Спецпроекти

Трилисник, лепрекони і до чого тут Святий Патрік?

Якщо вийдеш на вулицю, і побачиш скрізь зелені кольори, лепреконів і дивне зелене листя – не хвилюйся, це не масовий спалах вітрянки і навіть не мітинг за легалізацію легких наркотиків. 


Коротко про те, що це за свято і з чим його їсти:

Діло було на початку лихих нульових нашої ери (приблизно 400-ті роки н.е.). Під час одного з нападів піратів на поселення Римської Британії було викрадено групу людей і доставлено в Ірландію в якості рабів, серед яких був шістнадцятирічний хлопчина на ім’я Мелвін (за іншими данними Маівайн Суккат). Після шести років перебування у рабстві йому вдалось втекти з неволі і перебратись в Галлію, де хлопець прийняв сан священнослужителя і отримав нове ім’я Патрик. За легендою, йому приснилися голоси ірландців, які закликали його повернутися і навернути їх до християнської віри, але через низку обставин вперше на ірландську землю він ступив тільки у віці 45 років і з того часу почав активну просвітницьку діяльність, внаслідок чого велика частина ірландців перейшли у християнську віру. Думки сходяться, що день смерті святого саме 17 березня, тому цей день прийнято вважати Днем Святого Патрика.

Чому трилисник?

За легендою, Патрик намагався пояснити ірландцям, за допомогою підручних засобів, поняття Святої Трійці і під руку йому потрапив трилисник, що є дуже поширеною рослиною в Ірландії. Документального підтвердження в записах святого немає, тому легенда викликає багато запитань. А перша письмова згадка про прив’язку зеленого трилисника до Дня Святого Патрика датується XV століттям.

Чому Зелений?

До 1801 року серед національного колориту Ірландії переважав синій колір і з Патриком асоціювався саме він. На ранніх фресках з зображенням святого він поставав в синіх шатах. Під час підйому ірландського націоналізму набув поширення зелений колір. З того часу свято поступово набуває зелених відтінків, адже зелений колір пов’язують з символом трилисника і весни.

Чому Лепрекон?

Побутує думка, що лепреконів «приклеїли» до цього свята продавці святкової атрибутики, бо зображення старого, хоч і позитивного, бороданя не могло набрати популярності як бренд. Внаслідок цього популярності набув костюм лепрекона (зелений піджак та штани, гостроконечний капелюх та штучна, а у реальних вікінгів — справжня, руда борода). А зображення маленького чоловічка стали використовувати на святкових листівках та іншій атрибутиці.

Вітаю, тепер ти не розгубишся, коли на вулиці тебе раптово візьме в оточення натовп дивних людей, одягнутих в зелене, з зеленими обличчями, бородами, наліпленими на них трилисниками і зеленими прапорцями — це ірландці (ну або вони в  душі ірландці). Не лякайся їх, а мерщій переодягнись у щось в зелених тонах і дуй святкувати. Нехай зелені напої ллються ріками, а лице зеленіє не від передозу, а від фарби. З Днем Святого Патрика.

➤ Архітектура для людей, або як столітні традиції працюють в сучасних житлових просторах