LVIV.COM

Цифрове безсмертя: свідомість як програмне забезпечення

Цифрове безсмертя: свідомість як програмне забезпечення

Попри щорічні прориви в науці, людський мозок залишається маловивченим. Ідея про перенесення свідомості з мозку в нове штучне тіло видається чимось нехай і далеким, та цілком здійсненним. На що могло би бути схожим життя зі свідомістю, що мешкає у мікрочипах?


Якщо ви колись запускали відеогру ігрової консолі, що давно канула в Лету, то сама концепція завантаження свідомості в нове тіло вам зрозуміла: розум – всього лише програмне забезпечення, а мозок – «залізо», на якому все працює. Уявіть, що одного разу нейрони – тканину, яка формує ваш розум – можна буде перенести в машину, а від їхніх «оригіналів», що залишилися у вашому черепі, – просто позбутися раз і назавжди.

Чи будете ви все ще собою? Уявімо майбутнє, в якому повна симуляція мозку, завантаження розуму і вичерпне розуміння того, що таке конектом, – звичні речі. В такому світі нейробіологи навіть змогли знайти спосіб воскресіння мертвих за допомогою завантаження свідомості покійних у машини чи нові тіла – наших предків, великих вчених і філософів. Яким був би цей світ?

У статті, опублікованій в грудні 2016 року в журналі Plos One, вчені Ніколя Роло, Ніроша Дж. Муруган, Лукас Тессарі, Джастін Коста і Майкл Персінгер описали, як їм вдалося отримати патерн, схожий на умови живого мозку, в результаті впливу на мертву мозкову тканину хімічними й електричними зондами. У своєму матеріалі вчені пишуть про це так:

«Ми здійснили це за допомогою надійної модуляції частотно залежних коливань мікровольт. Ці слабкі мікровольтові коливання посилювалися специфічними для рецепторів агоністами і їх прекурсорами. <…> Разом ці результати припускають, що частини людського мозку після смерті можуть зберігати приховані здібності відповідати з потенційно життєвими і віртуальними властивостями».

Невже це знак того, що не так довго залишилось чекати, перш ніж знайдуть «ліки» від смерті й люди зможуть жити вічно? Але чи буде людина все ще собою після завантаження свідомості в нове синтетичне або органічне тіло?

Становлення людиною чи втрата людяності?

Уявімо, що у вас є чіп мікроскопічних розмірів, який володіє в тисячу разів більшою когнітивною міццю, ніж ваш мозок. Чи залишитеся ви собою після того, як імплантуєте його у свою ЦНС?

Припустимо, ви помістите в мозок маленький чіп, щоб поліпшити пам’ять, аналітичне мислення, креативність і так далі. Причому цей самий чіп буде в сотні або навіть тисячі разів могутнішим за ваш біологічний мозок. Але це не означає, що ви замінили себе: це всього лиш невеликий чіп – все одно що технічно просунутий протез, що дозволяє людині з інвалідністю бігати чи не відчувати ніяких недоліків.

Схематическое сравнение между биологическим и искусственным нейроном / © Texas Tech University

Схематичне порівняння між біологічним і штучним нейроном / © Texas Tech University

Глянемо на це з іншого боку. Ви замінюєте один нейрон мозку штучним. Але штучний нейрон працює в тисячі разів швидше, ніж біологічний оригінал. За ідеєю, ви все ще залишитеся собою з одним заміненим нейроном, який ваша свідомість навряд чи помітить, попри значні поліпшення в когнітивних здібностях.

Тепер замінимо ще один нейрон. Ви все ще продовжуєте відчувати себе самим собою. Ваш досвід залишається тим же і накопичується так само, як і раніше, типовим чином визначаючи індивідуальність. Швидше за все, ви все ще нічого не помічаєте, і ваша свідомість – теж: кілька надпродуктивних нейронів несильно щось змінять – принаймні, на перший погляд.

Тоді дещо прискоримо процес. У вашому мозку – близько 100 мільярдів нейронів. Протягом декількох місяців ми будемо поступово замінювати всього один мільйон нейронів новими, високопродуктивними версіями – мікроскопічними досконалими машинами. Здається, це не так вже й мало. Однак ви помиляєтеся: навіть за найсміливішими підрахунками, ви замінили не більше однієї стотисячної від всіх природних нейронів.

Ви помічаєте, що стали читати книги швидше, краще їх розумієте. Абстрактні математичні концепції (наприклад, парадокс Монті Голла), які раніше вводили вас в ступор, тепер здаються цілком зрозумілими. Проте ви все ще цілком собі людина.

Вранці ви стукнулися мізинцем об тумбочку через недосипання. Може, на пару секунд відчули себе самотнім. А та касирка з магазину по сусідству здалась вам дуже привабливою.

Все ще людина чи вже трохи машина?

Отже, навіщо зупинятися на мільйоні – особливих змін з вами не сталося, відчуваєте ви себе здоровим. Але вам цікаво, як це – поліпшити свій інтелект. І ви наважуєтеся на серйозний крок: щомісяця замінювати по два мільярди нейронів протягом року. До кінця цієї процедури у вашій голові буде вже 24 мільярди штучних нейронів – майже чверть мозку.

