LVIV.COM

Hyperloop в Україні – що це, коли з’явиться, і хто будуватиме

Hyperloop в Україні - що це, коли з'явиться, і хто будуватиме
Таня Павліченко

Hyperloop в Україні – топ-тема останніх днів. Спроектовані компанією Virgin Hyperloop One надшвидкісні потяги для українців можуть стати реальністю. Принаймні, так говорить міністр інфраструктури, який 22 лютого анонсував появу цього супертранспорту в нашій країні. Я зібрала все, що відомо про цей проект, та спробувала розібратись, навіщо і для кого роблять надсучасні потяги в трубопроводі в країні, де труби й так ламаються частіше, ніж їх ремонтують.


Що таке Hyperloop?

Це проект високошвидкісного транспорту, який запропонував у 2013 році Ілон Маск. Він характеризує Hyperlooр як п’ятий вид транспорту, після потяга, корабля, літака та авто. Поки у світі немає жодного реалізованого проекта, всі знаходяться на стадії будівництва, тестування або доопрацювання.

На проектних макетах Hyperlooр являє собою транспортні капсули, які пересуваються наземним трубопроводом. Передбачені два варіанти системи:

  • пасажирський – в капсулі буде 2 ряди сидячих мість по 14 крісел в кожному;
  • вантажно-пасажирський – пасажири зможуть заїжджати в капсулу своїм авто.

Як працює технологія?

Всередині трубопроводу капсули переміщаються завдяки електромагнітним двигунам та повітряній подушці. Система повністю електрична. Щоб забезпечити її необхідною енергією, на трубах розмістять сонячні батареї. В разі несправності батарей, в кожній капсулі передбачені акумулятори, заряду яких вистарчить, щоб добратись до найближчої станції.

За попередніми оцінками, капсули можуть розганятись до 700км/год. Еспериментально поки що вдалось досягти 355 км/год.

Зараз розробкою і впровадженням технології у світі займаються три компанії: Hyperloop Transportation Technologies Inc. (НТТ),  Virgin Hyperloop One та  SpaceX.

Де ще у світі побудують Hyperloop?

В рамках конкурсу Global Challenge у світі створять десять “трас” для Hyperloop: одну в Канаді, дві в Індії, одну в Мексиці, дві у Великобританії та чотири в США.

Як Hyperloop опиниться в Україні?

Звідки випливло рішення створити Центр транспортних інновацій HypeUA, міністр інфраструктури не розповів. Однак 22 лютого він офіційно оголосив, що в Україні почали розробляти проект створення Hyperloop.

Проект має три стадії:

  • розробка та наукова оцінка транспортної системи від Національної академії наук;
  • будівництво тестового майданчика в Дніпрі та пошук інвесторів;
  • промислове будівництво Hyperloop.

Зараз проект знаходиться на першій стадії. Поки НАН працює, аналітичний центр Ukrainian Institute for the Future (UIF) вже склав попередню карту маршрутів, і зробив деякі підрахунки. Наприклад, дорога зі Львова до Києва займе 35 хвилин.

Hyperloop в Україні краще, швидше, навіщо2

Щоб збудувати один Hyperloop з Києва в Одесу, доведеться витратити $3,6 млрд.

Hyperloop в Україні краще, швидше, навіщо2

Якщо врахувати тільки витратні матеріали, квиток на поїздку в капсулі з Києва в Одесу коштуватиме приблизно 518 грн. Щоб проект окупився за 30 років, вартість має зрости хоча б до 4384 грн.

Hyperloop в Україні краще, швидше, навіщо2

Хто займається проектом в Україні?

Етапи роботи поділені між рядом установ та компаній: НАН (Національна академія наук), Південний машинобудівний завод ім. А.М. Макарова, Укроборонпром, UNIT.City, Interpipe та ін. Ці компанії мають розробити проект, який відповідає всім вимогам Virgin Hyperloop One. Опісля проведуть оцінку практичної успішності проекту (feasibility studies, коштує від $20 млн).

Якщо українські розробники виконають всі вимоги, тоді разом із Оctagonal Corporation (компанія, яка будує Hyperloop в Мексиці) почнуть будівництво тестової площадки в Дніпрі.

Хто платить за будівництво?

Мінстр інфраструктури планує залучити інвесторів для проведення всіх робіт. Гроші з держбюджету ніхто чіпати поки що не збирається.

Коли покатаємось?

Від науковців прогнозів про час реалізації проекту поки нема.

Політики теж дуже обережно висловлюються щодо термінів. “Не треба очікувати, що завтра ми відкриємо двері, сядемо в капсулу і “помчимо”. Бо навіть на світовому рівні ця система не є досконалою” – говорить міністр інфраструктури. В його радника прогноз трохи конкретніший та оптимістичніший: “Насправді, технології розвиваються дуже швидко, і реалізація Hyperloop в Україні, на мій погляд, це питання 3-5 років”.

Як реагують люди в соцмережах на проект Hyperloop в Україні?

Як будь-яка трендова розробка чи явище, цей проект отримав багато критики від користувачів соцмереж.

Хтось просто сміється, хтось переводить стрілки на реальні проблеми із транспортом, а комусь просто цікаво розводити срачі в коментах. Портал UaRewiew описав, за скільки часу гіперлупом доїхати з Ірпіня в Ірпінь (спойлер – аж за 0 секунд).

Hyperloop в Україні - що це, коли з'явиться, і хто будуватиме

Hyperloop в Україні - що це, коли з'явиться, і хто будуватиме

Hyperloop в Україні - що це, коли з'явиться, і хто будуватиме

Hyperloop в Україні - що це, коли з'явиться, і хто будуватиме

Hyperloop в Україні - що це, коли з'явиться, і хто будуватиме

Hyperloop в Україні - що це, коли з'явиться, і хто будуватиме

Hyperloop в Україні - що це, коли з'явиться, і хто будуватиме

Павліченко Тетяна LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають