LVIV.COM

Роуп-джампінг у Львові: як стрибнути і не поламати кості

Ділися або не палися

Роуп-джампінг у Львові: як стрибнути і не поламати кості
Олег Твердь

Якщо вам цікаво дізнатись про безпеку роупу, як він може змінити людину та що, напевно, станеться з вашим страхом після польоту, тоді цей матеріал для вас.

Роуп-джампінґ: як стрибнути і не поламати кості

Коли дивишся крізь решітку балкону вниз на трибуни, холоне всередині. Правда, вже через кілька хвилин з’являється бажання стрибнути.

«То це ти?! Це ти той пацан, який раніше приїжджав, від’їжджав і нічого? - вигукує один з інструкторів на балконі «Арени-Львів», - тут люди стрибають, а ти як в карти: «Я пас… я пас». То, може, ми навіть не будемо пробувати?»

Роуп-джампінґ: як стрибнути і не поламати кості

Хлопець у спорядженні стоїть поруч, але не повертає очей до інструктора. Його руки трусяться, наче він сильно змерз.

 

 

Роуп-джампінґ: як стрибнути і не поламати кості

 

Любомир Максимів

Любомир Максимів, 19 років

З шістнадцяти працює у роупі. Керівник та маркетолог проекту “Роуп-джампінг KAVA” у Львові. Загалом у Любомира лише три стрибки. З відвідувачами спочатку жартує, що сам не пробував, бо це небезпечно. Але потім розказує:

“Не вважаю вадою те, що не отримую від цього задоволення. Я відчуваю відповідальність за безпеку, за кожного учасника у роботі. Мені приносить задоволення, коли пройшов день, і всі живі, здорові та задоволені. Після важкого робочого дня йду настільки зарядженим від людей… Бо коли хтось біжить до тебе наверх, щоб обняти чи потиснути руку і подякувати – ось мій кайф, мій адреналін. Я розумію, що ми зробили для людини щось особливе. А сам стрибок мене не тягне. Можливо, скоро все зміниться".

ЩО З ВАМИ МОЖЕ ЗРОБИТИ РОУП

Стрибок - розповідає Любомир, -  може дати розуміння, що не все таке сіре в житті та є якісь яскравіші барви. Люди можуть замислитися, що кожного дня їздити на роботу, а на вихідних лежати вдома, – це не найкращий варіант проведення часу. У нас були дівчата, які після стрибка почали подорожувати автостопом. Буквально через півтора тижня вдвох поїхали у Прибалтику. Але другий раз не стрибають. Одна казала: «Нє, я не можу. Як згадую… Хіба як народжу дитину, то стрибну ще».

Не пам’ятаю таких, щоб їм прямо не сподобалося. Хіба казали, що все дуже швидко. Ще був один хлопець, який запитує: «Якщо мені не сподобається, ви мені гроші повернете?». Кажу: «Прийдеш тільки-но після стрибка і скажеш, що тобі не сподобалося – одразу поверну гроші». Йому здавалося, що можна собі щось придумати. Прибігає, очі великі, усміхається: «Нє, ти шо. Я зараз ще тата скину». Приїжджає за якийсь час і скидає тата, який перед стрибком до нього: «Ти що, мене не любиш?»

Був у нас чоловік у Кам’янці, який стрибнув у 73. Ще була бабця, яка стрибнула у 64. Дівчата і хлопці стоять задумані. А вона: «П-ф-ф-ф, я перепрошую!», – і починає сама вдягати спорядження. Каже: «Все нормально, я альпінізмом займалась – то всьо знаю». Перед тим, як підписати, дивиться так на положення, що відповідальність за її здоров'я на ній: «Ага, серце здорове, то здорове, а тут що… Та нє, я здорова!» Підписала – стрибнула: «Хлопці, класно! Я зараз свого внука приведу!» Привела внука, той боїться страшно. Але вона його класно мотивує: «Що ти стоїш тут як сцикло?! Що ти як лох? Тут дівчата є, а ти боїшся стрибнути?» Правда, він так і не зміг.

Буває цікаво, як люди себе поведуть після стрибка. Була дівчина, яка займалась стрип-пластикою. Собі носочок до вуха підняла, мила така. А як стрибнула, то видала: «И-и-е-й-й, блять!»

Ще дуже смішно спостерігати, коли стрибають пари. Якось дівчина стрибає перша і кричить: «Це ліпше за секс!» Треба було бачити обличчя того хлопця.

Роуп-джампінґ: як стрибнути і не поламати кості
Роуп-джампінґ: як стрибнути і не поламати кості
Роуп-джампінґ: як стрибнути і не поламати кості
Роуп-джампінґ: як стрибнути і не поламати кості

ЧУВАК, ЯКИЙ НЕ МОЖЕ СТРИБНУТИ САМ, І ПСИХОЛОГІЯ

Чувак, який щойно не зміг стрибнути, у нас такий один. От десь з восьми тисяч стрибків, які я бачив, так лише у нього. Це дуже болісно: від приїжджає першим, а стрибає останнім. Вже каже: «Ну добре, штовхайте мене». Правда, коли ми його штовхаємо, він не отримує жодного задоволення від польоту. Зараз хоче зробити це сам. Але його зупиняє такий панічний страх, що він ніяк не може це перебороти.

До сьогодні я його не бачив у нас десь півроку. Він у своєму світі. Ромчик – інструктор – говорить йому, що треба відволіктися, послухати, але він цього не робить. Не знаю, що його так зупиняє. Перед тим як стрибати, він уважно вивчав все про безпеку роупу. Мені хочеться йому допомогти, відчуваю відповідальність.

У нас тут всі психологи. Після того, як ти бачив декілька тисяч стрибків, можеш відводити людей до категорій відносно того, як вони себе вестимуть. Буває так, що прийде і стрибне. Може бути, що не відгукнеться на відлік, але стрибне з третього разу. А можна одразу сказати, що хтось не зможе. Буває, що зовні людина активна, заряджена і комунікабельна, але за неї раніше стрибне хтось зажатий і замкнутий.

Я люблю грати з людьми у гру, коли на рецепції кажу, як вони себе вестимуть. От думаю, що ти стрибнеш, при чому з першого відліку. Є ще можливість, що тобі дадуть відлік кілька разів. Не знаю чому, щось мені підказує. Можливо, у тебе є страх висоти, можуть труситися руки і навіть заніміти ноги, але ти стрибнеш. А вона, - показує на Юлю, - можливо, ще і сальто зробить.

Роуп-джампінґ: як стрибнути і не поламати кості

ТРАВМИ І ПРИКРІСТЬ

Був один випадок, коли хлопець летів головою вниз (сам накачаний – 110 кг) і хотів зловити мотузку. Так робити не можна. В нього рука зайшла за голову, і у момент підхвату йому вивихнуло ключицю. Тоді ми викликали таксі, повезли в лікарню, де йому зробили рентген і вправили плече. Він кілька тижнів походив з гіпсом, а коли його зняли, то приїхав до нас і стрибнув ще раз. Того разу ми оплатили лікування, хоча це, по суті, не була наша провина.

Насправді нічого страшнішого статись не може. Крім того випадку, ще хіба відвідувачка зламала ніготь, коли лізла сходами.

Ще було прикро, коли ми зробили захід на мості в Устечку. Тоді приїхала дівчина на лабутенах. Я її просив не стрибати з ними, але вона не послухала. Ну, лабутени злетіли з ніг і поплили. Тут наш інструктор в секунду роздягається і у воду, таки дістає той один і другий лабутен, після чого вони ще зустрічатись почали. Це, мабуть, його доля змусили 150 метрів плисти за течією.

 

Роуп-джампінґ: як стрибнути і не поламати кості

 СТРАХ

Було таке, що дівчина ледве заглядала за парапет будинку, ще й за мене тримаючись рукою. А на третій раз прибігала зі словами, що вже не боїться. Хоча буває і зворотній ефект, коли людина вперше стрибає впевнено, а вдруге не може – з’являється страх. Щоб це вилікувати і боязнь висоти перейшла у задоволення, треба близько десяти стрибків.

Коли людина стрибає першого разу без страху, то має можливість нормально все оцінити. Бо якщо сильно боїшся, то все раз і пролетіло – ти пропускаєш сам процес. Але дуже мало таких людей, щоб стали на парапет вперше, висунули носочки вперед і подивилися вниз без переляку. От парашутисти такі.

Хоча в нас був чоловік, який 3500 разів стрибав з парашутом, але від нас ішов зі словами: «Я такого адреналіну в житті не відчував!» Бо якщо, наприклад, ти стрибаєш з навчальним парашутом з висоти 800 метрів, то тільки стрибок – і одразу парашут відкрився, а ти спостерігаєш Google-maps, десь там з хмарками. А в нас ти бачиш точку зіткнення, і тебе тільки за вісім метрів до неї підхоплює. Це наганяє багато адреналіну. Мозок реально до кінця не розуміє систему, що то все безпечно. Він вже тобі малює картину «Game over».

Роуп-джампінґ: як стрибнути і не поламати кості
Роуп-джампінґ: як стрибнути і не поламати кості
Роуп-джампінґ: як стрибнути і не поламати кості

КОМУ НЕ МОЖНА

Дуже мало кому не можна стрибати. Хіба що є серцева недостатність, фізичні травми чи проблеми з хребтом. Ще не можна бути п’яним чи під наркотиками. А так, то більше заборон немає.

Зараз у нас можна стрибати з 18-ти. Раніше було з 16-ти, але ми, напевно, не будемо до того повертатись. Тому що були випадки, коли письмовий дозвіл писався самою учасницею. А як телефонував (наче) батькам, то слухавку брала її подруга. Хоч фальсифікувала документи вона, винним вийшов я – ще два місяці їздив з тим всім розбиратися.

Роуп-джампінґ: як стрибнути і не поламати кості

ЯК ПЕРЕСВІДЧИТИСЬ, ЧИ БЕЗПЕЧНО

Ми повернуті на безпеці, дублюємо всі елементи на конторі. Можемо стрибати на одному і нічого не трапиться. Кріплення на основних точках у нас навіть потроюються. Наша система витримує десь дві тонни – хоч ми й не даємо такого навантаження. Якщо людина важить 80 кг, то навантаження десь 500-600 кг. Ще можемо надати кожному учаснику сертифікацію спорядження. Наші інструктори проходили курси домедичної допомоги. Ми до цього ставимось серйозно, бо у наших руках людське життя.

Перед нами у Львові була команда “SKEVS”. Спочатку стрибали спільно з ними, але з їхнім оснащенням. Ми тоді не розуміли, що це було дуже небезпечно через українське спорядження у поганому стані. Ну, не можна стрибати на українських мотузках – вони дубові. Ними можна хіба коня припняти. До того ж, щоб було зрозуміло: ми даємо шість великих анкерів для кріплення, а вони давали один маленький. Це ж через кілька місяців, якщо навіть без стрибків, може розмокнути плита і все полетить вниз, навіть страховка не поможе.

На жаль, таких команд  багато. В Україні з хороших – це “KAVA”, “Rock'n'Rope” і “X-sport”. Решта стрибають безвідповідально, вони просто на святому дусі тримаються. Дуже не раджу людям йди до когось іншого.

Перевірити самому, чи все безпечно дуже складно. Найкраще через законодавство прописати роуп. Бо зараз ми працюємо так, наче транспортуємо людину з точки А в точку Б. Коли буде закон, то й буде відповідна техніка безпеки. А так, якщо людина не розуміється на тому, і прийде подивиться до нас і ще до когось неадекватного, то не побачить різниці.

Роуп-джампінґ: як стрибнути і не поламати кості

СМЕРТЕЛЬНИЙ СТРИБОК

Якщо не слідкувати за безпекою, то може статися як 2015-го у Луцьку. Там була команда “Земля прыжков”, яку можна назвати найбільш неадекватною у тій справі. На День святого Валентина до них приходить пара: 17 років дівчині та 19 – хлопцю. У них рветься мотузка, вони падають. Команда за п’ятнадцять хвилин збирає спорядження і втікає, навіть не викликавши швидку. Хлопець помирає на місці, дівчина потрапляє у реанімацію. Вона без батька, тому в сім’ї навіть нема грошей на лікування. Тоді ми та багато інших команд перерахували їй гроші.

У результаті, тим людям нічого. Не знаю, хто за ними стоїть, але це кваліфікували, як нещасний випадок. Зараз вони нормально собі працюють, організовують екскурсії, поїздки на конях. За роуп вже не беруться, але спокійно живуть з тим, що через них загинула людина. Я бачився з керівником тої команди, навіть мав з ним бійку через то.

Після цього ми змінили своє бачення щодо безпеки. Я зрозумів, що це міг бути хтось з моїх близьких. Не хотів, щоб хтось постраждав через мою чи чиюсь безвідповідальність. Тому тепер у нас з цим надзвичайно жорстко. Ми можемо бігати, щось розказувати, збоку може здатись, що ми молоді-неадекватні. Тим не менше безпека понад усе. До того у нас було по три анкера – поставили по шість. Повністю переробили навіску на всіх об’єктах. Ми можемо собі дозволити випити, але за день до стрибків – в жодному разі. От, наприклад, головний інструктор Ромко вчора був на весіллі сестри і не випив жодної краплі алкоголю. Здавалося, що міг би собі дозволити, але ні – він тим живе. Шість днів працює на основній роботі, а в неділю приїжджає сюди.

Хоча досі є унікуми. Є команда “Shanti”, в якій інструктори під наркотиками кидають людей. При тому у них просто надзвичайно погане спорядження. Там інструктор може сказати: «Я щас таблеточкою закинусь, через 15 хвилин стрибну і буду на молоко дивитись. Хочеш після мене?» Люди просто можуть подумати, що всі такі.

 

Роуп-джампінґ: як стрибнути і не поламати кості
Роуп-джампінґ: як стрибнути і не поламати кості
Роуп-джампінґ: як стрибнути і не поламати кості
Роуп-джампінґ: як стрибнути і не поламати кості

Коли ми спустились після розмови, побачили чувака, який до того сильно вагався. «Ти як спустився? Стрибнув?», - різко запитує його Любомир. «Так», - відповідає той, але досі не може відірвати рук від обличчя. Любомир уже задоволеним тоном: «Молодець!»

Роуп-джампінґ: як стрибнути і не поламати кості

Фото: Juliya Low

Зараз читають