LVIV.COM

Приватна школа vs. державна – що обрати для своєї дитини

Ділися або не палися

Приватна школа vs. державна - що обрати для своєї дитини
Твій МедіаБро

Вступна кампанія в школи у розпалі. В яку з них віддати дитину – біля будинку чи довозити в інший район? Яка школа краща – комунальна чи приватна? І, врешті, як визначити, чи є навчальний заклад якісним? Lviv.com спільно з приватною школою ThinkGlobal вирішили допомогти тобі розібратися.


Партнерська публікація

Чи завжди приватна школа краща за комунальну?

Найбільше на якість освіти впливають учителі. Важливими є три речі: чи добре вони знають предмет, чи володіють методиками (аби робити навчання цікавим, практикоорієнтованим і мотивувати учнів) та атмосфера в класі і школі загалом. Останнє – чи не найважливіше. Якщо вчитель підвищує голос, сварить учнів за помилки і не може впоратись з цькуваннями – ефективного навчання не вийде. Лише в безпеці і дружній атмосфері дитина здатна перестрибнути через гори.

Це все може бути або не бути – як у комунальній, так і в приватній школі.

thinkGlobal

Тим не менше, приватна школа зазвичай має певні переваги: більшу кількість ступенів свободи, більшу мобільність і швидкість реакції на запити батьків та тенденції сучасної освіти, більші можливості для створення матеріально-технічної бази та для найму вчителів.

Також у школи – приватної чи комунальної – повинне бути чітке бачення. Наприклад, концепція школи ThinkGlobal – це об’ємний документ, в якому є місія і опис випускника. І це не тільки задекларовано на папері, а й прослідковується наскрізно у всіх процесах життєдіяльності закладу. Випускник школи ThinkGlobal - творець сенсів і правил гри, а не виконавець (чи навіть управлінець), який не боїться братися за вирішення складних і масштабних проблем (а головне – розуміє, як їх вирішувати). Він уміє наполегливо працювати протягом довгого часу, доводить до кінця справи, що мають сенс, вміє організувати і мотивувати команду та захоплювати інших своїми ідеями.

У кожного закладу може бути своя концепція. І варто ознайомитись із нею до того, як віддавати дитину до школи. Варто звернути увагу на конкретні та практичні кроки її досягнення. Одна справа - задекларувати "компетенції 21 сторіччя", інша справа - розуміти, що стоїть за кожним словом і як конкретно їх втілювати та вимірювати прогрес по цих навчиках. На державному рівні вже давно усвідомили про необхідність практичного застосування раніше декларованих концепцій розвитку освіти. З цього навчального року стартує “Нова українська школа” аби зробити школи більш сучасними й тими, які дають потрібні в житті знання і навички. І це дуже добре, що в комунальних школах також розвивається мультиваріантність.

Як обрати школу

Обираючи школу, ми радимо зайти туди в гості і поспілкуватись з колективом. Це найкраще продемонструє тобі, якою є ця школа і чи підходить вона саме твоїй дитині.

  • Запитай директора і вчителів, якою є місія чи мета цієї школи

Навіть якщо це комунальна школа, яка працює суто в межах державних вимог, хороші директор і вчителі знають, для чого вони навчають учнів. Дізнайся, чи мають вони конкретні уявлення, яким має бути випускник їхньої школи, і як вони до цього йдуть. Порівняй відповіді директора і вчителів. Якщо вони говоритимуть про одне й те саме – школа справді має одностайне бачення.

  • Дійзнайся, чи учні вчаться практичним речам

Хороша освіта – це навчання речам, які знадобляться в житті. І, звісно, найкраще таке навчання реалізується через практику.

У деяких школах навчання побудоване на проблемно-орієнтованому підході. Там учні вже з першого класу роблять проекти. Спочатку вони суто навчальні, та більш дорослим учням пропонують працювати над чимось справжнім.

Приватна школа vs. державна - що обрати для своєї дитини

Приватна школа vs. державна - що обрати для своєї дитини“Спочатку викладачі ставлять якусь проблему і діти намагаються її вирішити, не маючи ще для того знань, – розповідає Надія Дубченко, очільниця школи ThinkGlobal у Львові. – Давайте зробимо ремонт у класі. І учні тоді вчать, як порахувати площу класу, розрахувати кількість потрібної фарби. Таким чином вони знають, для чого їм усі ці знання”.

 

Або ж, вивчаючи тему сміття в океані, учні протягом двох тижнів сортують сміття разом з батьками, а потім показують звіт-перезентацію про результати експерименту.

З масштабних проектів Надія Дубченко згадує проект про захист тварин з Червоної Книги – учні писали президенту, збирали підписи до петиції. Також школа веде обговорення спільних проектів з командою WWF в Україні.

Таким чином діти навчаються вирішувати реальні проблеми та перестають боятись братись за важкі теми.

  • Визнач, чи мотивують учнів до навчання

Насамперед, до навчання мотивують дружня атмосфера і відзначення успіхів учнів. Навіть якщо вони зробили щось невелике, їм важливо відчути, що ними пишаються. Тому запитайте дітей, чи їх хвалять, чи існує система заохочень.

Приватна школа vs. державна - що обрати для своєї дитини

Водночас, так учні навчаються працювати в команді. Тож, коли потрапиш у школу, зверни увагу і на те,

  • Чи учні працюють у команді

Уміння співпрацювати – це запорука того, що людина зможе реалізовувати проекти спільно з іншими. І навчатись цьому потрібно з дитинства. Якщо є можливість, то поспостерігай за дітьми на уроці. Хороша командна робота – коли кожен учень має в ній свою роль. Якщо вчитель попросив учнів розв’язати в команді нескладний математичний приклад, то це не навчить їх співпрацювати. Адже для цього не потрібні зусилля кількох людей, кожна з яких відповідає за свою частину.

Для командної роботи найбільше підходить уже згаданий проблемно-пошуковий підхід – коли учням потрібно вирішити більш складну проблему.

thinkGlobal-команда-3

“Окрім того, командній роботі допомагають знання з психології, – зазначає Надія Дубченко. – У нас психологія викладається з першого класу. Психолог навчає учнів вирішувати конфлікти, розповідає, як спілкуватися з дорослими, що таке особистий простір”.

  • Перевір, чи дозволено дитині робити помилки

Помилка – це елемент навчання, який має сприяти вдосконаленню. Найкраще виявляти ставлення до помилок у школі в розмові з учнями. Запитай у них, що вчитель робить, коли вони помиляються, як реагує, коли учні неправильно відповідають на запитання, чи пояснює, у чому причина низької оцінки. Батьків можна запитати про те, чи порівнює вчитель дітей між собою і як допомагає покращити результат.

Якщо учням не дозволяють виправити помилки, акцентують увагу на оцінці, а не на тому, як вона може поглибити знання і покращити навички, порівнюють дітей між собою, не шукаючи сильні сторони кожної – це не дуже добре для продуктивного навчання в сучасному світі.

  • Дізнайся, чи часто учні виступають перед публікою

Йдеться не лише про танці-співи. Не боятися висловлюватися, презентувати свої ідеї – важлива навичка 21 століття. Її обов’язково потрібно розвивати на всіх предметах – через публічні презентації і заохочення висловлюватись. Також у школі може бути окремий предмет, присвячений навчанню публічним виступам.

Приватна школа vs. державна - що обрати для своєї дитини

  • Чи працює школа над визначенням бажань і інтересів дитини

У ThinkGlobal велику увагу приділяють мріям. Діти вчаться знаходити і висловлювати власні мрії і планують кроки, потрібні для досягнення. У результаті, дитина вчиться ставити і досягати цілей, а також розуміє, чим хоче займатися. До цього додають профорієнтацію. Наприклад, учні відвідують різні компанії і дивляться, як що працює в житті.

Також у цій школі з учням працює ментор. Ця людина допомагає учню визначитись із траєкторією розвитку і періодично її коригувати, знайти і підсилити сильні сторони, шукає шляхи для вдосконалення і допомагає зрозуміти, чим дитина хоче займатися.

“Ментор зустрічається з батьками і дитиною на початку року та виявляє їхні очікування. Він має допомогти обрати компромісний шлях, щоб і дитина була задоволена, і батьки – і щоб це збігалося з філософією нашої школи. Завдання ментора – підтримувати дитину, показувати, що невдача – не причина опускати руки. Саме до ментора дитина звертається по допомогу”, – розповідає Надія Дубченко.

  • Як вчителі спілкуються з учнями

Хороший учитель – не той, який 45 хвилин про щось розповідає, а на наступному уроці запитує, хто що запам’ятав. Учитель – це партнер, який допомагає учням у навчанні: спрямовує, підказує, зацікавлює, курує проектною роботою.

thinkGlobal-команда-2

Зрозуміти, в школу з якими вчителями ти потрапив, знову допоможуть учні. Попроси їх розповісти, як зазвичай відбуваються уроки (тобто про структуру), та запитай, що вчитель робить, якщо хтось щось не розуміє. Якщо вчитель лише розповідає і запитує, – краще пошукати іншу школу. Якщо ж учні багато працюють самостійно, а вчитель підказує, допомагає та пояснює, якщо щось незрозуміло, – здається, ти знайшов хорошу школу.

  • Перевір, наскільки школа відкрита до батьків

Батьки і школа мають спільну мету – успішна і щаслива дитина. Якщо школа бачить у батьках партнерів, то налагоджує з ними відкриті відносини. Наприклад, дає широкий зворотний зв’язок щодо успіхів і напрямів для вдосконалення дитини, відгукується на пропозиції щодо проведення спільних заходів і сама заохочує батьків до цього.

Сподіваємось, ці поради стануть тобі в пригоді.

п.с. Якщо маєш запитання, можеш зателефонувати Надії Дубченко прямо зараз: +38 067 912 29 89

Зараз читають