LVIV.COM

Нова медична реформа – як розібратись

Нова медична реформа - як розібратись

Закон вступить у дію з 1 січня 2018 року.


Чи стане медицина платною?

“Кожна послуга буде мати вартість. Ця вартість буде називатися тарифом. Коли людина звернулася до лікарні, і їй надали послуги (наклали гіпс, видалили апендицит), то ми будемо знати, у скільки це обійшлося. Друге: цю суму за послуги лікарня виставить до сплати. Але (увага! attention! achtung!) не пацієнту, а державі. І саме для оплати послуг буде створено Національну службу здоров’я України. Тому третє (і головне): пацієнт не буде платити нічого за послуги, які гарантовані державою. Тобто нуль. Уся суть реформи в тому, що держава оплатить послуги за пацієнта. Цим вона і займеться з 2020 року для третинної допомоги”, – розповідає заступник міністра МОЗ.

Завдяки новій реформі з’явиться список послуг, які оплачуватиме держава:

  • первинна допомога (сімейні лікарі, терапевти, педіатри);
  • екстрена допомога (різке погіршення стану здоров’я, серцевий напад, інсульт, гострий апендицит, ниркова недостатність, запалення легенів тощо);
  • паліативна допомога (перш за все — адекватне знеболювання);
  • лікування у вузьких спеціалістів за направленням сімейного лікаря та планове лікування у рамках програми медичних гарантій.

За що не платитиме держава?

Повний список медичних послуг, які оплачуватимуть громадянам оприлюднять у 2020 році. Однак будуть і такі, за які держава не платитиме (стан має не загрожувати життю людини). Наприклад естетична стоматологія чи пластична хірургія. Ці послуги можна покрити додатковим  полісом добровільного медичного страхування.

Також існуватимуть спеціальні програми для дорогого лікування (онкологія, гепатит, СНІД).

Чи скоротять лікарні і  медперсонал?

Неприбуткові, малооснащені лікарні, де небезпечно лікуватись, закриють і перепрофілюють на реабілітаційні та діагностичні центри та хоспіси.

А для найкращих лікарень обіцяють придбати нову техніку.

Лікарів, які неякісно лікують, не поважають пацієнта або ж вимагають від нього грошей, звільнятимуть.

А в селах з’являться лікарі?

Окрім фельдшерів та ФАПів у селах будуть сімейні лікарі.

В середньому за людину в 2018 році платитимуть 370 гривень, в 2019 – 450. Тому, якщо лікар за рік матиме 2000 пацієнтів – річний дохід складе 740 000, а в 2019 – 900 000 гривень. У цей бюджет входять оренда, оплата роботи лікаря, фельдшера та медсестри, прості витратні матеріали та часткове покриття аналізів. Половина з цих коштів – зарплата медпрацівникам.

Також обіцяють виділити близько 5 мільярдів на два роки на додаткове фінансування медицини в селах.

До лікаря-спеціаліста можна потрапити тільки за направленням сімейного лікаря?

Сімейні лікарі, терапевти і педіатри після додаткового навчання надаватимуть послуги вузьких спеціалістів.  Тепер людина, якій довіряєш, зможе лікувати хвороби, для яких непотрібна госпіталізація чи складне обладнання.

Якщо людина потребує обстеження у вузького спеціаліста, то її має направити сімейний лікар.

До окремих спеціалістів (гінеколог, психіатр) обстеження оплачуватимуть і без направлень.

Якщо пацієнт хоче звернутись до спеціаліста без направлення, то повинен сам оплатити послуги.

Зарплату лікарям підвищать?

В законі зазначають, що ставка для лікаря буде 250% від середньої зарплати в Україні (7339 грн). В 2018 році базою стало б 18347 гривень.

Зарплати можуть бути вищими або нижчими. Все залежатиме від ефективності закладів.

Також компенсація лікарю залежатиме від складності втручань – для складних послуг тарифи будуть значно вищі.

Що робитиме Національна служба здоров’я України?

НСЗУ не розпоряджатиметься коштами, вона контролюватиме якість послуг і дотримання умов договору, так само,  як страхова компанія перевіряє виконання умов страхового договору.

Нащо в селах телемедицина?

Оперативне консультування у вузьких спеціалістів, які перебувають на відстані від пацієнта, необхідне для жителів віддалених районів.

Найчастіше це потрібно для кардіології. Це допоможе пацієнтам, яких небезпечно везти далеко, а місцевий лікар не може правильно оцінити дані кардіограми. Тому медпрацівник одразу передає результати до вузькопрофільного спеціаліста, який відразу консультує і розповідає, що треба робити.

Твій Бро LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають