LVIV.COM

Як пройшов марш за права жінок і що трапилося опісля

Як пройшов марш за права жінок і що трапилося опісля
Марта Кобринович

Шістсот. Саме стільки українок померли внаслідок домашнього  насильства у 2017 році. Жінки отримують на чверть меншу зарплату у порівнянні з чоловіками. Щороку понад мільйон жінок зазнають насилля у своїх сім’ях. Лише кожна десята з них звертається у правоохоронні органи.


Уже вчетверте у Львові пройшов феміністичний марш та зібрав чоловіків та жінок, які прагнуть відстоювати гендерну рівність в Україні. «Наша ціль – надати одна одній підтримку, бо для нас фемінізм – це можливість допомагати одна одній та жінкам різного віку, досвіду, різної професії, сексуальної орієнтації. Це марш, на який виходять жінки, аби набути внутрішньої сили. Ми бачимо себе як частину великого світового руху. Ми підтримуємо зв’язок із організаторками подібних маршів ще з-понад  50-ти країн світу», – говорить Анна Хвиль, одна з організаторок маршу.

Як пройшов марш за права жінок і що трапилося опісля

Серед вимог учасників та учасниць заходу – ратифікація Стамбульської конвенції, яка набула чинності ще 1 серпня 2010 року, з того часу її ратифікували десять держав. Україна підписала Конвенцію ще у 2011 році, проте досі не ратифікувала. Але позитивні зрушення у законодавстві все-таки є.

Як пройшов марш за права жінок і що трапилося опісля

«7 січня цього року набув чинності новий закон про запобігання та протидію домашньому насильству, який розширив це поняття.  Тепер ми можемо звернутися до суду та отримати тимчасовий припис, що забороняє кривднику наближатися до жертви на певну відстань. Зараз жінці треба перш за все повідомити поліцію та соціальні служби, і ввесь механізм повинен запрацювати на те, аби забезпечити її права». – розповідає Марта Чумало, заступниця голови центру «Жіночі перспективи».

Як пройшов марш за права жінок і що трапилося опісля

Серед учасників заходу було й чимало чоловіків, серед яких й американець українського походження Андріан. Як зазначає хлопець, права жінок однаково порушують і в Україні, і в США.

«Я прийшов на марш, щоб підтримати жінок в Україні, чиї права порушують.  Ця проблема існує не тільки в Україні чи Америці, вона є усюди і з нею треба боротися», – каже Андріан.

Як пройшов марш за права жінок і що трапилося опісля

Схожої думки й інший учасник маршу Олександр: «Я думаю, що жінкам треба більше говорити про свої проблеми та потреби. Я вийшов на марш, тому що в Україні є уже багато випадків порушення прав жінок: домашнє насильство, на яке не реагує поліція, зґвалтування (після чого говорять, що жертва сама спровокувала нападника), гендерні стереотипи, коли жінок виховують з думкою, що треба бути смиренною, феномен скляної стелі, коли жінка заробляє  на 20% менше за чоловіків на тих же посадах»

Цього року марш за рівність пройшов під гаслом «Сестринство, підтримка, солідарність». Проте на площу Ринок вийшли не тільки прихильники та прихильниці  феміністичних ідей, а й також прихильники традиційного уставу сім’ї.

Як пройшов марш за права жінок і що трапилося опісля

«Я не розумію, навіщо ці жінки вийшли на марш. Жінки та чоловіки повинні чітко розподілити ролі: хто забезпечує сім’ю, а хто займається господарством. Для жінок є природньою опіка над рідними та домом, вона має бути дбайливою дружиною та матір’ю і не намагатися відібрати у чоловіка його обов’язки», – каже прихильниця традиційних цінностей Анастасія.

Марш охороняли полісмени, у тому числі й у цивільному одязі. Також були присутні громадські спостерігачі, які фіксували хід маршу. На щастя, сам захід пройшов без грубих порушень, поліція встигла вчасно затримати провокатора, коли той збирався облити учасниць та учасників маршу фарбою.

Як пройшов марш за права жінок і що трапилося опісля

А от справді гаряче стало вже після закінчення акції.

Як повідомила одна з учасниць акції Марта Фендер, біля Феміністичної майстерні активісток підстерігали представники націоналістичних організацій. За її словами,  дівчатам вдалося втекти й сісти у трамвай, проте вже на наступній зупинці молодики кинули шашку під трамвай та намагалися увірватися всередину.

Керівник “Правого сектора” Львівщини Тарас Хаммер прокоментував ситуацію як особистий конфлікт активісток та окремих представників націоналістичних організацій міста.

У цьому випадку ніхто не постраждав, чого не скажеш про учасниць подібних маршів в інших містах. До прикладу, у Києві активісток облили зеленкою, а дівчат з Ужгорода – червоною фарбою.

Фото Олі Кутишенко

Марта Кобринович LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають