LVIV.COM

“Сторожова застава” – як виглядає перше українське фентезі

Сторожова застава - як виглядає перше українське фентезі

Український фільм “Сторожова застава” вийшов на екрани 12 жовтня. За перші вихідні прокату фільм зібрав ₴8,2 млн, обійшовши попереднього рекордсмена “Dzidzio Контрабас”, який заробив ₴7,7 млн.


Що це за фільм?

“Сторожова застава” – це перший український пригодницький фентезі-фільм, знятий за мотивами однойменної книги Володимира Рутківського. В основі сюжету – пригоди сучасного школяра Вітька, який попадає у портал та переноситься в минуле на тисячу років у часи Київської Русі. Хлопець знайомиться з богатирями Олешком, Іллею та Добринею, разом з якими бореться проти половців та величезного голема, якого контролює половецький чаклун.

На роль половців запросили акторів з Казахстану. “Під час зйомок вони розмовляли казахською мовою, але ми знали, що фільм показуватимуть у Казахстані, і щоб казахи не вийшли фашистами, придумати для них нову мову”, – розповів Олег Волощенко (богатир Ілько).

"Сторожова застава" - як виглядає перше українське фентезі

Для режисера стрічки Юрія Ковальова і виконавців головних ролей Даниїла Каменського та Єви Кошової “Сторожова застава” стала кінодебютом.

“Найскладнішою для мене була зйомка сцен у воді, адже було прохолодно, а в озері довелось провести кілька годин”, – розповів Даниїл.

"Сторожова застава" - як виглядає перше українське фентезі

Прем’єра фільму мала відбутися 22 грудня, однак через масштабний постпродакшн і великий об’єм роботи над графікою її перенесли на 12 жовтня. Роботи виконувала українська студія Postmodern. Самі ж зйомки фільму тривали 58 днів.

"Сторожова застава" - як виглядає перше українське фентезі

Бюджет стрічки – ₴40,3 млн, з яких ₴18,1 млн надало Держкіно (фільм переміг у 5 пітчінгу Держкіно у 2013 році). Права на показ фільму купило 11 країн, серед яких: Франція, Індія, В’єтнам, Малайзія, Білорусь та Казахстан (для цих 2-ох країн створили російський дубляж).

Режисерська версія фільму вийшла трьохгодинною. Після завершення прокатного періоду у кінотеатрах, її покажуть на Новому каналі, розбивши на 4 частини.

Цікавий факт: 10 жовтня, з нагоди прем’єри фільму, Укрпошта випустила ювілейну марку, на якій зобразили українських богатирів: Ілька, Олешка та Добриню.

"Сторожова застава" - як виглядає перше українське фентезі

Касові збори

За перший вікенд стрічка зібрала ₴8,2 млн, ставши рекордсменом серед всіх українських кінострічок за всю історію українською кінематографа. Протягом першого тижня показу на фільм продали 110 628 квитків.

Реакція на фільм

Українські кінокритики відгукнулися стримано-схвально, зазначивши монументальність стрічки. Практично всі критики похвалили вдалу графіку та візуальні ефекти; багатьом припав до душі гумор та повернення власного фольклору до України.

В загальному, відзначили посередній рівень акторської гри, виокремивши лише двох акторів: Романа Луцького (богатир Олешко) та Георгія Дерев’янського (дід Овсій). Автор першоджерела, Володимир Рутківський, зазначив, що Луцький “ідеально прожив свого персонажа”.

"Сторожова застава" - як виглядає перше українське фентезі

Віталій Побережний похвалив красиві і вдало підібрані локації для зйомок, які дозволили відчути “українськість тамтешньої флори”. Однак, щодо операторської роботи висловився неоднозначно: “деякі сцени у фільмі дуже насичені і захопливі, деякі непропорційні та криві”.

Як один із основних недоліків відмітили слабкий сценарій, який значно поступається першоджерелу. Стрічка була більше схожа на дитяче кіно, ніж на похмуре доросле фентезі. Надія Заварова зазначила, що суттєвим недоліком став дубляж: “є епізоди, де герої на майданчику говорять один одному зовсім не те, що в результаті записано під час озвучування, і це впадає в очі”.

"Сторожова застава" - як виглядає перше українське фентезі

Глядачі фільм сприйняли позитивно. На допрем’єрному показі дякували та хвалили високий рівень операторської роботи, зазначаючи, що на досягнутому зупинятися не потрібно:

“Дякую за один з небагатьох українських фільмів, який, нарешті, можна дивитися і не думати “що це було”. Вперше за довгий час я розслабився, переглядаючи українське кіно. Нам потрібно більше таких картин”.

Твій Бро LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають