LVIV.COM

Вільні пташки: як живуть і працюють львівські фрілансери

Вільні пташки: як живуть і працюють львівські фрілансери

Вони молоді, прагнуть свободи й не хочуть працювати в офісі. Студенти та вже досвідчені фахівці відмовляються від місця в open space під крилом великої IT-компанії й стають фрілансерами. Де працювати, як знаходити проекти та як виводити зароблені кошти з іноземних платформ – про це ми поговорили з програмістом та дизайнеркою.


Партнерська публікаця

Вільні пташки: як живуть і працюють львівські фрілансериВолодя, студент 5-го курсу Львівської політехніки

Зараз я працюю на фрілансі в категорії Web Development/Web Design. Вільний від роботи час використовую для волонтерства та подорожей. Маю декілька веб-ресурсів, один з найбільших – інформаційний портал про середньовіччя. Фрілансом почав займатись ще зі школи. Своє перше замовлення на розробку сайту отримав у 14 років, з того часу брав багато замовлень, але в основному всі знаходились по сарафанному радіо.

Крім цього, зараз я маю лендинг з пропозицією розробки для потенційних клієнтів. Також допомагає знайти роботу партнерство з маркетологами. З минулого року за порадою знайомої почав працювати на Upwork. Пробував використовувати інші платформи, але мені вони не сподобалися, тому тепер використовую тільки цю біржу фрілансу.

У 2015 році працював в офісі як Junior Frontend Developer. Вистачило мене на півроку. Кожен ранок прокидатись, маршрутки, відсутність можливості контролювати свій час, прив’язаність – все це не давало спокою. Весною 2016 пішов з роботи та почав подорожувати. З того часу був в 14 країнах, десь просто подорожував, десь працював віддалено. Робота на фрілансі для мене – можливість розраховувати на свої сили, відповідальність за самого себе та свобода.

Вільні пташки: як живуть і працюють львівські фрілансери

Заробляти можна набагато більше, ніж працюючи на когось. Завжди потрібно знати свою погодинну ставку, для того щоб правильно оцінювати проекти. Демпінгувати, як на мене, – погана стратегія. Коли є велике портфоліо, досвід та хороші відгуки – можна підвищувати ціни. Хороші клієнти готові платити за професіоналів.

Мій годинний рейт – 16$, але працюю тільки по фіксованій ціні за проект. Щоправда, моє навантаження нестабільне. Весною, коли я брав багато замовлень, міг заробити близько тисячі доларів на місяць. Влітку майже не працював, влаштував собі імпровізовану відпустку.

Звісно, що робота на фрілансі має свої недоліки. Часто доводиться працювати ночами, оскільки найчастіше мої клієнти з Австралії та США. Також, коли подорожуєш, буває важко сконцентруватися на роботі та знайти хороший інтернет.

Одного разу я працював над проектом три тижні. Робив його на локальному сервері, і в один момент полетів вінчестер. Всі файли пропали. Проект переробив за тиждень, встиг вкластися у дедлайн. З того часу завжди роблю бекапи в хмарі.

Якщо ти працюєш з платформами, то доводиться працювати в умовах високої конкуренції. Крім того, щоб вивести зароблені кошти з платформ, треба заплатити велику комісію й довго чекати. Для отримання коштів я використовую платіжку систему Payoneer. Спочатку виводжу туди гроші з Upwork, а вже з рахунку Payoneer – на картку банку. Але це забирає багато часу, та й трансакції, буває, проходять занадто довго. І це при тому, що виведення грошей доволі дороге. Upwork бере комісію до 20%, потім я плачу ще долар на виводі на Payoneer, а потім ще 2% від того, що залишилося, – банку при виведенні на картку.

Вільні пташки: як живуть і працюють львівські фрілансериМарія, закінчила Львівську Політехніку за спеціальністю «Системний аналіз»

Зараз я працюю на фрілансі як QA, до того робила дизайнерські проекти. Почала цим займатися ще з 17 років, коли вперше натрапила на вакансію дизайнера для порталу Studway. Я їм написала, отримала перше завдання і ми продовжили працювати. Протягом наступних п’яти місяців я робила інфографіку для їхніх матеріалів.

Потім моя подруга розповіла мені про українську біржу фрілансу. Я зареєструвалася як дизайнерка і почала наповнювати своє портфоліо. Тоді 80% мого портфоліо складалося з робіт, які я робила як волонтер для студентської організації BEST: плакати, флаєри, афіші тощо.
Коли я переїхала жити на Кіпр, почала шукати більш професійні замовлення, які б дозволили більше заробляти. Знаходити замовлення інколи допомагає сарафанне радіо, можна натрапляти на замовлення через Фейсбук. Так само шукаю проекти через спеціалізовані телеграм-канали. Але найбільше проектів я знаходжу на Upwork.

