1 жовтня компанія з розробки програмного забезпечення для систем автоматизованого проєктування, конструювання та виробництва AMC Bridge запускає курси із 3D-програмування та комп’ютерної графіки в чотирьох українських університетах. Із січня курс викладатимуть і у Львові.
Партнерська публікація створена спільно з компанією АМС Bridge
Минулого року курс проходили студенти Дніпровського, Хмельницького, Чернівецького національного університету, а також Сумського державного. Взимку до списку учасників програми також долучиться кафедра штучного інтелекту Львівської Політехніки, де курс буде впроваджено у навчальну програму.
Що за курс?
Програму складали фахівці з AMC Bridge, взявши за основу проекти, над якими працює компанія. В процесі студенти вчаться працювати з системою автоматизованого проєктування: створюють віртуальні сцени, програмують графічні об’єкти, змінюють їхні параметри та розміщення в просторі, розбираються з математикою камери — усе з нуля, без використання бібліотек. Великий акцент автори зробили на практичній частині курсу.


Що треба знати?
Для того, щоб потрапити на курс та виконати усі завдання, потрібно мати навички об’єктно-орієнтованого програмування, володіти однією з мов програмування (прив’язки до конкретної немає, проте основний нахил на С++), та знати математику на рівні другого курсу університету.
Які завдання?
Особливість курсу полягає в тому, що студентам доводиться пройти шлях від громіздкого коду до оптимальних конструкцій, які дозволяють піксель за пікселем відтворювати тривимірні фігури у просторі.
Кожна лабораторна логічно продовжує попередню. В перших лабораторних студент будує примітивні геометричні об’єкти (такі як куб та сфера) та реалізує завантаження STL-файлу. Після цього виконує більш складне завдання: імплементацію операції перетину, результатом якої є mesh. Також має навчитись заливати дірки, отримані в результаті розсікання. Далі — розібратись із тим, як відобразити вікно та виконати відображення 3D-моделі (mesh).
У наступній лабораторній роботі студенти вчаться програмувати камеру з нуля. Також виконують імплементацію структури даних, яка необхідна для редагування сітки. І в останніх двох лабораторних реалізують маніпулятори для редагування mesh.
А враховуючи тренд останніх років, пов'язаний з Production & Animation, Gaming & Interactive, New Technologies (VR, AR), ця галузь стає дедалі перспективнішою. До прикладу, після виходу Ray Tracing технології у NVidia минулого року, з'явилася величезна кількість API для створення фотореалістичної графіки в real-time.
Перспективи
По завершенню курсу випускники пишуть інструменти для редагування сіток — Mesh Editor Tool. Тим, хто показує найкращі результати, пропонують роботу в AMC Bridge.
“Цікавість до математики в мене була ще зі школи, отож я вступила в Сумський державний університет на спеціальність ІТП (інформаційні технології проєктування). Прийшовши на курс від AMC Bridge, поставила перед собою ціль одного дня потрапити на роботу в компанію.
Пройти співбесіду мене підштовхнула завкафедри, мовляв, іди — нічого не втрачаєш. Я подумала, що й справді краще пройти співбесіду, зрозуміти, які питання тобі ставлять, чого очікують та вимагають, а потім, в разі чого — прийти через пів року ще раз, більш готовою.
Перечитала книжки із С++, що забула — повторила, що не знала — вивчила. На співбесіді хвилювалася: місцями відповідала впевнено, іноді губилася. Тому думала, що цього разу ще не потраплю до компанії.
Проте, ось: вже третій місяць я тут, щодня стикаюся з цікавими челенджами. Це так круто: бачити перед собою непросте завдання й не мати уявлення, яким шляхом доведеться піти, щоб знайти рішення. Купу всього читаєш, обдумуєш, а потім все зв’язується докупи й пазл складається!”.
Ярослава Бєлка, випускниця університетського курсу з Сум, Trainee Developer AMC Bridge

Головне — не опускати рук
“Завдання перед студентами стоять нелегкі й не завжди даються їм з першого разу. Проте, наполегливі, небайдужі та ті, хто не боїться самостійної роботи, отримують величезне задоволення від того, які труднощі вони подолали. Я завжди кажу їм, що й в Ілона Маска Falcon п’ять раз падала, поки успішно приземлилась, ось і у них вийде - тільки не все й одразу,” — розповідає доцент кафедри комп‘ютерних систем та мереж Чернівецького національного університету Юлія Танасюк. З 16 випускників, яких вона навчала, семеро вже працюють у компанії.
Проте, програмуванню 3D графіки навчають не тільки в університетах, а й більш ґрунтовно, прямо в AMC Bridge.
Campus: навчання у компанії
Навчальна програма всередині AMC Bridge називається Campus та діє для студентів будь-яких університетів, які приходять сюди на роботу.
“У кожного є тімлід — наставник, який дивиться за роботою, допомагає та відповідає на запитання. Декому вистачає просто прочитати текст до лабораторної, декому доводиться лізти в Google, проте якщо виникають серйозні питання — тімлід може скерувати у потрібний напрямок. Він також пильнує за чистотою коду: якщо є якісь недоліки — робить зауваження, щоб студент відразу звикав до чистого та якісного коду.”
Максим Борщ, Project Manager Research-департаменту
Після кожної лабораторної проходить демонстрація, де учасники Campus’у розповідають, над чим працювали, а їм ставлять питання. Дозволяється дві перездачі.
“У нас індивідуальний підхід до кожного й на виході отримуємо девів з усіма необхідними навичками. І це не тільки програмування, але й розуміння інфраструктури та звітності — тобто, повністю готових фахівців для роботи на кастомерському проекті. Після курсів вони розуміють програму від найвищого до найнижчого рівня: чому така технологія, чому така архітектура, швидше знаходять нестандартні рішення, чітко структурують свої думки.”
Максим Борщ, Project Manager Research-департаменту
Математика й програмування
“Ідея написати таку навчальну програму з’явилась в результаті того, що часто студенти приходили з хорошими знаннями алгебри та геометрії, та геть не мали уявлення про те, як писати програму. Наша місія — зробити так, щоб студент розумів усі етапи, які він проходить в процесі створення програмного продукту.
Більшість лабораторних присвячені алгебраїчним операціям, роботі з камерою, роботі з трансформаціями. Прийшовши сюди, студенти врешті розуміють, для чого вони вчили математику.”
Олександр Синяков, Project Manager та автор курсу
“В школі я добре знала і геометрію, й алгебру, завжди мала 11 — та не розуміла, чи справді знадобиться воно мені у житті. В університеті я вже знала вектори, скаляри. Проте, аж тут воно мені все склалося в голові: так ніби знання, які досі лежали на різних полицях, нарешті зібралися в одну товсту книгу!”
Ярослава Бєлка, випускниця університетського курсу з Сум, Trainee Developer AMC Bridge
“Я ніде не зустрічав у книгах, ні на курсах, ні в статтях, щоб описувалось як написати завершений додаток з певними властивостями. Тут студенти знайомляться зі складними речима, які важко знайти в інтернеті. Є різні курси комп’ютерної графіки, але зазвичай вони дуже стислі. А ми намагаємося максимально поєднати теорію з практикою й робимо це у формі розповіді, що є неформатом для наших університетів”.
Олександр Синяков, Project Manager та автор курсу
Як податись?
Реєстрація на курс в університетах триває до 30 вересня. Щоб податися — тисни сюди. Якщо цікавить стажування у Campus — тобі сюди.