LVIV.COM

Як і навіщо фрілансерам платити податки

Як і навіщо фрілансерам платити податки

Навіщо фрілансерам платити податки і як краще задекларувати свої доходи – про це в авторській колонці для порталу Ain написала юрист Христина Немчинова.


Багатьом фрілансерам помилково здається, що вони позбавлені необхідності декларувати свій дохід і сплачувати податки. Оплату за свої послуги вони отримують з-за кордону через Payoneer або Privat24 в Україні. Здавалося б – отримав гроші і забув. Але незважаючи на зручності таких розрахунків, надалі фрілансер зіштовхнеться з наступними проблемами.

Не зможе довести своє джерело доходу. А значить з великою ймовірністю не зможе відкрити банківський рахунок в країні ЄС, отримати візу або дозвіл на проживання.
Не зможе отримати позику або кредит. Знову-таки, через відсутність офіційного джерела доходу.
Роками фрілансери фактично ведуть підприємницьку діяльність, як звичайна фізособа, що в Україні незаконно. Щоб позбавити себе від непотрібних негативних наслідків, рекомендую зареєструвати ФОП (фізична особа-підприємець).

Тут важливо пам’ятати наступне:

  • Правильно вибрати групу. Слід пам’ятати, що надавати послуги юридичним особам може тільки ФОП 3 групи.
  • Вибрати систему оподаткування. Спрощена система оподаткування передбачає сплату так званого єдиного податку. Загальна система аналогічна оподаткування юридичних осіб, тобто передбачає сплату ПДВ.
  • Від обраної групи залежить розмір єдиного податку. Для підприємців 1 і 2 груп ставка становить відповідно 10% і 20% від розміру мінімальної зарплати. Для ФОП 3 групи ставка становить 5% від обороту коштів на рахунку. Якщо ж ФОП 3 групи є платником ПДВ, то ставка для нього залишиться 3%.
  •  ФОП НЕ звільнений і від Єдиного соціального внеску (ЄСВ). Його ставка становить 22% щомісяця від розміру мінімальної заробітної плати, незалежно від групи. А також, як і всі інші, платить військовий збір в розмірі 1,5%.

Податки для фізичних осіб

Якщо фрілансер все ж надає послуги, як фізична особа, він платить в бюджет податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) в розмірі 18% і військовий збір в розмірі 1,5%. При цьому, якщо за послугами до фрілансера звертається підприємство, то воно є податковим агентом такого фрілансера, а тому утримує з його доходу необхідні податки. Якщо ж замовником виступає фізична особа, то відповідальність за сплату податків, а також подачу податкової декларації переходить на фрілансера.

Податки при роботі з іноземними клієнтами

Якщо фрілансер надає послуги іноземним особам, то відповідальність за сплату податків та подання декларацій знову-таки лягає на нього, адже іноземна особа не може бути його податковим агентом. Надання послуг іноземним фізичним або юридичним особам вважається зовнішньоекономічною діяльністю, для якої теж потрібно зареєструватися в якості ФОП, бажано 3 групи. Рекомендується вибрати спрощену систему оподаткування, а також відкрити в банку гривневий і валютний рахунки. Не варто також забувати про необхідність підписання двомовних договорів з іноземними контрагентами і грамотному складанні первинної документації.

Твій Бро LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають