LVIV.COM

“Приїхав на бляхах”: чи безпечні таксі з євро-реєстрацією 🚕

Приїхав на бляхах: чи безпечні таксі з євро-реєстрацією 🚕

Бляхи. Про них не говорить тільки лінивий. Але одна справа, коли сусід пригнав авто з Польщі для себе, а інша – коли ти викликаєш таксі, а тобі весело відблискує литовська (німецька, польська…) євро-реєстрація.
То чи загрожує чимось поїздка з таким водієм, хто буде відповідати в разі ДТП і що робити в такій ситуації? Спробуємо розібратись.


Як в Україні регулюється надання послуг таксі?

За словами Голови державної служби України з безпеки транспорту, щоб отримати право надавати послуги таксі і водій, і його автомобіль повинні відповідати певним вимогам.

  • Вимоги до водія:

Згідно з Положенням про Державну службу України з безпеки на транспорті, майбутній таксист повинен отримати ліцензію. Ліцензія безстрокова і коштує 1762 гривні.

  • Вимоги до автомобіля:
  1. Авто має бути зареєстроване відповідно до Порядку державної реєстрації (перереєстрації);
  2. Має бути у власності людини, що отримала ліцензію на пасажирські перевезення;
  3. Авто має пройти обов’язковий технічний контроль та щодо яких складають протокол перевірки технічного стану.

Тож, відповідно до законодавства, громадяни України можуть таксувати тільки на транспортних засобах, зареєстрованих в Україні.

Однак, це не стосується таких служб, як Uklon чи Uber. Вони позиціюють себе, як сервіс виклику авто через інтернет. Працювати за допомогою цих сервісів може будь яка людина, якщо вона відповідає вимогам компаній і підписала з ними спеціальну угоду.

Ліцензій ні Uklon, ні Uber не вимагають, а працювати можна як на авто з українськими, так і з європейськими номерами.

В чому полягає небезпека таксі “на бляхах”?

Автомобілі на єврономерах найчастіше зареєстровані зовсім не на ту людину, яка сидить за кермом. Якщо трапиться ДТП, а водій вирішить втекти – його буде дуже складно знайти.

Подібний досвід мав Микола:

Одного разу ми повертались з друзями додому і викликали таксі. Будинок знаходився у маленькому вузькому дворику. І через кілька хвилин приїжджає Skoda Fabia на польській блясі.

Він мав або розвернутися, або виїхати заднім ходом, бо в дворі було важко це зробити. Здає він назад і раз – заїхав боком в припаркований бус. Ми дивимось на нього квадратними очима, а він: “Та байдуже, я нічого йому не зробив”. І знову назад здає. Доки не застряг в бордюрі“.

Тобто, невідомо, чи водій пошкодив припарковану машину, а якщо так – чи відповідатиме за збитки. Адже основна проблема в такій ситуації – знайти втікача.

Втім, таке трапляється не завжди. Андрій за кермом вже 30 років. Останні роки працює таксистом і вважає, що все залежить не від того, на яких номерах їздити, а від самого водія:

Для пасажира їздити на таких авто безпечно, адже за нього під час поїздки відповідає водій. Не важливо – чи це знайома людина, чи чужа, все одно відповідальність несе той, хто за кермом. Найчастіше авто приганяють через те, що за кордоном можна купити якісний автомобіль набагато дешевше, ніж в Україні. А від того, наскільки безпечно з ким їздити залежить не від номера авто, а від манери керування водія“.

Що робити, якщо сталось ДТП?

Незалежно від того, користуєшся ти мобільними додатками таксі чи викликаєш машину по телефону, Патрульна Поліція радить одразу набирати 102:

“Якщо доведено, що у ДТП винен водій, він буде відповідати, а постраждала людина має право отримати компенсацію. А якщо водій втікає з місця ДТП, розшук такого водія є прямим обов’язком поліції – не залежно від того, чи його авто на українських, чи європейських номерах”.

Чи можна якось уникнути небезпеки?

Теоретично, можна кожен раз перевіряти документи на авто у таксистів і не сідати до тих, хто на єврономерах.

І пам’ятай про ремінь безпеки – адже якщо трапиться ДТП, саме він може врятувати твоє життя.

Марина Романцова LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають