LVIV.COM

Банкомат не видав гроші? Як вберегтися від шахрайства

Банкомат не видав гроші? Як вберегтися від шахрайства

Користуєшся банкоматами? Шахраї також! І хоча вони вже рідше намагаються обдурити тебе через банкомат, ризик втратити гроші від кеш-трепінгу все ще високий. Як не стати жертвою обману – кілька порад від Твого Бро.


Як все відбувається?

Ти підходиш до банкомату і вставляєш картку. Вводиш пароль. Обираєш суму готівки і тиснеш “ок”. Банкомат шумить-гуде, гроші ніби-то відраховуються… І нічого! В отворі для видачі ані купюри!

Ти в ступорі. Думаєш, що зламався банкомат/в ньому немає грошей/трапився технічний збій. Відходиш від банкомату, щоб дзвонити у банк або зняти гроші в іншому. На твоє місце встала інша людина, проводить свої операції. А тим часом, на телефон вже летить смс-ка про списання коштів.

Насправді ця людина – шахрай. Буквально за лічені секунди він знімає планку на отворі для видачі
купюр, а там… Так, твої гроші, які приклеїлися до скотчу! Шахрай забирає вкрадене і йде геть, а в банку розводять руками: банкомат гроші видав.

Банкомат не видав гроші? Як вберегтися від шахрайства

Це нехитре пристосування називається кеш-трепінгова накладка – металева планка із двостороннім скотчем, яку встановлюють на отворі для видачі купюр. Коли ти знімаєш готівку, купюри прилипають до скотчу і все виглядає так, ніби банкомат грошей “не видав”. Без уважного огляду шахрайську липучку від рідної банкоматівської “шторки” не відрізнити – крадії маскують планки для кеш-трепінгу під дизайн банкомату.

Скільки я можу втратити?

Статистика каже, що середня сума збитків – 1500 гривень. За даними Української міжбанківської асоціації членів платіжних систем ЄМА, у 2016 році в українських банкоматах виявили 830 кеш-трепінгових накладок.

Але є і хороша новина – в 2017-му випадків кеш-трепінгу стало на порядок менше: якщо в першому півріччі
2016-го було зафіксовано 468 випадків, то в першому півріччі 2017-го – тільки 66. Таке помітне
зниження (у вісім разів!) – результат, по-перше, встановлення банками на дедалі більшу кількість
банкоматів спеціальних анти-кеш-трепінгових накладок, а, по-друге, масштабної інформаційної
кампанії проти банкоматного шахрайства, що проводиться Асоціацією ЄМА в рамках Національної
програми сприяння безпеці електронних платежів і карткових розрахунків Safe Card.

Втім, ризик втратити гроші під час зняття готівки в банкоматі все ще досить високий. 34% українців досі не вважають, що ризикують, коли відходять від банкомату, не зв’ясувавши, чому ж він не видав готівку (згідно з даними другої хвилі соціологічного дослідження gemiusAdHoc, яке проводиться Асоціацією ЄМА та компанією Gemius Україна в рамках Програми Safe Card).

Де найчастіше ставлять пастку?

У людних місцях біля офісних центрів, ТРЦ, супермаркетів, на жвавих вулицях, біля зупинок громадського транспорту тощо. Особливо активні злочинці в святкові дні, вихідні та дні видачі зарплати.

Як зрозуміти, що мене хочуть обікрасти?

  • Банкомат нормально виконує всі функції, але не видає готівки (хоча на екрані з’явилось повідомлення про успішно виконану операцію);
  • Банкомат не видав готівки, але ти чув/ла, як відраховувались гроші;
  • На екрані з’явилося повідомлення про те, що купюри не забрані;
  • Ти не отримав/ла своїх грошей, але на мобільний надійшла смс-ка про списання коштів з рахунку;
  • Оглянувши банкомат, ти помітив/ла, що “планка-шторка” – не рідна деталь банкомату (вона нещільно встановлена або відрізняється від банкомату за дизайном). Якщо потягнути, планка легко відірветься. Можливо, ти навіть побачиш свої купюри, які потрапили “в пастку”.

 

Банкомат не видав гроші? Як вберегтися від шахрайстваБанкомат не видав гроші? Як вберегтися від шахрайства

Що робити, якщо банкомат не видав гроші?

  • Головне – не відходь від банкомату! Трапляється, що люди відходять вбік, аби подумати, що робити, або зателефонувати в банк. Цього категорично не можна робити! За цей час злочинець встигне підійти і забрати накладку із твоїми грошима.
  • Переконайся, що банкомат працює нормально. Для цього подзвони до банку за номером, вказаним на банкоматі. Якщо причина в технічному збої, про це тебе повідомлять працівники банку. В іншому випадку – справа у шахрайстві! Дотримуйся інструкцій банківського співробітника.
  • Перевір планку для видачі грошей. Якщо знайдеш липучки, скотч, клей тощо – дзвони до банку (за номером на банкоматі). Також, слід заявити про це в поліцію (цілодобово на сайті кіберболіції).
Твій Бро LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають