LVIV.COM

Що таке бізнес-акселератор і для чого він твоєму стартапу

Ділися або не палися

Що таке бізнес-акселератор і для чого він твоєму стартапу
Олександр Васецький

У тебе є стартап і ти мрієш перетворити його на стабільний бізнес, однак, тобі бракує досвіду? Де знайти ментора і як не викинути купу грошей на незрозумілих “коучів”? Як зацікавити інвестора? Існує ще безліч інших питань, які гальмують процес. Часто саме через це багато хто й намагається “всидіти на двох стільцях” – далі ходить на роботу, відкладаючи власний бізнес на потім.


Матеріал створено спільно з Центром підприємництва
Львівської бізнес-школи УКУ (LvBS).

Що таке бізнес-акселератор і для чого він твоєму стартапу

Але гадаю, тобі траплялося чимало новин про українців у різноманітних акселераторах за кордоном. Одна з найгучніших – участь Petcube у легендарному американському Y Combinator. В Україні теж є декілька крутих можливостей. Зокрема, Львівська бізнес-школа УКУ (LvBS) та Центр підприємництва УКУ запустили власну програму акселерації. Давай розберемось, що це, і чи підійде тобі.

бізнес акселератор LvBS-14

Що таке акселераційна програма?

Якщо коротко – це інтенсивна програма розвитку твого стартапу досвідченими менторами. За короткий період часу вас із командою навчають, допомагають удосконалити продукт та вивести на якісно новий рівень. А ще ви отримуєте чимало хороших знайомств, зокрема з потенційними інвесторами.

Повертаючись до Petcube – я запитав у його СЕО Ярослава Ажнюка про досвід участі в одному з найпотужніших акселераторів світу Y Combinator.

Що таке бізнес-акселератор і для чого він твоєму стартапу

“Сама програма – як вишкіл елітних військ. Перед компаніями ставлять, здавалось би, неможливі задачі, змушують фокусуватися на головному і допомагають досягти неймовірних результатів за три місяці, - каже він. - Кульмінацією всього стає Демо День, де сотня компаній презентують свої успіхи перед аудиторією з п’ятисот найвпливовіших інвесторів Кремнієвої Долини і залучають інвестиції для подальшого розвитку.

Я вважаю, що кожен підприємець з глобальними амбіціями має подаватися. Petcube взяли лише з четвертої спроби, але чимало компаній потрапляють у програму коли у них немає навіть прототипу - лише двоє засновників та ідея, над якою встигли попрацювати кілька місяців.”

За словами Ярослава, навіть якщо вас і не візьмуть, сам процес заповнення заявки може багато чому навчити.

Давай подивимось на прикладі акселератора LvBS, які знання отримає команда і у чому цінність роботи з менторами.

бізнес акселератор LvBS-2
бізнес акселератор LvBS-7

Програма акселерації Центру підприємництва УКУ складається з 4 блоків

Що таке бізнес-акселератор і для чого він твоєму стартапу

Серед менторів – CEO ІТ-компаній, юристи, бізнес-аналітики та відомі підприємці. З повним переліком можна ознайомитись за цим посиланням.

Я попросив кількох менторів розповісти про те, чого саме варто очікувати стартаперам на акселерації, а також дати кілька порад молодим підприємцям.

Що таке бізнес-акселератор і для чого він твоєму стартапуАндрій Павлів

CEO і засновник ІТ-компанії N-iX, серійний підприємець

Підприємництво - це не тільки прагматичні цілі, а насамперед творчий процес. Молодим підприємцям я вже радив і буду радити надалі, зокрема на акселераторі LvBS, іти за своїми великими ідеями й відкривати справжнього себе.

Успіх стартапу не можна прорахувати достеменно. Звісно, багато що, особливо всередині команди, залежить від знань технологій, організаційних і менеджерських скілів, обізнаності трендів, розумінні аудиторії й потреб потенційних клієнтів - цьому всьому на акселераторі теж менторять. Однак мій меседж в тому, що існує безліч факторів, які акумулює ринок та інші незалежні від підприємця фактори.

У кожного проекту є вікно можливостей, обмежене в часі - і якщо стартанути раніше чи пізніше, то проект не злетить. І часто це вікно можливостей приховане від нас - і ніколи не знаєш, чи влучиш у ціль.

Тому, як на мене, треба діяти за натхненням і робити те, що хочеться робити. Можливо, програвати битву, але отримувати задоволення і радість від процесу. А якщо пробувати ще і ще, розвивати hands-on знання й візію, то рано чи пізно вистрілить.

Тому проект Центру Підприємництва дієвий тим, що тут можна розвинути потрібні навички й “чуйку” на практиці - без втрат як у реальному бізнесі. А без практики підприємцем стати неможливо.

Що таке бізнес-акселератор і для чого він твоєму стартапу

Оксана Крикун

Продакт-менеджер та лідер Product Management Office SoftServe, співзасновниця проекту з підготовки виступів Speak2me.

Моя тематика на акселераційних програмах – це презентація проектів. Скоріш за все це буде у форматі кількагодинного воркшопу про те, як пітчити свої продукти інвестору і користувачам. Розглянемо десять слайдів Гая Кавасакі, навчимось структурувати виступи.

Я допоможу учасникам навчитися представляти свій стартап таким чином, щоб слухач, наприклад, потенційний інвестор, зрозумів суть проекту, і як саме він може допомогти. А поки розповім про

найтиповіші помилки під час презентацій.

Є кілька стандартних помилок, і одна з них – бажання втиснути все. А це – велика проблема, особливо коли проект дуже комплексний. Тоді ми намагаємось вибрати основну проблему, яку цей продукт
вирішує, хто його основні користувачі і яку основну цінність він їм приносить. Тут важливо не розфокусовуватись.

Іншу помилку зазвичай роблять незрілі стартапи. Вони не знають хто їхній користувач і яку вони проблему вирішують. Я очікую на вході від будь-якого стартапу дані про цільову аудиторію, баєр-юзер персон, який у них сет проблем і як їхній продукт закриває ці проблеми. А далі ми вже йдем до того, де ж лежать гроші.

Ще одна помилка – чомусь презентацію готують в останній момент. Насправді, це як з дипломною роботою – краще не відкладати, адже доведеться дуже перенервуватись і результат не завжди виходить таким, як хочеться.

Структуру презентації варто обдумати заздалегідь перед стартом акселераційної програми, щоб під час неї я могла допомогти краще відшліфувати саме повідомлення, зрозуміти як його донести до аудиторії.

Ми з командою Speak2me не “ліпимо” з людей ораторів. Якщо людина, наприклад, затинається, ми розглядаємо це як її особливість і намагаємось використати під час презентації. Ми не “ламаємо” спікерів, а готуємо максимально натуральний спіч, який “лягатиме” на навички цієї людини.

бізнес акселератор LvBS-12

Що таке бізнес-акселератор і для чого він твоєму стартапуАндрій Гринчук

Адвокат та керуючий партнер Юридичної фірми «Гринчук та партнери». Поєднує юридичну та викладацьку практику із громадською роботою, а також займається супроводом інвестиційних проектів, корпоративним правом та захистом прав бізнесу у відносинах з контролюючими органами.

Учасники команд отримають розуміння юридичної інфраструктури з якою вони взаємодіятимуть в процесі діяльності. Вони, звісно, не стануть юристами, їм це і не потрібно, але зможуть потенційно розпізнавати, де можуть виникнути проблеми та сформулювати свій запит до фахівця. Загалом, у всіх підприємців є традиційне питання – як оптимізувати податки та не потрапляти на радари контролюючих органів. А ще мене іноді запитують,

чи може взагалі існувати стартап без реєстрації?

Є немало прикладів, коли народ працює в Україні, приймаючи гроші на банківську картку і тішиться, що не потрапляє в поле зору контролюючих органів. Це нерозумно і може призвести до серйозних наслідків.

Крім того, коли цей бізнес підросте і виникне потреба продати його за хороші гроші, то перші питання, які задаватимуть юристи, стосуватимуться саме оформлення прав. Іноді це може суттєво вплинути на ціну. Юристи завжди шукають, за що зачепитися і відпрацювати свою “частину пирога”.

Дуже люблю фільм “Social Network” про становлення Facebook. Половина фільму - це суд і те, яку роль юридичні питання відіграли у становленні одного з найуспішніших стартапів планети.

Що буде, якщо все-таки не реєструватись?

Якщо ми говоримо про Україну, то різниця в оподаткуванні між фізичною особою підприємцем та просто фізичною особою (якщо так дуже згрубша) це 5% і 19,5%. Тобто це 14,5 відсотків різниці. Якщо контролюючі органи вас виявлять, доведеться сплатити 19,5% податку на отримані кошти за останні три роки плюс чималий штраф. А якщо ми говоримо за єдиний соціальний внесок то може бути й не обмежено цими трьома роками. Якщо ж стартап використовуватиме найману працю в Україні і нехтуватиме питаннями оформлення відносин із найнятими людьми, штрафи можуть становити сотні тисяч чи мільйони гривень. Думаю цього будь-кому вистачить щоб не займатися дурницями.

Яку форму реєстрації обрати для свого стартапу?

Традиційно стартаперський бізнес в Україні – це кілька ФОПів + торговельна марка. Вона може бути і не зареєстрована, але я рекомендую над цим подумати. Іноді свідоцтво може пролежати 10 років до поновлення, але одного разу може захистити, якщо під вашою ТМ почнуть працювати інші люди. Коли є продукт, який пропонується ринку, захист прав на нього теж може стати не останнім питанням.

бізнес акселератор LvBS-9
бізнес акселератор LvBS-11
бізнес акселератор LvBS-10

Кому варто подаватися на акселерацію в LvBS?

Що таке бізнес-акселератор і для чого він твоєму стартапу

 

Роксоляна Вороновська,
керівник напрямку розвитку бізнес-школи

Акселерація буде корисною вже сформованим командам, які мають готовий прототип. Зараз ми набираємо на три напрямки, які на наш погляд дуже пов’язані з нашим університетом і з містом.

 

Це EdTech — освітні технології, адже ми в першу чергу зацікавлені в якісних змінах в освіті та новітніх технологіях тут.

Food Tech – у Львові стрімко розвивається туристично-гастрономічна галузь, у нас є партнери, зацікавлені у цій темі, які готові долучитися і допомагати з перевіркою ідей.

AdTech – реклама та продажі також дуже потребують технологічних інновацій. В умовах глобальної конкуренції, а також безлічі шляхів комунікації дуже важливо чітко промовити саме до свого споживача. Сподіваємося, Ad Tech запропонує якісь цікаві рішення.

Яку найбільшу цінність отримають учасники акселерації?

Знання, нетворкінг, доопрацювання продукту та навіть можливі інвестиції. В LvBS є велика мережа бізнесменів по Україні й за кордоном, які дуже зацікавлені в інвестиціях у стартапи, тож їх запрошуватимуть на Demo Day, – каже Роксоляна Вороновська.

Що бере акселератор?

Частку від вартості компанії. В LvBS це до 5%.

Як взяти участь?

Реєстрація триває на сайті LvBS, є ще кілька вільних місць. Успіхів!

Зареєструватись

 
 

Зараз читають