LVIV.COM

Іван Куртяк про зачіски, барбершопи та за що чоловікам перестало бути соромно

Ділися або не палися

Іван Куртяк про зачіски, барбершопи та за що чоловікам перестало бути соромно

За що чоловікам перестало бути соромно? Який вплив барбершопів на культуру стрижок та розвиток сфери послуг в Україні? Як керувати бізнесом інтуїтивно та яким повинен бути перукар? Розкаже Іван Куртяк, засновник і СЕО в H4.


Привіт! Давай, за класикою жанру, кілька слів про себе?

Мене звати Іван, мені 31, основна професія - перукар, якій я вже присвятив 13 років. Власник салону H4. Спеціальної освіти в мене немає: після школи пішов на курси перукарів, успішно завершив і почав працювати. Я сам - львів’янин, тому почав кар’єру зі Львова, далі пробував себе в Києві, але потім повернувся і відкрив свій салон.

Іван Куртяк

Що тебе спонукало стати перукарем?

Після школи всіх турбує питання - чим займатись у житті? Оскільки тоді я не дуже любив присвячувати багато часу навчанню, вирішив коротким шляхом опанувати для себе професію і почати працювати. Це були приватні курси, які тривали 3 місяці. Одразу після курсів я отримав першу роботу.

Якими були перші стрижки?

Стрижки були різні, були вдалі та невдалі експерименти. Стриг одразу чоловіків і жінок, але з жінками подобалось працювати більше, оскільки так можна реалізувати цікавіші ідеї. Працювати з жіночим волоссям на той час було більш творчою роботою. Чоловіки тоді стриглись однаково, можна сказати класично, але це дебільна класика "зверху довше, а з боків коротше". Не така класика, що популяризована зараз, але тоді так стриглись всі, не було й асортименту хорошої косметики для волосся, засобів для вкладання.

Не було в доступі, чи вважалось чисто не по-пацански?

І в доступі, і не по-пацанскі було мастити голову якоюсь фігньою.

Наскільки важливо для тебе мати, як кажуть брітіши: «Fresh cut»?

Взагалі не подобається, люблю стрижку, яка відростає, стан двох тижнів після стрижки. Не подобається ідеальна вистриженість і обкантовка, цей ефект, що ти тільки-що вийшов з перукарні.

Іван Куртяк про зачіски, барбершопи та за що чоловікам перестало бути соромно

Коли прийшла ідея створити Johnny Barber ?

Я багато працював у різних салонах, часто змінював місце праці, тож мені здалось, що було б добре створити місце для друзів та клієнтів, де б вони могли прийти і отримати послуги, і просто відпочити. Для мене салон - це не просто робоче місце, де я працюю і заробляю, це своєрідний клуб, де я можу зустрітись із друзями чи знайомими. Наприклад, ти заходиш стригтись до Макса, але це не заважає нам поспілкуватись. Так само відбувається і з іншими працівниками, і нашими клієнтами.

Цього року відбувся ребрединг в Н4, чому так?

Причиною стало те, що з'явилось багато таких проектів, як барбершопи і, власне, було багато асоціацій з ними, створювалась плутанина, адже ми салон для чоловіків і жінок. Н4 – це не просто нова назва, це наша філософія, ставлення до роботи. Johnny Barber – це був салон, в якому працював тільки один я, тому і назва така - «Іван Перукар», можна сказати, що це був стьобний проект, а Н4 – це дорослий проект для самореалізації, але як перукарні, без зайвих асоціацій.

Розкажи про назву – «Н4»?

Це формула, елемент, який ми придумали самі, синтез чотирьох Н – hair, hands, head and heart. Суть в тому, що ми, як художники, де наш основний матеріал (волосся, руки і голова) – інструменти, а серце ми віддали професії. Вважаю, що бути перукарем - це творча робота.

Н4 - це не тільки салон, в межах бренду також присутня академія. Яка мета академії, розвиток\створення працівників під себе, чи поширення культури і розвиток скілів?

Так, у нас була академія. Це новий проект, який об’єднував майстрів, що працюють в салоні, новий етап розвитку та синтез наших знань, який ми хотіли передати комусь і знайти однодумців. На жаль, з часом нам довелось її закрити, оскільки це стало економічно не вигідно для бізнесу. Академія була досить велика, і багато коштів витрачали тільки на її утримування. Пройшовши певний етап, ми зрозуміли, що проект зараз не на часі.

Це зв’язано з непопулярністю професії?

Та ні, бажаючих було багато. Маючи досвід роботи в академії, можу сказати, що варто було трішки по-іншому будувати процеси. Потрібно робити акцент на людях, які прийшли з ціллю навчитись, які самі цього хочуть. Були випадки, коли люди приходили просто, бо їх заставили - і вони невідповідально ставляться до професії, і з ними дуже складно працювати.

Що є найскладнішим у твоєму бізнесі, які процеси побудувати найважче?

Нема нічого складного, я не втомлююсь на роботі, мені працювати не в напряг. Я роблю те, що мені справді подобається.

А як щодо стратегій розвитку і роботи з клієнтами?

Це вже робота команди. Я не маю спеціальної бізнес освіти, я керую бізнесом інтуїтивно, тобто як відчуваю - так і роблю.

Як тоді з'являються нові клієнти?

Вони появляються тому, що попередні отримали якісну послугу та приємну атмосферу.

Які речі тебе бісять в клієнтах, коли ти їм надаєш свої послуги?
Не подобається, коли займаються особистими справами або вирішують свої питання, це ускладнює мою роботу, відволікає, це не дозволяє добре зосередитись. Так важче побудувати комунікацію.

Іван Куртяк про зачіски, барбершопи та за що чоловікам перестало бути соромно

Що особливого в комунікації з твоїми клієнтами?

Люди приходять за послугами перукаря, з цього все починається і навколо цього, в першу чергу, все будується. Звісно, іноді приходять такі, що не знають, чого їм потрібно і яку стрижку вони хочуть, тоді вже потрібно бути трішки психологом, старатись зрозуміти людину і постаратись підібрати для неї стрижку. В процесі роботи я веду діалоги, зазвичай це вільні теми, якщо це вже постійні клієнти, то відповідно й розмови інші. Буває таке, що клієнти стають друзями, і ми бачимось не тільки в межах салону.

З 2013 року в Україну прийшла хвиля барбершопів, новий формат, нові тренди на чоловічу стрижку, наскільки це вплинуло на тебе і на твій бізнес? Як для себе ти розглядаєш це поняття?

Вважаю, що барбершопи - це дуже прикольні проекти, де можна отримати якісну послугу і поринути в цю атмосферу. Якщо говорити про мій бізнес і вплив барбершопів, то важко виділити щось особливе. Можна сказати, що відбувся відтік клієнтів, але я це розглядаю як здорову конкуренцію, і це позитивно впливає на саморозвиток, починаєш переосмислювати свою діяльність і покращувати її.

Бувало, що навпаки приходили клієнти з барбершопів до вас в салон?

Було і таке, але я не прослідковую причин, чому вони вертаються. Коли ідуть в барбершоп, розумію, хочуть чогось нового, змін. Тому вважаю, що працівникам барбершопу трішки легше робити свою роботу, ніж працівникам салонів. Барбершоп - це мода, а наш салон Н4 - це стиль.
Колись була пацанска цитата: «Моду можна купить, а стиль нужно иметь».
Мода, маю на увазі, що це тимчасове щось, зараз вони роблять популярні чоловічі стрижки, а в нашій роботі в салоні ми стараємось шукати більше індивідуального контакту і робити стрижку, яка буде підкреслювати особистість.

Тобі не здається, що барбершопи працюють як конвеєр, всім пропонують однакову стрижку?

Лазіня: Серед моїх знайомих був випадок. Якось зустрівся з ними, а вони всі однаково пострижені, я, звісно, поцікавився, де стрижуться. Розказали, що в одного чувака в барбершопі разом стриглись. Від індивідуальних моментів з волоссям і формою голови стрижки відрізнялись, але загальний вигляд був таким самим.

Іван: Це мода, дають можливість отримати те, що хочуть люди. Я навіть розумію, про яку ти стрижку зараз говориш. Комусь подобається це відчуття, ніби ти молодий на весіллі. Проте, зараз змінюється трохи стиль стрижок і в барбершопах, страються робити щось свіже. Тут проблема не в барбершопах, а власне в тому, хто ті стрижки робить.

На твою думку, барбершопи вплинули на розвиток сучасної культури і чи поміняли погляди населення?

Так, це просто шалений вплив, чоловіки більше почали за собою слідкувати і приділяти увагу своїй стрижці. Чоловікам перестало бути соромно за те, що вони приходять в салон на манікюр, чи вибирають собі шампунь, користуються засобами для вкладання волосся. Вважаю, що це великий прорив.

Чи була ідея хайпанути і відкрити свій барбершоп в цей період?

Так, була і досі є ідея відкрити барбершоп, але це не буде типовий барбершоп.

Чим він буде відрізнятись, не буде віскі, яке входить в ціну послуги?

Ні, я б не наливав. Я б максимум уваги зосередив на продукті і послугах, які б були представлені.
Чому без віскі? Зараз в більшості жіночих салонів починають підливати жінкам, пропонують попсові коктейлі.

Якшо б я хотів випити, я б пішов в бар, а не в салон. Мені здається, одне іншому заважає. Я особисто на роботі не вживаю, це моя жорстка позиція, алкоголь мене розслабляє і буде заважати робочому процесу, а на роботі я максимально відповідальний. Заважало б і те, що випиває клієнт. Мені здається, що клієнту було б приємніше, якщо б і я з ним випив, але випий з кожним 50 грам, коли в тебе 10 клієнтів за день, то про яку роботу буде йти мова?

Розкажи детальніше, яким ти бачиш свій барбершоп?