Вільні пташки: як живуть і працюють львівські фрілансери

Мені подобається працювати на західний ринок, бо клієнти там більш адекватні, вони можуть чітко пояснити, що хочуть. Крім того, вони готові гідно платити за твою роботу. Українські ж замовники хочуть все й нічого конкретного, ще й за мінімальні гроші. Якось у мене був смішний випадок. Ще на початках своєї роботи отримала замовлення на українській біржі – розробити обкладинку для блокнота. Клієнт не мав ніяких особливих вимог чи побажань. Коли я надіслала йому готовий макет, то він почав крутити носом і казати мені: «А ти можеш зробити рожеві букви на фоні зеленої трави?». Після цього я вирішила більше з цим клієнтом не працювати.

Як на мене, що щоб бути успішним фрілансером, треба мати особливий склад характеру. Треба постійно шукати варіанти, розсилати резюме, формувати власний бренд. Бо коли ти працюєш в офісі, ти знаєш, що у тебе є постійна та стабільна робота, зарплата раз у місяць, менеджер, який дає тобі завдання, й компанія, яка про тебе дбає.

Якщо ж ти працюєш на фрілансі, то ти мусиш піклуватися про себе сам. Ти сам береш проекти, сам розподіляєш свій час та складаєш графік. Коли я подорожую, то треба увесь час шукати місця з інтернетом. Але великий плюс фрілансу в тому, що ти абсолютно вільний, ти сам вирішуєш, коли й де працювати. Смішний кейс: часто можна натрапити на картинки в інтернеті, як фрілансери лежать десь на пляжі з ноутбуком та працюють. Насправді, це лише хороша картинка. Працювати так не дуже зручно, бо сонце засвічує монітор.
Вільні пташки: як живуть і працюють львівські фрілансери
Я доволі соціальна людина, тому не можу весь час сидіти вдома. Я намагаюся половину часу працювати з дому, а іншу половину часу проводити в коворкінгах або кафе. У Львові часто працюю в Urban бібліотеці, у Києві мені подобається коворкінг «Циферблат». Головна моя порада – не працювати з ліжка, це дуже шкодить ефективності. Вдома ж я маю окремий робочий куток.
Мене більше цікавить урбаністика. Фріланс для мене – це те, що приносить гроші. Те, що я зароблю, мені цілком вистачає, щоб комфортно жити в Україні.

У мене не було випадків коли б мені не заплатили за проект. Те, що клієнт ненадійний можна передбачити у 90% випадків: він не знає чого хоче, не може пояснити, що вимагає від тебе, й змінює інструкції. Я ж намагаюся максимально чітко узгодити роботу. Я кажу, за скільки я готова взятися за проект та коли очікую оплату. Якщо ж проект великий, то можна розбивати оплату на кілька частин.

Виводжу кошти з Upwork на рахунок Payoneer. Я замовила їхню картку і прив’язала її до акаунту на платформі. Там можна обирати, як часто ти хочеш виводити гроші. Наприклад, раз в місяць чи кожні два тижні. Спочатку я виводжу на картку Payoneer (платформа бере за це комісію), а потім просто розраховуюся цією картою як і будь-якою іншою. Зняти кошти з картки можна у банкоматі з невеликою комісією. Але я намагаюся майже не використовувати готівку.

Як фрілансерам найоптимальніше виводити кошти?

Вільні пташки: як живуть і працюють львівські фрілансериОксана Бойко, начальник Львівської Регіональної Дирекції КОНКОРД банку

З точки зору українського банку, міжнародна картка фрілансера (будь це Skrill чи Payoneer) – це рахунок іноземного банку. Ніякого відношення будь-який український банк до нього не має, тому «побачити» його не може. В Україні є банки, які дозволяють знімати кошти з іноземних карток, але вони обов’язково конвертують валюту в гривню. В такому випадку клієнт повинен сплатити комісію самої міжнародної картки, й банку – за конвертацію та видачу готівки. Крім того, клієнти отримають гроші саме у гривні, а не в валюті картки (долар чи євро).

В будь-якому відділені КОНКОРД банку люди, які використовують міжнародні картки для фрілансерів, можуть зняти кошти у валюті або, за бажанням, конвертувати суму у гривню й отримати кошти відразу в касі. Зараз у нашому банку діє спеціальна пропозиція: комісія в період до 28 листопада для нових клієнтів становить 1%, а усі наступні рази – 2%.

Для того, щоб зняти кошти у валюті, клієнт повинен звернутися у найближчу касу банку із міжнародною карткою для фрілансера. Касир просто проводить картку через пост-термінал і видає кошти в бажаній валюті (гривня, долар або євро). У Львові ми завжди замовляємо достатньо валюти, тому завжди маємо валюту в готівці для таких видач.

Відділення банку у Львові знаходиться на Лесі Українки, 7. Якщо маєте питання, пишіть на гарячу лінію у Viber, WhatsApp або Telegram (050), (068) 734 50 05

 Матеріал створено за підтримки Concord Bank

Вільні пташки: як живуть і працюють львівські фрілансери

 

Твій Бро LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають