LVIV.COM

Твій Бро читає: 5 лауреатів Нобелівської премії з літератури

Ділися або не палися

Твій Бро читає: 5 лауреатів Нобелівської премії з літератури
Anya Dzina

Цьогорічна Нобелівська премія з літератури подарувала нам не одного, а цілих двох переможців. Щедрість ця зумовлена, проте, не широтою шведської душі, а торішніми звинуваченнями у сексуальних домаганнях, через які вручення призу скасували до “відновлення віри в інституцію”. Твій Бро розщедрився ще більше і підготував не двох лауреатів, а п’ять (і без жодних скандалів)!


Нобелівська премія вручається щороку у жовтні та носить ім’я шведського генія, мільярдера, плейбоя та філантропа Альфреда Нобеля. Звання її переможця є знаком якості для літературних творів, а книги з наліпкою “Nobel Prize in Literature” розлітаються з полиць.

2019 — Петер Гандке

Без скандалів 2019 року все ж не обійшлося, і обраний цьогорічний переможець викликав хвилю протестів та навіть гучні заяви лідерів європейських держав. Проблематичними називають не стільки літературні досягнення австрійця Петера Гандке, а швидше його політичні вподобання. Дружба з сербським диктатором Слободаном Мілошевичем та заперечення геноциду мусульман у Сребрениці явно не прикрашають імідж сучасного інтелектуала. Пан Гандке був контроверсійним протягом усього свого творчого шляху і наробив собі купу як ворогів, так і пошановувачів. 

Шведська Академія все ж нагородила його не за ідеї, а за майстерне володіння словом. Його нелегко знайти в українському перекладі, але завдяки гуглу ти можеш придбати “Жінку-шульгу” за знижкою чи подивитися культовий фільм “Небо над Берліном”, у написанні сценарію до якого автор брав участь, і оцінити вибір академіків самостійно.

Твій Бро читає: 5 лауреатів Нобелівської премії з літератури

Johannes Simon/Getty Images

2018 — Ольга Токарчук

Роботи наступної (або попередньої) лауреатки значно простіше знайти на книжкових полицях Львова — завдячуємо цьому не тільки дрібкою української крові у її ній, але і політико-географічною близькістю її Батьківщини. Полячка Ольга Токарчук отримала свою премію з затримкою, але її вже без жодних сумнівів. “За оповідну уяву, яка з енциклопедичною пристрастю представляє перетин кордонів як форму життя” - за таким складним формулюванням приховується не менш складний масив творчої роботи, що включає і прозу, і поезію, і громадську активність. 

Головним героєм літературних робіт пані Ольги називають мандри та периферійне місто. Скоро в українському перекладі має з’явитися один з найбільш відомих романів авторки — “Книги Якова” — у якому можна навіть наткнутися на згадку про любий Львів, що неможливо пропустити нам, щирим львів’янам.

Твій Бро читає: 5 лауреатів Нобелівської премії з літератури

Martin Meissner/AP/Shutterstock

2017 — Кадзуо Ісіґуро

Японець за походженням, але британець за покликанням Ісіґуро давно є одним з найвідоміших сучасних англомовних авторів. Його книги неодноразово входили у списки найкращих книг року чи століття, а сам автор отримував численні премії. Логічним продовженням стала, звичайно, Нобелівська премія у літературі, і ми навіть здивовані, що вона так довго прямувала до письменника.

Ісіґуро пише як традиційні романи, так і антиутопії, але усі вони драматизують людські емоції та характери, за що автор, власне, і отримав відзнаку. Радимо в першу чергу звернути увагу на найвідоміші романи ”Залишок дня” та “Не відпускай мене” або ознайомитися з їхніми екранізаціями, якщо дуже поспішаєш.Твій Бро читає: 5 лауреатів Нобелівської премії з літератури

2016 — Боб Ділан

Музичні тексти теж тексти. Саме так вирішило журі Нобелівської премії, коли присудило премію легендарному співаку та автору текстів Бобу Ділану. Медаль і грошовий приз Ділан погодився забрати майже через рік і лиш у приватному колі членів Академії, проте у записаній промові (лауреати премії традиційно виголошують промову перед великою аудиторією, від чого співак відмовився) зізнався, що ніколи не очікував на таку честь, і був цим приємно вражений. Ми ж сподіваємося, що твій музичний смак і знання англійської дозволять тобі оцінити творчість пана Ділана на будь-якому стрімінговому сервісі.

Твій Бро читає: 5 лауреатів Нобелівської премії з літератури

Barrie Wentzell/Bob Dylan, 1965

2015 — Світлана Алексієвич

Ще одна жінка і ще одна наша сусідка Світлана Алексієвич отримала свою Нобелівську премію “за свої багатоголосі твори — пам'ятник стражданням та сміливості нашого часу”. Її життя і творчість проходять під прапором боротьби з системою — спочатку радянською, а потім білоруською — та викриттям її злочинів. 

Більшість її текстів будуть актуальними для українського читача, але найбільше, певно, зрезонує “Чорнобильська молитва. Хроніка майбутнього”, де Алексієвич досліджує наслідки Чорнобильської катастрофи на основі реальних свідчень людей. Саме ця книга стала основним джерелом інформації та натхненням для Крейга Мезіна, сцентариста та продюсера серіалу “Чорнобиль” який наробив шуму цього року і вкрав лаври найкращого серіалу HBO в “Гри Престолів”.

Твій Бро читає: 5 лауреатів Нобелівської премії з літератури

Svetlana Alexievich/REUTERS

Нобелівська премія, звичайно, не є гарантією того, що літературний твір ідеально підійде кожному читачу, але явно підвищує шанси на це. Тож кожного року після оголошення чергового лауреата непогано було б запам'ятати його бо її ім’я та не пропустити наступного разу у книжковому. 

Зараз читають