LVIV.COM

Диво радянського Львова – перший автоматизований клас фізики

Ділися або не палися

Диво радянського Львова - перший автоматизований клас фізики
Марина Романцова

З характерним скрипом повільно опускаються два великих екрани. Вчитель натискає на кнопку - і новенький діапроектор "ЛЭТИ-60" починає транслювати діафільм. Поскрипують олівці і ручки, піонери старанно пишуть конспект.  Це Львів 1978-го року і поки що єдине на весь Радянський Союз диво - автоматизований клас фізики, який на власному ентузіазмі своїми руками створив вчитель. 


Клас зараз

2018 рік. Рівні ряди парт. Нещодавно вимита підлога. На стінах - цілком звичайна побілка. Про радянське минуле школи №50 нагадують дивні прибори, сором'язливо заховані за рослинністю і величезний вчительський стіл.

Недарма він такий великий. Всередині приховався пульт керування, від якого йдуть 10 кілометрів проводів, надійно схованих у стінах, підлозі та стелі. Досі зберігають таємницю про автоматизоване дійство, що творилося тут 30 років тому.

Вчитель фізики

Як все починалось

Все почалося влітку 1978 року. Микола Тарханов, молодий вчитель фізики, вирішив під час відпустки залишитися в школі і трішки модернізувати свій клас. "Такого ще не було навіть у кіно", - сказав Микола. А потім розсунув парти і почав фантазувати.

Клас фізики

Що було в класі

На своєму столі Микола облаштував багато кнопок. Вимкнути світло, закрити штори, відчинити двері чи увімкнути кіно. Все керувалося з учительського столу. 

Кнопка відкривання дверей
Світло зараз
Пульт вчителя тоді

Диво радянського Львова - перший автоматизований клас фізики

 

 

 

 

 

Звідкілясь притягнув два кіноапарати. Поставив у підсобці за класом, провів проводи до пульта керування у столі, прилаштував. Зарядив кіноленту. Швидко побіг до столу і натиснув на кнопку, аби перевірити, чи працює. Агрегати ожили, закрутили колесом, зашуміли. З веселим шелестінням заворушилася стрічка.

Потім Микола підключив і приховав у коробку телевізор. Розвісив 2 екрани. Два, адже не завжди однієї стрічки вистачало для запису всього фільму і доводилося розбивати їх на дві і більше частин. Коли завершувалася перша частина фільму, аби не втрачати час, він перемикав на інший кіноапарат, де вже чекала встановлена стрічка. За кілька хвилин перший апарат замовкав і починав працювати другий, транслюючи кіно на свій екран.

А коли Микола тиснув на кнопку у своєму столі - екрани ворушилися самі, ховаючись під плити із ДСП.

Екран

Диво радянського Львова - перший автоматизований клас фізики

 

 

 

 

 

 

У кабінеті був і діапроектор, аби переглядати діафільми, і кодоскоп для проекції прозорих оригіналів із зображенням на великий екран. Якщо потрібно було, дверцята опускалася і апарат, готовий до показу, спрямовувався на екран. 

Діапроектор
Діапроектор сзаду

Потім Микола переобладнав двері. Прибрав ручку, а замість неї розмістив кодовий замок на 10 ґудзичків. Якщо був у класі - тиснув на кнопку і двері самі від'їжджали в сторону, запускаючи юрбу піонерів. А якщо доводилось заходити з дітьми, мусив набирати код - 5 із 10 цифр у правильному порядку. Тоді над дверми запалювався надпис "Входите".

І діти заходили.

На їхніх столах на них вже чекали готові до лабораторних робіт прибори і великі калькулятори. 

"Дітям було дуже цікаво вчитися в цьому класі, - пригадує Микола зараз. - А старшокласники навіть допомагали мені все облаштовувати". 

Учні

Звідки брались деталі

Деталі діставати було важко. Допомагали батьки учнів - хто щось приносив з заводу, на якому працював, хто з виробництва... Долучилася і дирекція школи. Закупили калькулятори для учнів і дорогий відеомагнітофон за 1000 рублів. Щоправда, він не дуже добре працював, адже то була одна з перших моделей. В класі ним майже не користувались.

Програвач
Кіноапарат зараз

Визнання

Микола закінчив переобладнання за три місяці. З 1 вересня 1978 року діти вивчали фізику у дивному класі, аналогів якому не було у всьому СРСР. 

На екскурсію до цього класу з'їжджалися вчителі зі всієї України. За проявлену винахідливість Миколу Тарханова запросили до Москви і нагородили пам'ятною срібною медаллю.

Сучасність

Сьогодні клас фізики у 50-й школі перетворився на кабінет біології. Микола вже давно не викладає фізику, а працює водієм таксі. Пульти керування і старовинні калькулятори зі столів учнів прибрали. Діапроектор сором'язливо приховався за довжелезними косами плюща.

Діапроектор за рослиною
Діапроектор зараз

Столи з пультами керування слугують підставками для вазонків.

Пульти зараз

А у шафці, прогнавши кодоскоп, оселився лобстер.

Диво радянського Львова - перший автоматизований клас фізики

Фото: Марина Романцова

Зараз читають