Кожен івент починається з листочка і уяви. Та скільки всього відбувається після цього моменту і що треба вивчити, щоб організувати захід і не запороти – розповідає Роман Цудний, керівник відділу з питань молодіжної роботи у комунальній установі “Львівський міський молодіжний центр “МолодвіжЦентр.Львів” і випускник курсів івент-менеджерів Lviv HR Solutions.
Партнерська публікація спільно з Lviv HR Solutions
З чого все почалось
З 15 років я почав волонтерити на різних подіях і фестивалях. Під час навчання в університеті активно займався громадською роботою, був студентським віцемером Львова. Організовував події різного масштабу, серед них — два фестивалі “Молодвіж”.

Через активну громадську роботу мені запропонували працювати в новому молодіжному центрі, який тоді був тільки проєктом. Зараз я — керівник відділу з питань молодіжної роботи у комунальній установі “Львівський міський молодіжний центр “МолодвіжЦентр.Львів”. Центр відкрили недавно — 25 січня 2020 року. Це місце, де можна безкоштовно проводити публічні заходи, є коворкінг-зона.
Мені подобається динамічна робота, тому організація подій — саме те, що треба. Проєкти нетривалі, дуже різні, робота над ними не встигає набриднути чи стати рутинною. Цей рух мене захоплює.
Я організовував як дрібні заходи, так і масові. Наприклад, “Молодвіж” — це молодіжний форум на 2500 осіб. Під час роботи над цією подією я зрозумів, що багато потрібних послуг чи товарів можна закривати бартером. Також працював над “Практикум HR Junior 2019” — ця подія навчила мене планувати бюджет. А коли організовував Студентський конгрес "Університет майбутнього", то натренувався працювати з бюрократією. Подія була в університеті й потрібно було дуже багато дозволів.
Хто такий івент-менеджер?
Це людина, яка вміє продумати подію до найменших дрібниць і зібрати команду, яка втілить івент в життя. Мусить бути стресостійким, вміти планувати час та бути уважним до дрібниць. Івент-менеджер бачить подію комплексно — від добору спікерів до дизайну приміщення. На ньому лежить відповідальність не просто за проведення заходу, а за його успіх у публіки. Важливо вміти працювати в команді, бо без неї нічого не відбудеться. Треба вміти знаходити особистий підхід до кожного члена — десь допомогти, десь промовчати, десь поправити чи разом подумати.
Особливості роботи
Насамперед це побудова стратегії. Кожен івент починається з листочка паперу й уяви. Потрібно прописати технічне завдання і вказати там все — від локації до кількості запасних ручок. Основне — щоб людям було комфортно. Комфорт складається з великої кількості дрібниць, про які слід подбати заздалегідь.
Встигнути все — це велика проблема більшості івент-менеджерів. Організація події завжди потребує виконання великої кількості завдань. І не завжди бюджет дозволяє набрати в команду достатню кількість професіоналів, тому часто доводиться вирішувати це питання самостійно. Це потребує енергії та часу. Важко фокусуватись на загальному концепті й не розпорошуватись на дрібниці, які забирають сили.
Останні дні перед івентом завжди дуже виснажливі — можна не спати ночами, виникає бажання все покинути. Проходить сама подія дуже швидко — фактично, пролітає повз. Та потім ти дивишся, що всі щасливі й задоволені, тобі дякують і це дає наснагу працювати далі. Особисто мене це приваблює — щирі очі і подяка людей.
Основні проблеми під час роботи:
- часто підставляють підрядники. Це може бути як запізнення друку поліграфії, так і відмова виступу спікера. Завжди треба мати “план Б”, а ще краще — і “план В”. Це дозволяє суттєво економити час;
- якщо івент великий — на локацію треба потрапити за два дні до проведення, щоб переконатись, чи все на місці й в робочому стані;
- сон — важливий, особливо перед самою подією. Можна не спати кілька ночей під час підготовки, але перед івентом треба обов’язково виспатися;
- під час заходу зберігати спокій, усміхатись. Якщо є проблеми — вирішувати їх тихо і непомітно.

