LVIV.COM

Трилисник, лепрекони і до чого тут Святий Патрік?

Ділися або не палися

Трилисник, лепрекони і до чого тут Святий Патрік?
Назар Салабан

Якщо вийдеш на вулицю, і побачиш скрізь зелені кольори, лепреконів і дивне зелене листя – не хвилюйся, це не масовий спалах вітрянки і навіть не мітинг за легалізацію легких наркотиків. 


Коротко про те, що це за свято і з чим його їсти:

Діло було на початку лихих нульових нашої ери (приблизно 400-ті роки н.е.). Під час одного з нападів піратів на поселення Римської Британії було викрадено групу людей і доставлено в Ірландію в якості рабів, серед яких був шістнадцятирічний хлопчина на ім’я Мелвін (за іншими данними Маівайн Суккат). Після шести років перебування у рабстві йому вдалось втекти з неволі і перебратись в Галлію, де хлопець прийняв сан священнослужителя і отримав нове ім’я Патрик. За легендою, йому приснилися голоси ірландців, які закликали його повернутися і навернути їх до християнської віри, але через низку обставин вперше на ірландську землю він ступив тільки у віці 45 років і з того часу почав активну просвітницьку діяльність, внаслідок чого велика частина ірландців перейшли у християнську віру. Думки сходяться, що день смерті святого саме 17 березня, тому цей день прийнято вважати Днем Святого Патрика.

Трилисник, лепрекони і до чого тут Святий Патрік?

Чому трилисник?

За легендою, Патрик намагався пояснити ірландцям, за допомогою підручних засобів, поняття Святої Трійці і під руку йому потрапив трилисник, що є дуже поширеною рослиною в Ірландії. Документального підтвердження в записах святого немає, тому легенда викликає багато запитань. А перша письмова згадка про прив’язку зеленого трилисника до Дня Святого Патрика датується XV століттям.

Трилисник, лепрекони і до чого тут Святий Патрік?

Чому Зелений?

До 1801 року серед національного колориту Ірландії переважав синій колір і з Патриком асоціювався саме він. На ранніх фресках з зображенням святого він поставав в синіх шатах. Під час підйому ірландського націоналізму набув поширення зелений колір. З того часу свято поступово набуває зелених відтінків, адже зелений колір пов’язують з символом трилисника і весни.

Трилисник, лепрекони і до чого тут Святий Патрік?

Чому Лепрекон?

Побутує думка, що лепреконів «приклеїли» до цього свята продавці святкової атрибутики, бо зображення старого, хоч і позитивного, бороданя не могло набрати популярності як бренд. Внаслідок цього популярності набув костюм лепрекона (зелений піджак та штани, гостроконечний капелюх та штучна, а у реальних вікінгів — справжня, руда борода). А зображення маленького чоловічка стали використовувати на святкових листівках та іншій атрибутиці.

Трилисник, лепрекони і до чого тут Святий Патрік?

Вітаю, тепер ти не розгубишся, коли на вулиці тебе раптово візьме в оточення натовп дивних людей, одягнутих в зелене, з зеленими обличчями, бородами, наліпленими на них трилисниками і зеленими прапорцями — це ірландці (ну або вони в  душі ірландці). Не лякайся їх, а мерщій переодягнись у щось в зелених тонах і дуй святкувати. Нехай зелені напої ллються ріками, а лице зеленіє не від передозу, а від фарби. З Днем Святого Патрика.

Трилисник, лепрекони і до чого тут Святий Патрік?

Зараз читають