Якщо хочеться відпочити біля води, але море і натовпи туристів вже набридли, пропоную тобі підбірку із 15-ти маловідомих, але дуже гарних водойм України.
Біле озеро
Локація: село Рудка, Володимирецький район, Рівненська область
Озеро кастового походження із шовковистою на дотик водою. З висоти пташиного польоту справді здається, ніби воно білого кольору. Вода має унікальні цілющі властивості, адже це єдине в Україні озеро з підвищеним вмістом гліцерину у воді. Через це Біле озеро часто називають “озером молодості”.
Бакотська затока
Локація: Бакота, Кам’янець-Подільський район, Хмельницька область
Джерело: panoproject.com
Раніше тут знаходилось село Бакота. Однак, після будівництва Днітсровської ГЕС у 1981 році це та три інші села затопили. Так і виникла Бакотська затока. Затоку з усіх сторін оточують скелі, тому тут сформувався особливий мікроклімат, характерний скоріше для південних широт.
У цих місцях є три джерела, які в народі вважають цілющими: Північне, Південне і Найпівденніше. Кажуть, Найпівденніше лікує хвороби очей. А в одній зі скель, збереглися залишки Михайлівського чоловічого монастиря.
Мертве (журавлине) озеро
Локація: біля села Дубина, Сколівський район, Львівська область
Невідоме озеро з бульбашками – так говорять про Мертве озеро на Львівщині. Воно розташоване неподалік від водоспаду Кам’янка. Коли тут утворилось озеро ніхто не пам’ятає, але причину знають: провалилась частина гірської породи. Впродовж тисячоліть провалля заповнилось рештками дерев, рослинності та води з гірських джерел. Через постійний процес бродіння на дні, утворюється вуглекислий газ і сірководень, а вода набуває чорного забарвлення.
Особливістю є “плавучий острів” – скупчення та переплетіння коріння дерев та засохлих рослин, що нагадує килим і переміщається по озеру.
Озеро Ялпуг
Локація: Болградський, Ізмаїльський і Ренійський райони, Одеська область
Це найбільше природне озеро лиманного типу в Україні. Його глибина – 6 метрів. Береги неоднорідні: східний і західний порізані балками, і більш високі, ніж південні. Південний берег- піщаний, заболочений, порослий очеретом. В озері водиться багато раків і близько 40 видів риб: карась, бичок, лящ, судак, сом, плітка.
Молочний лиман
Локація: смт Кирилівка, Якимівський район, Запорізька область
Молочний лиман – це затоплена морем нижня частина долини річки Молочна. Це напівзакрита водойма, відокремлена від Азовського моря косою. Єдиний вихід до моря – це штучна протока, яка дуже часто засмічується піском від штормів і потребує штучного очищення.
Тут є місцеві лікувальні грязі (пелоїди), м’яке південне сонце, чисте повітря, тепла вода і піщані пляжі в гирлі лиману.
Дністровський каньйон
Локація: починається в районі села Нижнів Івано-Франківської області, а закінчується – біля села Трубчин Борщівського району Тернопільської області
Це одне із 7-ми природних див України. Його загальна довжина – близько 250 км, що робить його одним із найбільших каньйонів Європи.
Тут знаходиться чимало природних та рукотворних пам’яток: зокрема, руїни середньовічних Червоноградського, Жванецького та Раковецького замків, костелу Вознесіння Діви Марії. На берегах збереглось багато печер, деякі з яких використовувались як монастирі.
Буцький каньйон
Локація: біля села Буки, Маньківський район, Черкаська область
Буцький каньйон називають найкрасивішим каньйоном України. Цей каньйон утворений у протерозойських гранітах, вік яких – 2 мільярди років. Він починається біля двометрового перекату колишньої греблі ГЕС, в народі названою водоспадом Вир.
Це місце часто називають “Маленькою Швейцарією”. Окрім того, тут знаходиться “Український Стоунгедж” – ймовірно рукотворні споруди з величезних брил граніту, подібні на оригінальний Стоунгендж.
Токівський каскадний водоспад
Локація: село Токівське, Апостолівський район, Дніпропетровська область
Цей каскад водоспадів також називають “Червоне каміння”, адже тут дуже багато червоного граніту. Він виник у мезозойську еру (коли тільки зароджувалось людство) і починається від притоки річки Базавлук біля Токівського гранітного кар’єру.
Його висота – 6 метрів, а довжина – біля 30 метрів. Це чудове місце відпочинку жителів та гостей району.
Актівський каньйон
Локація: село Актове, Вознесенський район, Миколаївська область
Цей каньйон утворився внаслідок провалу посеред голого степу. Це – гранична прірва в кристалічному щиті.
Часто його називають “Каньйон Диявола” або “Малий Крим”, адже тут поєднується унікальний комплекс гранітних скель, валунів і степова та водна екосистеми. Своїм ландшафтом ця місцевість нагадує відомі каньйони Північної Америки. Річка Мертвовода, що тут протікає, насичена сірководнем і має дивний колір. Однак, місця для купання з чистою водою знайти можна.
Поруч з Актовським каньйоном знаходиться ще одне дивовижне місце – Трикратський ліс-лабіринт.
Арбузинський каньйон
Локація: біля сіл Актове і Трикрати, Вознесенський район, Миколаївська область
Цей каньйон дуже дивне місце, адже тут ніколи немає зими. Вулкан, який сформував цей регіон, досі не охолонув. Його схили гранітно-базальтові. Їх вік – понад чотири мільярди років! Саме звідси був узятий європейський зразок до Відня, де зібрані породи з усіх континентів.
Камені Арбузинського каньйону настільки теплі, що навіть взимку тут можна знайти острівці зелені і квітучі фіалки.
Каньйон річки Синюхи
Локація: біля села Тернівка, Новоархангельський район, Кіровоградська область
Загальна довжина річки більш 100 кілометрів, однак мало хто з туристів знає про її каньйон. Тут знаходиться старий і вже занедбаний водний млин, побудований більше 100 років тому. А сама Синюха вважається однією з найчистіших річок України: на ній немає промислових підприємств.
Ділянка із каньйоном займає лише невелику частину річки, проте вважається найгарнішою.
Джуринський (Червоногородський) водоспад
Локація: село Нирків, Заліщицький район, Тернопільська область
Це найбільший рівнинний водоспад України. Однак, є думка, що він виник штучним шляхом після одного з турецьких набігів більше 400 років тому, коли загарбники змінили русло річки Джурин.
Однак, єдиною ймовірною версією щодо причин створення штучного водоспаду є потреба власників Червоногорода у власному млині. З одного боку, саме водоспад забезпечував його максимальну потужність, а, з іншого – в околиці не було млинів, й існувала велика потреба у млинарських послугах. Тому річку “роздвоїли” – частина води плинула старим річищем, а частина — новим, на якому й збудували млин.
Озеро Кагул
Локація: біля села Нагірне, Ренійський район, Одеська область
Це найпівденніша точка України (після Криму). Пташки часто прилітають сюди, аби перезимувати – тому тут можна знайти їх гнізда. Місцевість навколо типова для півдня, жарко і немає людей поблизу. Іншими словами – ідеальне місце, щоб відпочити від міста.
Голубі озера
Локація: Славутський район, Хмельницька область
Це штучні водойми, розташовані за 11 км на північний захід від міста Славута, неподалік від залізничної станції Славута-2. Утворилися на місці відпрацьованих торфових кар’єрів – саме тому тут така чиста і голуба вода. Каскад озер входить до складу гідрологічного заказника з однойменною назвою – “Голубе озеро”.
Це кастові озера, на берегах ростуть чорниці, лохина тощо. А навколо – соснові ліси.
Малієвецький водоспад
Локація: с. Маліївці, Дунаєвецький район, Хмельницька область
Цей рукотворний водоспад досі залишається поза увагою туристів. Вода спускається з 18-метрової скелі, а потім по дерев’яному жолобу впадає в штучне озеро. Поспостерігати за падінням води можна з печери, яка знаходиться під водоспадом.
Колись у цій печері жив ченець-відлюдник, а якщо піднятися по схилу вище, можна побачити ще одну печеру-монастир і джерело, від якого живиться сам водоспад. А неподалік знаходиться садиба графа Орловського.
Фотографії взяті з Facebook. Джерела: igotoworld.com, 7chudes.in.ua, Вікіпедія