Робочий день
День починається з перевірки вчорашніх тасків. Якщо є щось незакінчене — доробляю і планую цей день. Також проводжу сам для себе мінімальний аудит всього заходу: що готове, чи нічого не забув. Часто треба порадитися з іншими, щоб вони подивилися свіжими очима.
Як стати івент-менеджером?
Я б рекомендував починати з волонтерства — це популярно і дуже круто. Туди часто набирають молодих людей, які себе шукають, їм дають різні завдання — від чергування на рецепції до різної організаційної роботи. І тут людина пробує, добре їй в цій діяльності чи ні.
Я сам починав з волонтерства, мені все було дуже цікаво. Та постійно відчував, що попри практичні навички, мені бракує бази, теорії. Так і прийшов на курси по івент-менеджменту до Lviv HR Solutions.
Про курси я дізнався дуже випадково. Під час навчання у Львівській Політехніці потрапив на мотиваційну лекцію Оксани Щур-Шахової про те, як досягти успіху. В кінці лекторка розповіла про навчання на курсах івент-менеджменту. Це мене зацікавило, бо до того я вже пробував організовувати і проводити студентські заходи і вечірки.
Що дало навчання:
- розуміння структури події. До того я все робив хаотично, розв’язував проблеми по мірі того, як вони з’являлись. Це неправильно, і дівчата на перших лекціях розписали і показали, як все має виглядати від планування до проведення.
- робота з командою. Якісний управлінець має бути добрим психологом.
- тайм-менеджмент — для мене це була одна з найцікавіших лекцій, бо завжди мав з цим проблеми.
- робота з підрядниками — коли організовував фестивалі “Молодвіж”, то у нас були музиканти, спікери з Києва. І з усіма потрібно порозумітись.
- робота в соцмережах. Для мене це було одним із найважливіших кейсів. Якщо твого івенту немає в інтернеті, то його немає взагалі.
Про галузь роботи та перспективи
Коли я проходив курси (а це було у 2017-2018 роках), то відстежував посади івент-менеджерів. На той час у Львові я знайшов дві вакансії в ІТ-компаніях.
Зараз попит на таких спеціалістів набагато вищий — більшість компаній зрозуміли, що для організації подій потрібна окрема людина і посада івент-менеджера є важливою. Адже це відразу і людина, яка представляє бренд компанії.
Якщо говорити про освіту, то я не знаю, чи існують окремі освітні програми. Поки є лиш курси. Також у Львові в лютому проводять Event Industry Forum — це така подія, куди приїжджають івент-менеджери з усієї України і з-за кордону. Дізнаються нове, обмінюються контактами.
Скільки заробляє івент-менеджер
Точну цифру зараз важко сказати — моя робота змістилась в бік управління. Та зазвичай є 2 шляхи — це ставка або відсоток від івенту. Коли я вивчав цей ринок, то середня ставка в ІТ-компаніях була приблизно $300, зараз, думаю, зарплати вищі. Якщо говорити про відсотки, то в середньому менеджер заробляє 10% від прибутку події.
Валерія Самойлова-Ковалець, СЕО Lviv HR Solutions
Ринок івент-індустрії зараз стрімко розвивається у Львові. Є агенції, які відкривають корпоративні та бізнес-напрямки у своїй діяльності. Ця сфера — не лише весілля та корпоративи, а й презентації продуктів чи послуг, тренінги, конференції. В ІТ-компаніях івент-менеджмент може бути частиною команди PR та маркетингу.
Зараз ринок заробітної плати не є стабільним. Тому коливання можуть бути від 10 000-15 000 гривень до $700-$1500.
Якщо тобі цікава професія івент-менеджера і ти бажаєш отримати освіту в цьому напрямку тисни сюди
Фото — Юля Лоу