Нарешті в Україні з’явиться мобільний зв’язок четвертого покоління. За попередніми даними, 4G обіцяють запустити вже у квітні.
У світі LTE зв’язок — стандарт мобільного зв’язку 4G — використовується вже не перший рік. У цьому питанні Україна “пасла задніх”. На сьогодні існує близько двадцяти країн, які все ще не підтримують 4G. Більшість з них розташовані в Африці, одна — в Латинській Америці, кілька в Азії. Серед цих країн була й Україна.
Проте в кінці січня цього року все змінилось.
Ключові аукціони на 4G в діапазоні 2600 Мгц і 1800 Мгц. Що це означає?
31 січня три оператори мобільного зв’язку – Київстар, Vodafone та Lifecell – взяли участь в аукціоні на 4G в діапазоні 2600 Мгц. На торгах трійка лідерів мобільних послуг в Україні отримала ліцензії на розгортання мереж в зазначеному діапазоні. Загалом держава отримає від цього близько 2 млрд 456 млн грн.
Торги пройшли без особливого азарту. Все тому, що головні ресурси оператори притримують до другого, фінального, аукціону, що відбудеться 6 березня. Він дасть право розгортати мережі в діапазоні 1800 Мгц, а це наразі більш перспективно, якщо говорити з позиції бізнесу.
Частота 2600 Мгц має хорошу ємність, але може забезпечити менше покриття. Крім того, потребує сучасного обладнання і вливання додаткових інвестицій. У свою чергу, витрати не окупляться в найближчому майбутньому, тому 4G в цьому, більш сучасному, діапазоні з’явиться в першу чергу у великих містах, як Київ, Дніпро, Харків.
Саме тому мобільні оператори бачать більше перспектив на частоті 1800 Мгц, що фактично вже працює в Україні під 3G. Відповідно, використання цих частот дозволить задіяти ті ж вишки та обладнання, лиш трохи модернізувавши їх. А це значно менші витрати, ніж у першому варіанті.
Фішкою майбутнього аукціону буде й те, що відбудеться щось схоже на обмін радіочастотами між надавачами мобільних послуг. Ще з часів появи зв’язку в Україні, різні оператори купували частоти хаотично, що було прийнятним для GSM-мережі. У стандарті LTE такий хаос вже не спрацює, бо для 4G потрібно, щоб оператори мали рівну кількість суцільних частотних полос.
Що таке 4G?
4G – це новий стандарт, нове покоління мобільного зв’язку з використанням технологій, що дозволяють передавати дані зі швидкістю понад 100 Мбіт / сек. Тобто відео HD-якості можна буде проглянути будь-де без очікувань.
На даний момент Україна використовує вдосконалений стандарт 3G. У той час, як у світі вже кілька років діє сучасніший та більш швидкісний зв’язок LTE — мобільний інтернет четвертого покоління. Ось він і має потрапити у наші гаджети.
Коли в Україні запрацює 4G?
Другі остаточні торги на ліцензію для 4G відбудуться в березні. Після цього оператори мають здійснити проплати згідно з угодами, отримати відповідні дозволи на використання обладнання, провести підготовчі роботи тощо. Враховуючи ці та інші фактори, найшвидші терміни, які оператори обіцяють абонентам великих міст — це початок квітня цього року. В менших містах 4G обіцяють запустити до кінця 2018 року.
Тобі може бути цікаво:
Як купувати в інтернеті й суттєво економити – 10 ефективних лайфхаків 🛍️
Чи зміняться тарифи?
Після появи 3G тарифи на послуги зросли. Тому логічно, що з приходом мобільного зв’язку четвертого покоління це питання цікавить усіх. Ситуація з тарифами залежить від того, як пройдуть другі торги і скільки грошей ще доведеться вкласти кожному з операторів. Цілком може бути, що тарифікація залежатиме від конкретного надавача послуг в конкретному регіоні.
Підтримка смартфону і SIM-карти стандарту 4G: як перевірити?
Чи підтримує мій телефон 4G?
Чи потрібна мені нова SIM-карта?
Це два питання, що найбільше усіх хвилюють на даний момент. Відповідаємо.
Багато сучасних смартфонів вже підтримує 4G, оскільки розрахована на європейський стандарт. Якщо ж говорити про SIM-картки, то технологія 4G LTE може виявитись несумісною з існуючою картою. Тоді потрібно буде навідатись у сервісний центр, де безкоштовно здійснять заміну на сучасну картку USIM, незалежно від вашого оператора.
Крім підтримки нового стандарту мобільного зв’язку, USIM подбав і про додаткову безпеку, а також обіцяє працювати більш стабільно в мережі — без збоїв і проблем з перевантаженням.
Щоб полегшити абонентам перехід на 4G, мобільні оператори запустили сервіси перевірки сумісності їх смартфонів та SIM-карток до мереж 4G/LTE. Людина може самостійно перевірити, чи зможе користуватись технологіями нового покоління, згідно з наступної інструкцією:
Для абонентів Vodafone потрібно надіслати USSD-запит на номер * 222 # і кнопка виклику.
Для абонентів Київстар потрібно набрати USSD-код *245*4#, щоб перевірити сумісність сім-картки з мережею 4G, і код *245*5# для перевірки сумісності смартфону.
Для абонентів lifecell наразі ще немає настільки зручного способу. Проте цю інформацію можна отримати в оператора call-центру за номером 5433, а також в додатку “Мій lifecell”.