Це проста перукарня, орієнтована на чоловіків. Зараз це думки, не знаю коли я буду його реалізовувати. Єдине, що можу сказати, щоб там були якісні, швидкі послуги, без зайвих речей.

Що можеш сказати про барбершопи у Львові і загалом вплив на культуру в Україні?

Не відвідую, але заходив, спілкувався з барберами. Кожен з нас робить свою роботу, кожен по-різному, але загалом це перукарська майстерність, відрізняємось лиш поглядами на стрижку.

Барбершопи змінили цінову політику чоловічих стрижок, ціни на стрижки в барбершопах створили умови, що інші салони теж змогли підняти ціну за якісний рівень послуг. Стало нормою, що за чоловічку стрижку можна заплатити більше, ніж 50 гривень. Культура барбершопів в Україні є досить молодою, є заклади, які більше орієнтовані на розвиток самої культури, стрижок, окрім заробляння грошей, а є, де комерція переважає, все залежить від власника бізнесу.

Закордоном інша ситуація, у них є майстри, які працюють в цій сфері по 40-50 років, прийшовши в барбершоп, ти можеш побачити на фото історію цього барбера. У нас все буде розвиватись, своя історія і культура. Вже можемо побачити, як відбувається розвиток і розгалуження на вузьку спеціалізацію. Раніше одна людина могла стригти, малювати і надавати ці послуги всім, а зараз хтось працює тільки з чоловіками, хтось тільки з жінками, створюються окремі заклади, де можна отримати послуги. Сфера обслуговування набуває більш вузької спеціалізації.

Оскільки ми говорим про стиль чуваків, які займаються певною діяльністю, то в чому зазвичай ти працюєш, чи є у вас дрескод для працівників у салоні?

Так, у нас є форма, яка зношується, і ми розробляємо нову. Якщо говорити про стиль, то це однотонний одяг, в основному темного кольору. Я завжди працюю в чорному одязі: светри, сорочки, футболки. Перукарі - це творчі люди, їх важко вдягнути в форму, вони теж хочуть себе проявляти і в одязі, тому я не наполягаю, окрім кольору. Довіряю своїм працівникам, у них хороший смак, і я не маю до них ніяких претензій. Коли всі в одному кольорі, це трохи впливає на атмосферу в закладі і робить своєрідний стиль.

Іван Куртяк про зачіски, барбершопи та за що чоловікам перестало бути соромно

Яким брендам надаєш перевагу і які відносиш до категорії улюблених?

Надаю перевагу недорогому одягу, оскільки він в мене швидко зношується. Мені подобається бренд H&M. Я маю багато одягу, але обираю його хаотично. Ніколи не роблю покупки цілеспрямовано, все купую по ситуації. Якщо зайшов, мені сподобалось, то я купив. Є дорогі речі, і є дешеві, але бренд в одязі ролі не грає, більше його візуальна складова.

Улюблені джинси - Levis, люблю носити класичні брюки, але у моделі де штанини коротші, тому можу носити ZARA. Іноді купую одяг, не міряючи його, просто знаю свій розмір і беру все, що подобається. 

Я багато працюю на ногах, тому момент взуття є дуже важливим для мене. Маю велику колекцію взуття, а саме кросівок. Маю десь 20 пар кросівок, в основному це New Balance, Adidas, Nike.

Іван Куртяк про зачіски, барбершопи та за що чоловікам перестало бути соромно

Твій топ моделей кросівок?

  • New Balance 574 – найкомфортніші для мене. Є утеплений варіант, і є літній.
  • Adidas Superstar – маю 3 пари, одна колабораційна з Pharrell Williams
  • Nike Air Max 90
  • Nike Air Lunar Force 1 Duckboot

Я не встигаю зношувати своє взуття не тому, що я не ношу, а тому що їх багато і з часом просто з'являються нові.

Іван Куртяк про зачіски, барбершопи та за що чоловікам перестало бути соромноДе зазвичай купуєш одяг?

В основному офлайн, або магазини закордоном, можу й на сток зайти, часто там можна знайти цікаві речі. Не дуже люблю купувати одяг брендів, які наносять свій логотип на передню частину одягу.

Носиш українські бренди?

Ні, не ношу, але є шкарпетки від українських брендів. Я не дуже прошарений в українських брендах, проблема в тому, що немає можливості на них подивитись, в більшості випадків це онлайн. Я люблю прийти, подивитись, доторкнутись - і тоді купити.

Як охарактеризуєш ситуацію з магазинами у Львові, доступно придбати щось цікаве?

В основному багато масмаркетів, є стоки. Якщо говорити про молодь, яка хоче знайти щось топове, ексклюзивне, якісне, то немає, потрібно їхати закордон або шукати в інтернеті.

Найближчі плани з професійною діяльністю?

Максимум уваги до своєї роботи і роботи з клієнтами, а час покаже.

Нові сфери бізнесу підкорювати не плануєш?

Ні, не планую. Моє роботи мені достатньо і я займаюсь тим, що найкраще вмію і люблю.

Зараз читають