LVIV.COM

Гори Львова: куди піти у похід не виїжджаючи з міста ⛰️

Ділися або не палися

Гори Львова: куди піти у похід не виїжджаючи з міста ⛰️
Марина Романцова

Якщо ти давно мрієш піти в гори, але не маєш часу на Карпати - досліди пагорби Львівського плато! Адже в місті є достатньо вершин зі своєю історією і краєвидами. З плюсів - ти зможеш побачити Львів з нових ракурсів, витягнути "в похід" друзів з різним рівнем підготовки і повернутися додому в будь-який момент. Зацікавило? Тоді тримай список і досліджуй :) 


Гори Львова: куди піти у похід не виїжджаючи з міста ⛰️

Львівське плато - це горбиста місцевість довжиною 20 км у центральній частині Львівської області. Переважні висоти 300-350 м, максимальна - 414 м (гора Чотові Скелі).

У межах Львова плато пролягає через орні землі, лісові масиви, природоохоронні об'єкти і території. Серед них - Винниківський лісопарк, регіональний ландшафтний парк "Знесіння", заказники Чортова Скеля та Медова Печера.

Північно-східна частина плато має окрему назву - Давидівське пасмо.

Гори Львова: куди піти у похід не виїжджаючи з міста ⛰️


Вершини:


Гора Лева (Лиса гора)

Висота: 389 м

Локація: між вулицями Опришківською, М. Кривоноса і О. Довбуша у західній частині парку "Знесіння".

Гори Львова: куди піти у похід не виїжджаючи з міста ⛰️

Фото:  Anatoliy Odukha

Це один із пагорбів Давидівського пасма, розташований біля центру Львова. Гора Лева має стрімкі схили, місцями з урвищами. На західному і частково північному боках є невисокі скелі.

У ХІV ст. на горі стояв другий замок короля Лева Галицького. Його зруйнували у 1340 році під час нападу на місто ляхів. Замок відновлювати не стали і єдине, що нагадувало про колишні бої - спустошені схили гори. Через це її друга назва - Лиса.

Гора складається з пісковиків та піску - через це її також називали Пісковою горою. У минулому тут активно використовувались піскові кар'єри, через що висота пагорба з роками зменшилась.

Сьогодні на вершині встановлений металевий хрест, облаштований оглядовий майданчик, а східним схилом прокладена стежка зі східцями.

Гора Баба Род

Локація: парк "Знесіння"

Гори Львова: куди піти у похід не виїжджаючи з міста ⛰️

Фото взято з фейсбуку

За однією з гіпотез, Львів заснували на території сучасного "Знесіння" - адже саме тут археологи знайшли залишки стародавніх слов'янських поселень і капищ. І серед них - капище Рода і Рожаниці на горі Баба Род.

Окрім цього, тут було давнє городище, розташоване між нинішніми вулицями Старознесенською, Польовою та залізничною колією. Тепер тут стоїть християнський аналог вічного життя - церква Вознесіння.

За народними переказами, пагорб, на якому сьогодні стоїть церква, називали Бабою. Тут стояла фігура кам'яного болвана у вигляді жінки. А на сусідньому пагорбі була фігура Діда. Обидва болвани часто сварилися - за легендою, через це завжди починалася сильна буря і злива, особливо тоді, коли Баба плакала.

Болванам приносили жертви: ярину (з Гряди), гриби (з Грибовичів) та рибу, виловлену в Полтві. А от птиць не забивали - Баба цього "не любила". Місцеві дуже шанували болванів, однак, в часи розбудови Знесіння їх знищили. Остаточно знищення завершили у ХVІІ ст.

Зараз на горі Баба Род встановлено пам'ятний хрест та державний прапор, присвячений Дню Незалежності України.

Чотові скелі

Висота: 20 м

Локація: біля південної околиці села Лисиничі, між містами Львів та Винники, в межах Винниківського лісопарку.

Гори Львова: куди піти у похід не виїжджаючи з міста ⛰️

Фото взято з фейсбуку

Чотові скелі розташовані на вершині залісненого пагорба (висота 414 м над р. м.). Однак, максимальна висота самих скель - 20 м. Їх вік майже 10 тисяч років. Колись вони були вищими та більшими, однак, протягом останніх століть звідси видобували каміння для будівництва та мощення доріг, що вплинуло на їх висоту.

Чотові скелі також називають Чортовими. Існує легенда про те, що чорт ніс цю скелю, аби знищити християнський храм у Львові. Однак, їх автентична назва саме Чотові і походить від слова чоти (чати, чатувати, стояти на чатах). Адже в давнину скелі використовували, як сторожовий пост на східних підступах до Львова.

У часи воєн Чортова скеля ставала справді Чатовою, бо біля її підніжжя не раз відбувалися битви: з турками - 1672 року, з татарами - 1695-го, з більшовиками - 1920-го.

Сьогодні сюди часто приїжджають на відпочинок. Центральна скеля, що розташована на самій вершині пагорба, невисока, при своєму підніжжі має невеликий рукотворний грот. А деякі скелі альпіністи використовують для тренувань.

Кортумова гора

Висота: 374 м

Локація: західна частина Львова (Шевченківський район)

Гори Львова: куди піти у похід не виїжджаючи з міста ⛰️

Це продовження горбистого пасма Росточчя. Від найвищої гори Львова - Замкової - Кортумова гора відділена долиною річки Полтви.

Назва гори походить від прізвища радника губернатора Галичини Ернеста Кортума, який у ХІХ ст. мав тут свій маєток. У ньому Ернест заклав сад, який став частиною сьогоднішнього лісопарку "Кортумова гора".

Інша назва північної частини Кортумової гори - гора Купермана. Вона походить від імені одного з землевласників Клепарова, який мав під нею наділи землі в ХІХ ст. Сьогодні там розміщене стрільбище НСБ ЛВС Міноборони.

Окрім стрільбища, на схилах гори та біля неї знаходяться стадіон Торпедо, Янівське кладовище і Навчально-спортивна база літніх видів спорту Міністерства оборони України.

Південно-східні схили Кортумової гори довгим пологим хребтом з'єднуються з горою Страт. А з вершини відкривається непоганий вид на Голоско.

Гори Львова: куди піти у похід не виїжджаючи з міста ⛰️

Фото: explorer.lviv.ua

Гора Страт

Інші назви: Гора Страти, Страчення, Гицлівська

Локація: вулиця Клепарівська

Гори Львова: куди піти у похід не виїжджаючи з міста ⛰️

З XVIII ст. тут страчували злочинців - звідси і походить сучасна назва гори. Серед убитих людей були і гайдамацькі ватажки (після 1768 р), і польські патріоти Теофіл Вісьнєвский та Юзеф Капусціньский (1847 рік).

У липні 1895 року на горі поставили скромний мармуровий обеліск з надписом: "Теофілові Вісьньовскому, страченому на цьому місці 31 липня 1847 р. за свободу вітчизни львівське міщанство 1895". Тоді ж, інспектор міських плантацій Львова Арнольд Рьорінг впорядкував тут міський парк, який стали називати Парком Вісьньовського.

У гори також була і друга назва - Гицлівська, бо неподалік мешкав міський гицель (відловлювач безпритульних котів та собак).

Гора Шембека (Вроновських)

Локація: узгір'я Цитаделі

Гори Львова: куди піти у похід не виїжджаючи з міста ⛰️

Фото: Вікімапія

З усіх гір узгір'я Цитаделі (Шембека, Каліча та Познанська) гора Шембека - найвища. Кілька століть тому вона дійсно виглядала вражаюче: могутнє узгір'я височіло над болотистою рівниною, а біля її стін проходила польова дорога, що називалась Сокільницьким шляхом. Навколо цієї місцини ходило багато легенд і страшних історій, адже тут часто знаходили обпалені залишки людських кісток. Саме тому довший час тут ніхто не хотів заселятися.

У гори є кілька назв - Шембека, Турецькі шанти та гора Вроновського. Горою Шембека вершина називається з XVII століття.

До половини ХІХ століття гору називали Турецькі шанти. Цю назву вона отримала після облоги Львова турками у 1672 році. Саме тут встановили чотири важкі гармати, з яких турки і їх союзники – козаки Дорошенка, молдавани, трансильванці обстрілювали місто.

Свою третю назву - гора Вроновського - ця вершина одержала після того, як тут збудували шляхетський двір, який у 1791–1829 роках належав раднику львівського шляхетського суду Станіславу Вороновському. Після його смерті маєток успадкувала його дочка, Юзефа, графиня Гумецька. Оцінивши стратегічно хороше положення маєтку, влада довго тиснула на Юзефу і таки змусила її продати маєток.

Таким чином, у 1856 році тут постала Цитадель. На горі і досі можна знайти кілька фортифікаційних споруд. А місцевість з тих часів також стали називати "Цитаделлю".

Гори Львова: куди піти у похід не виїжджаючи з міста ⛰️

Замкова гора

Висота: 413 м

Гори Львова: куди піти у похід не виїжджаючи з міста ⛰️

Фото: Nazar Barabash

Це одна з найпопулярніших львівських гір, адже саме тут колись знаходився замок короля Лева. Інші назви - гора "Високий замок", Княжа гора, Бідель (у XVI ст.), за австрійських часів - Піскова гора, а після відвідин у 1851 цісарем - гора Франца Йозефа.

До початку заліснення схилів пагорбів і створення парку "Високий замок" Замкова гора була найвищою у Львові.

За княжих часів гору називали Будильницею (ця назва в готичному Львові трансформувалася в "Бідель"). Тут були укріплення типу мурів, оборонна вежа-"стовп", княжий палац, південно-західна вежа, дубові підвалини. Під час розкопок у 1870 році знайшли черепи, крем'яні вістря, посуд з недопаленими кістками і залишки підвалин. Однак, підвалини досліджувати не стали, а згодом вони безслідно пропали.

З 1869 на горі почали насипати копець Люблінської унії. Його висота - близько 410 метрів над рівнем моря, а над підніжжям гори - 150-160 метрів.

Гори Львова: куди піти у похід не виїжджаючи з міста ⛰️

Сьогодні на вершині Замкової гори є оглядовий майданчик, який освітлюється вночі. До нього веде спіральна пішохідна доріжка.

Зараз читають