Спецпроекти

Як активісти змінюють Підзамче, не чекаючи на допомогу чиновників

Ще донедавна на Підзамче не було громадських просторів, затишних парків та центрів. Звідти лише добре було видно Львівську телевежу на Високому замку, яка була чи не єдиним видовищем для 60 тисяч мешканців району. Кардинально змінити ситуацію взялися небайдужі жителі, які облаштовують сквери, внутрішні дворики, маршрути міського транспорту та залізничні мости.


Історично склалося так, що на території району Підзамче будували заводи і про громадські простори та публічні заклади мало хто думав. Для того, щоб осучаснити район, львівський інститут міста, разом із краківським інститутом розвитку міст видали книжку про ревіталізацію Підзамче з 2012 до 2025 року.

Проте робота інститутів виявилася марною, оскільки проект не отримав жодної ухвали від влади і тому інфраструктурно нічого не змінилося. Олександр Ємельянов, один із активістів, який відстоює ідею осучаснення району. Разом із іншими небайдужими мешканцями він зорганізував активну громаду, яка, як власними силами, так і з партнерами, взялася створювати громадські простори та вирішувати інфраструктурні питання.

За три роки їм вдалося втілити три інфраструктурні проекти громадських просторів і зараз громада намагається втілити ще два, які б дозволили мобілізувати район.

Сквер на Богдана Хмельницького, 74

Олександр Ємельянов розповідає, що Інститут міста намагався створити сквери, проте, через недопрацювання проекту його втілили лише частково – облаштували  внутрішні подвір’я.

«На Підзамчі немає жодного скверу. За проектом мешканці сусідніх вулиць мали дати на їх створення 50% від загальної суми бюджету (50-100 тисяч гривень) – це надто великі суми для пенсіонерів», — розповідає Олександр. 

«Ми просили адміністрацію, щоб та виділила необхідний бюджет на проектно-кошторисну документацію, але впродовж дев’яти місяців наше прохання не розглядали, тому ми почали робити реконструкцію скверу власноруч», — розповідає активіст.

Жителі висадили квіти, посадили дерева, поставили лавки та підготували глуху стіну для муралу.

«Ми своїми силами все відшкрябували і відмивали: брали в руки болгарки і працювали, навіть воду для поливу квітів носили зі своїх осель. Зараз хочемо зробити ще і велостійку, — каже Олександр. — Кожна лавка коштувала приблизно п'ять тисяч гривень, фарба — приблизно чотири тисячі гривень. Спочатку жителі ставили колеса і обмальовували їх жовто-блакитним, але з часом ми плануємо їх замінили на звичайні клумби».

Дворик на Богдана Хмельницького, 105

Олександр Ємельянов зібрав жителів будинку на Богдана Хмельницького 105 для того, щоб разом осучаснити внутрішній дворик.

«На цей проект ми отримали 140 тисяч гривень від Міністерства закордонних справ Польщі та доклали власних 10 тисяч гривень», — каже Олександр.

Модернізований дворик став найкрасивішим на Підзамче і другим у всьому Львові.

Дитячий майданчик

Поряд з будинком на Богдана Хмельницького 105 раніше була порожня ділянка. Коли навпроти звели новобудову, то жителі домовилися із забудовником створити на цьому місці дитячий майданчик.

«Понад три роки ми намагалися зробити тут або дитячий, або спортивний майданчик і от спільно із забудовником вдалось облаштувати громадський простір. Тепер тут майданчик для дітей відкритого типу. Ним можуть користуватися усі мешканці мікрорайону», — каже мешканець Олександр.

Залізнична станція Підзамче

Наразі вокзал станції Підзамче приймає як потяги приміського, так і далекого сполучення. Тут зупиняються Інтерсіті до Києва та до Перемишля. Добиратися звідси до багатьох районів значно ближче, ніж від головного вокзалу. Для того, щоб убезпечити перехід через колії, місцеві активісти обстоюють ідею побудови пішохідного мосту над залізницею.

«Ще два роки тому я переконав владу почати розробляти документацію для будівництва моста. Звести його мав ЛКП «Автодор», на що йому виділили 500 тисяч гривень. Проте автодорівці сказали, що будівництво не термінове, і вони зможуть його почати лише після того, коли закінчать будівництво двох мостів у інших районах. Однак лише за цей рік на переході станції Підзамче трапилося 7 смертельних випадків», — розповідає Олександр Ємельянов.

Поки питання безпеки вирішити не вдається місцеві жителі облагороджують привокзальну територію. Завдяки їх праці на площі біля станції, де розміщено фонтан, вдалося встановити лавочки. Зараз активісти планують посадити молоді дерева та квіти, зробити велопарковку та облаштувати підсвітку фонтану.

Маршрутки

Після Євро-2012 із чотирьох маршруток Підзамча забрали три. Сюди стало важко добиратися — із місцевого вокзала люди йдуть пішки щонайменше півтора кілометри до Форуму, або до Лялькового театру, де курсує міський транспорт. Із зовнішнім світом Підзамче сполучає лише 6-й трамвай, і 20 маршрутка, яка його дублює. Активісти району намагаються вирішити проблему транспортного сполучення.

«Для того, щоб у районі запрацювали додаткові маршрути я зібрав понад 200 підписів мешканців і підключив зо два десятки громадських організацій. Ми створили лист, який направили у обласну раду, обласну державну адміністрацію, міськраду і районні адміністрації, — каже Олександр. — Тепер через Підзамче будуть проходити маршрути 47а і 48. Один з них прямуватиме із Сихова через Підзамче на Галицьке перехрестя. Інший буде сполучати аеропорт, головний вокзал та станцію Підзамче».

Активісти не зупиняються на досягненнях та хочуть облаштувати станцію Некстбайк, що дасть можливість доїхати на ровері у найближчі частини Львова.

Фото: Юлія Лоу

➤ Архітектура для людей, або як столітні традиції працюють в сучасних житлових просторах