Схема искусственного нейрона / © MPLSVPN

Схема штучного нейрона / © MPLSVPN

Ваші почуття й емоції дивом залишилися недоторканими: нові нейрони їх не стерли, а просто стали обробляти швидше. Але якщо вам це не потрібно, вони цілком можуть обробляти їх з тією ж швидкістю, що і раніше. Приблизно в середині цього року – коли штучних нейронів вже близько 12 мільярдів – ви починаєте помічати відчутні зміни.

Ви розвинули частково ейдетичну пам’ять. Ваш розум сповнений цікавості й жаги до пізнання світу, на прочитання статей з «Вікіпедії» йде мить. За кілька тижнів ви отримали знання рівня доктора наук – принаймні з двадцяти дисциплін, – і це не коштувало ніяких зусиль. Ви заново відкрили для себе музику – не тільки класику, а всі жанри. Все мистецтво стає для вас досвідом, пов’язаним з трансцендентною мережею асоціацій з іншими, зовсім далекими поняттями.

Те, що ви відчуваєте, навіть частково неможливо описати синестезією. Але ось в чому справа: вас це не жахає і не дивує – для вашого посиленого композитного мозку і вдосконаленого розуму це буденність. Подібне люди відчувають при прийманні псилоцибіну або ДМТ. Тільки у вашому випадку все відбувається м’яко і природно – це як протверезіти після довгої вечірки.

Повна асиміляція

Ви приходите до висновку (і робите це неймовірно швидко), що, оскільки ви не загубили внутрішній досвід, вам слід спуститися в кролячу нору і замінити все інше. Зрештою, всі навколо так роблять.

Людині з незавершеним апгрейдом стає складніше знайти роботу. Протягом наступних трьох років ви поступово додаєте нові цифрові нейрони, залишаючи біологічні в минулому.

Отже, це все ще ви? По завершенні процедури ви стаєте генієм за всіма традиційними мірками. Тільки найбільш просунуті концепції в математиці і філософії змушують вас на секунду задуматися. Ви миттєво можете отримати доступ до всього, що колись відчували, до кожної записаної у вашому мозку думки (біологічно чи ні).

Полное схематическое описание искусственного нейрона / © Ahmed Mancy Mosa

Повний схематичний опис штучного нейрона / © Ahmed Mancy Mosa

Ви опанували всі на світі музичні інструменти – просто заради забави. Так, спочатку вам треба було освоїтися – приблизно по десять хвилин на кожен інструмент. Проте ви все ще соціальна істота й продовжуєте відчувати смуток, любов, ностальгію та інші людські емоції. Але подібно до того, як нота, зіграна на скрипці Страдіварі, відрізняється від простого електронного генератора функцій, ваші емоції теж неймовірно глибокі. Ваша колишня, не покращена особистість не змогла б їх усвідомити повною мірою. Навіть близько. Ви бог. Людина, що еволюціонувала, з цікавістю дитини. Можливо, ви ніколи не були релігійною людиною, але відчуття зв’язку, духовного єднання наповнює ваш складний розум. Це одночасно і відсутність тіла, і розуміння Всесвіту, і повторне прийняття ідей, завжди відкритих до перегляду.

Майбутнє

Проходять роки. Завдяки тій же технології, яка дозволила легко замінити нейрони і яку згодом поліпшила ціла планета суперсавантів, можна замінити й більшу частину біологічного тіла. Ви практично безсмертні. Але саме практично, адже до Землі з несамовитою швидкістю мчить комета розміром з невеликий континент. У повітрі витає гіркота від того, що Земля ось-ось буде знищена (і це відразу після того, як ми порозумнішали й нарешті привели її в порядок), але в суспільстві відсутній екзистенційний жах.

Всі виживуть, тому що люди покинуть планету. Але яким чином цивілізація, навіть дуже розумна, може евакуювати з планети мільярди людей усього за кілька років? Для цього доведеться побудувати величезні машини, що обертаються навколо Сонця, а потім буквально завантажити всіх у них.

Завантажити? Людей? Ну звичайно, до цього моменту у всього населення (або майже) вже буде електронна свідомість, програмне забезпечення. По суті, свідомість завжди ним і була. Тільки тепер воно завжди доступне, але що ще важливіше – його можна дублювати.

Мільярди бітів умів людей передаються через простори Сонячної системи – туди, де ширяють комп’ютери і їхні велетенські сонячні панелі в очікуванні гостей. Звичайно, це поступовий процес, чимось схожий на той, як ви замінювали нейрони мозку багато років назад. При заміні нейронів їх «оригінали» видаляються з черепа. Єдине, що ви відчуваєте, – серйозну затримку в думках, часом довшу кількох хвилин, через відстані в мільйони кілометрів між двома половинами свідомості. В результаті перенесення завершено, і, коли ви опам’ятаєтеся, ви опиняєтесь в знайомому місці.

Віртуальні світи, що імітують Землю до нанометрових роздільностей, заздалегідь підготовлені для населення планети. У реальному світі роботи мегаскопічних і мікроскопічних розмірів готові будувати нові комп’ютери, космічні апарати, а також нових роботів, в той час як людство готується до розсіювання інтелекту по космосу. Ми ще не розробили технологій для пересування з надсвітловою швидкістю (та й зі світловою), але наші свідомості й безмежні віртуальні реальності створюють достатньо місця для розвитку і жодним чином не залежать від часу.

Та чи залишилися ви собою?

Переклали для тебе з Naked Science

Цифрове безсмертя: свідомість як програмне забезпечення

Твій Бро LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають