому районі чи навіть місті.

Активно веди свою сторінку. Розказуй про все, що відбувається, викладай фото та відео, поширюй офіційні документи та повідомлення з медіа, які написали про твою проблему.

Співпрацюй з медіа. Щоб журналісти написали про твою кампанію, не обов’язково знати їх особисто. Зазвичай на сайтах редакцій є адреси, куди можна надсилати інформацію. Також можна писати їм на сторінки у фейсбуці.

Створи публічну сторінку на фейсбуці, аби надати проблемі більшого розголосу. Так твоя кампанія стане більш впізнаваною. Проте сенс у цьому є лише тоді, якщо ти хочеш змінити ситуацію в місті в цілому.

Якщо знаєш громадські організації, які займаються подібними питаннями, зв’яжися з ними. Вони можуть допомогти як інформаційно, так і юридично.

Створи петицію на сайті міської ради.

Чиновники дуже бояться розголосу, тож сміливо тегай усіх у фейсбуці на фотках їхнього вже улюбленого контейнерного майданчика :)

6. Домогтися результату

Не чекай швидкого результату, іноді це гра вдовгу. Ти ж бачив, скільки доведеться чекати відповідей на твої звернення та публічні запити – тому кріпись. Та воно того вартує. Головне, коли досягнеш результату – розкажи про свій досвід іншим, аби вони змогли повторити твій успіх.

Юзай, Бро! А якщо хочеш дізнатись більше про контроль влади, дивись інструкцію “Твоя Справа”.

Твій Бро LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають