LVIV.COM

Львів 1943 року – фото солдата-пацифіста німецького вермахту

Львів 1943 року - фото солдата-пацифіста німецького вермахту

Як жили львів’яни під час Другої світової війни? Сайт Фотографії Старого Львова опублікував фото, зроблені в липні 1943 року під час німецької окупації. Їх автором був солдат німецького вермахта і водночас пацифіст за переконаннями Йозеф Дж.Хейдекер.


Джо Джуліус Хейдекер

Йозеф Джуліус Хейдекер народився в Нюрнберзі 13 лютого 1916 р. у сім’ї актора. Змалечку, вихований у ліберальному дусі і сповідуючи відповідні цінності, хлопець був проти будь-якої мілітарної ідеології, а тим більше реваншиських настроїв, які в Німеччині поступово набирали популярність у міжвоєнні часи. Йому більше подобалися мирні способи самовираження, такі як фотосправа. Протягом 1931-1933 рр. Йозеф студіював курс фотографії у Франкфурті-на-Майні в ательє Штефана Розенбауера.

Через переслідування за ліберальні уподобання, які йшли врозріз із офіційною нацистською доктриною, Хейдекери були змушені емігрувати в Швейцарію. Саме в ті останні передвоєнні роки Джо встиг здійснити ряд мандрівок Європою.

Після вибуху Другої світової в 1939 р., незважаючи на пацифістські погляди, Хейдекера мобілізували до лав вермахту.

В розпал війни військовий фотограф побував і на окупованих нацистами землях України та Білорусі. Тож поширеною темою в творчості Хейдекера того періоду було й розкриття сценок із повсякденного життя простого вояка і цивільного населення.

Під час перебування у Варшаві військовий фотограф неодноразово відправлявся в пошуках знайомих євреїв на територію ґетто. Там за допомогою мініатюрної камери без офіційного дозволу на то німецької адміністрації таємно фіксував на плівку їхні страждання і нелюдські умови. Ті його світлини, як свідчення нацистських злочинів у варшавському ґетто, опублікували аж в 1981 р.

Львів 1943 року - фото солдата-пацифіста німецького вермахту

Після війни Йозеф працював на американській радіостанції “Радіо Мюнхен” і був одним з небагатьох німецьких репортерів, хто свідчив на Нюрнберзькому процесі про воєнні злочини гітлерівського режиму. Запровадження загальної військової повинності у повоєнній Німеччині викликало черговий пацифістський протест в душі фотографа і він знову залишив Батьківщину, перебравшись в Бразилію.

Лише в 1986 р. Хейдекер повернувся в Европу і оселився у Відні. Як журналіст і письменник, він опублікував кілька книг і фотоматеріалів (у тому числі про будні Варшавського ґетто і про Нюрнберзький процес). Помер Хейдекер 1997 р.

Твій Бро LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають