LVIV.COM

Радянський Сихів сьогодні

Ділися або не палися

Радянський Сихів сьогодні
Олександр Васецький

Гумовий чобіт втискає у будівельне болото недопалок Біломору. Зі щойно протягнутих електричних мереж зриваються налякані екскаватором ворони - з висоти пташиного польоту панорама району поки що геть порожня.

Це 1979 рік. Новини про запуски ракет у космос стають буденністю. З космічною швидкістю розбудовують і міста. На карті Львова проступають перші будинки радянського Сихова.

Сихів

Ремонт повним ходом, сигаретний дим у свіжопофарбованому під’їзді. За вікном новенька дорога, у дворі сохнуть перші простирадла. Вперше вітаються сусіди. Ті, хто звик жити біля землі, садять на клумбах якусь зелень, міські з подивом дивляться у їхній бік. Вони потім дізнаються, що люди вимушено проміняли чималі господарства на однокімнатки в панельці.

Але межа їхні/наші швидко зітреться і вже разом висаджуватимуть фруктові дерева у новому районі.

Сихів

Ідентичність Сихова

микита хрущовРадянським панелькам передувала Всесоюзна нарада будівельників 7 грудня 1957 р. На ній і прозвучала ідея Хрущова направити індустріалізацію на вирішення житлової проблеми. Ця ідея поставила на рейки розвиток типового будівництва на основі збірних елементів. Ефективності будівельного комплексу вирішили досягати шляхом стандартизації та максимального скорочення кількості типів об’єктів. Чим швидше і економніше.

Будівництво у СРСР

Як гриби після дощу на Сихові починають рости будинки найпрогресивнішої на той час 84-серії типового житлового будівництва. Розробку московського Центрального науково-дослідного інституту експериментального проектування адаптували до тутешніх кліматичних умов. Принаймні на папері.

Сихів

І все ж, попри радянські стандарти, район таки хотіли зробити унікальним. Як ідеться у звіті "Огляду досягнень архітекторів та будівельників республіки", головною "деталлю" будинків району є колір. Архітектори використали непритаманну для типового будівництва того часу максимально насичену тональність.

Сихів

Сихів будували для львівських заводів. Автобусного, Залізобетонних конструкцій, бронетанкового, “Іскри”. По-суті заводи й замовляли будівництво аби поселити робітників.

Незабаром заводи почнуть закривати.

Сихів

Машина часу

Непевні дев’яності, статус люмпенізованого і небезпечного району Львова. У двотисячних рівень життя росте. Люди добрішають, прогресує малий бізнес.

Далі стрімкий розвиток інфраструтури - будують сихівський міст, ремонтують дороги, запускають трамвай. Всього за 30 років район виріс з менш ніж 1000 осіб до майже 300 тисяч.

Але дещо не змінилося.

Сихів

Між зеленими та помаранчевими панельками гуляє ехо футбольного поля. Так само вітаються сусіди, хтось щось садить на клумбах. І хоч їздити в "місто" вже давно вийшло з ужитку, не змінюється лише одне - якщо закрити рукою вивіски магазинів та рекламні білборди, спрацьовує машина часу. Перед тобою старі добрі 1980-ті.

Радянський Сихів сьогодні

Зразковий Сихів

Сихів мав стати зразковим радянським поселенням. Його адміністративні заклади та гігантизм просторів повинні були забезпечити ідеологічне перевиховання у комуністичному дусі. Усі ці масштаби залишились сумним пам’ятником індустріалізації.

Натомість зараз тут чи не найбільша кількість віруючих у всьому місті. 

Людям тут безпечно і комфортно. За останніми соціологічними дослідженнями, мешканці Сихова цілком задоволені своїм районом. 85% сихівчан не хотіли б нікуди переїжджати.

Сихів
Зараз читають