LVIV.COM

Оподаткування пенсій в Україні визнали неконституційним

Оподаткування пенсій в Україні визнали неконституційним

Конституційний суд 27 лютого визнав таким, що не відповідає Конституції, положення Податкового кодексу про оподаткування пенсій, повідомляє прес-служба КС.


КС вважає, що у сфері пенсійного забезпечення справедливим має визнаватися такий підхід законодавця, за якого забезпечується пропорційне співвідношення між страховими внесками та призначеним розміром пенсійних виплат, а застрахована особа може безперешкодно реалізувати своє право на пенсію в повному обсязі.

У законодавстві про пенсійне забезпечення в Україні таке співвідношення досягається встановленням залежності розміру пенсії від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу).

“Саме тому запровадження оподаткування пенсії, починаючи з певного її розміру, на думку КС, порушує справедливий підхід до встановлення пенсії, оскільки призводить до зменшення її фактичного розміру, який встановлюється з урахуванням співвідношення між тривалістю страхового стажу та розміром заробітної плати (доходу) застрахованої особи”, – йдеться в повідомленні.

Крім того, після запровадження в законодавстві оподаткування пенсій протягом двох років Верховна Рада тричі вносила зміни. За таких обставин особи, які мають право на пенсійні виплати, об’єктивно не могли бути впевненими у своїх правомірних очікуваннях щодо стабільності правового регулювання у цій сфері.

Отже, встановлення Верховною Радою в законодавстві України оподаткування пенсій і зміни суми, з якої розпочинається таке оподаткування, суперечить принципам правової визначеності, передбачуваності та справедливості.

Таким чином, КС вирішив визнати таким, що не відповідає Конституції, положення Податкового кодексу, яким передбачено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються суми пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, якщо їх розмір перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Також неконституційним визнали оподаткування пенсій, отриманих з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.

Твій Бро LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають