LVIV.COM

Захищати і оберігати або навіщо бізнесу юристи — розповідає СЕО “Захист Власності” Анна Мацюк

Ділися або не палися

Захищати і оберігати або навіщо бізнесу юристи — розповідає СЕО “Захист Власності” Анна Мацюк
Павліченко Тетяна

Коли людина планує свій бізнес, то перед нею виникає величезне поле проблем. І значну частину цього поля займають юридичні питання. Коли починати співпрацю з юристом, з чим він може допомогти і як разом успішно розвивати бізнес — розповідає СЕО “Захист Власності” Анна Мацюк.


Партнерська публікація

Коли бізнес звертається до юристів?

Є два випадки, коли бізнес приходить до юристів: перший це коли вже є проблема, яка “горить” і яку потрібно терміново вирішити. Тут ми біжимо “гасити” і захищати. Другий випадок превентивний. Це коли бізнесмен розуміє, що простіше і дешевше запобігти проблемі. Я це для себе розцінюю як показник зрілості бізнесмена, коли він розуміє, що порядок має бути всюди. Фінансист працює над побудовою фінансової моделі бізнесу, а юрист над юридичною. Також він працює над стратегією та безпекою бізнесу. Робота над юридичною моделлю має бути системною. У цьому випадку юрист і підприємець разом будують справу оцінюють ризики, шукають і оптимальні рішення для ситуацій, та ефективні використання можливостей. Так ми визначаємо свою цінність для бізнесу це захист і безпека.

Потреби клієнтів: 

 •  якщо це вберегти й примножити свої активи тоді вони приходять до юристів по безпеку;
 •  якщо в них вже виникла проблема йдуть по захист. 

Зараз прослідковуємо тенденцію, що багато бізнесменів мають знання ведення бізнесу, розуміють цінність вчасної юридичної підримки. Юристів беруть з собою на всі переговори і спільно приймають рішення не лише юридичного, а й управлінського, стратегічного характеру.. Бо юрист компанії це права рука керівника. Це людина, яка знає не лише як сформувати договори, а й все про виробничий цикл, всі особливості функціонування бізнесу і проблемні моменти. І вміло користується цим всім у роботі, щоб отримати бажаний результат.

Коли виникають проблеми:

 • коли власник бізнесу “сам себе лікує”. Тобто спершу приходить по консультацію, а потім трактує все на свій лад і робить так, як сама вважає за краще; 
 • коли власник бізнесу намагається самостійно імплементувати дорожню карту, яку надали йому юристи. При цьому він не має кваліфікаційних знань, досвіду роботи і, очевидно, недооцінює глибину питання;
 •  коли клієнт розповідає не всю правду про ситуацію чи компанію. Конфіденційність це болюче місце  українських бізнесменів, вони не схильні довіряти. Та з юристом як з лікарем. Якщо ви не розкажете всі симптоми і що робили досі, лікування не буде ефективним. Без повної інформації юристу потрібно набагато більше часу, щоб знайти правильне рішення; 
 • клієнти часто недооцінюють глибину проблеми і хочуть дуже ситуативними рішеннями її розв’язати. Так прагнуть зекономити час і ресурси, та в результаті це породжує тільки більше нових проблем і часто приводить до невиправних наслідків. 

Проблема довіри

Ще раз хочу повернутись до проблеми довіри та конфіденційності в бізнесі. Це пункт, який часто заважає працювати. Та чому так сталось? Вважаю, що це проблема загальнодержавна. В Україні не звикли довіряти людям. В нашій державі створюють такі інструменти, за допомогою яких люди можуть зловживати службовими повноваженнями. І це стосується не тільки держслужбовців. Український бізнес звик, що на нього нападають. Якщо не податкова, то митниця, якщо не митниця, то сусід, якому сподобалась твоя справа. Бізнесмен у нас завжди в обороні, а в такому стані важко комусь відкриватись. В цьому винні й ментальні особливості, і специфіка системи державного механізму. 

Та з часом бізнесмени розуміють, що можна створити систему захисту, щоб тримати ситуацію під контролем і самому всім керувати. І юрист це людина, яка допомагає налаштувати цей захист і зробити так, щоб все працювало.

Які обов'язки юрист виконує для бізнесу

Є два типи юристів для бізнесу: юристи in-house і зовнішні. Перші це штатні спеціалісти, їхні функції дуже залежать від об'єму бізнесу і від того, який рівень безпеки потрібен підприємцю-працедавцю.

 Штатний працівник займається:

 • формуванням договорів, 
 • консультванням відділ кадрів;
 • формуванням процесів найму, оформленням та звільненням працівників;
 • слідкує, щоб були правильно сформовані фінансові документи, всі договори, акти, податкові накладні;
 • виконує ряд інших завдань по формуванню юридичного характеру документації для компанії, в якій працює та супроводжує юридичні процеси, які вимагає конкретна сфера бізнесу.

Зовнішній юрист вирішує складніші питання. Часто це відбувається у співпраці і якісному партнерстві із штатним юристом. Зовнішній спеціаліст веде складні судові спори, створює бізнес-моделі, консультує розвиток окремого напрямку бізнесу. До нього потрібно звертатись, якщо плануєте виходити на нові ринки, він допоможе з оформленням договірних відносин із вагомим контрагентом за кордоном. До такого спеціаліста звертаються і коли є штатний працівник зовнішні юристи цінні для бізнесу вузькістю спеціалізації, швидкістю реакції та оперативною і точною роботою. Такі професіонали вирішують складні ситуації і, як правило, працюють на випередження, бо знають, як протікатиме процес і чого чекати наприкінці.

Захищати і оберігати або навіщо бізнесу юристи — розповідає СЕО “Захист Власності” Анна Мацюк

Коли бізнесмену потрібно починати співпрацю з юристом

Починати варто з перших моментів, коли ви захотіли відкривати свою справу. Маєте бізнес-ідею, прорахували базові ризики, прикинули економічну модель. Юридичні радники допоможуть визначитись із бізнес-структурою, правильно її оформити, укласти угоди з партнерами. Юрист може не тільки дати пораду щодо законодавства, а й поділитись власним досвідом попередньої співпраці з іншими бізнесменами та робочими кейсами вирішення проблем.

 Всі велосипеди вже придумали. І на початку бізнесу вам з юристом потрібно вирішити:

 • в якій організаційно-правовій формі бізнес буде працювати, 
 • яку систему оподаткування обрати;
 • як наймати людей;
 • як працювати з контрагентами;
 • як ви будете захищатись, якщо контрагент буде недобросовісним;
 • якщо партнер з-за кордону як правильно оформити всі договори, щоб вони відповідали нормам українського та іноземного законодавства;
 • як правильно працювати з інвесторами визначити тип співпраці і алгоритми дій при кризових моментах;
 • що робити, якщо бізнес почне застоюватись, які законодавчі інструменти можна використати, щоб продовжити розвиток справи.

Важливо, щоб бізнесмени розуміли, що хороший юрист це консультант не тільки із питань законодавства, а й бізнесу. Він аналізує слабкі місця підприємства і знаходить методи і можливості, щоб їх підсилити. Тому правильно обравши юриста, ви отримаєте не тільки правові консультації, а й бізнес-партнера і гарантію захисту вашої справи.

Зараз читають