LVIV.COM

Si fallor, sum: мислю, отже – помиляюсь. 6 найпоширеніших когнітивних упереджень

Si fallor, sum: мислю, отже - помиляюсь. 6 найпоширеніших когнітивних упереджень

Когнітивні спотворення – це систематичні помилки та пастки мислення, що заважають мислити раціонально. Усі ми часом створюємо свою власну «суб’єктивну соціальну реальність» на основі сприйняття інформації із зовнішнього світу. Сьогодні поговоримо про те, як уникнути ірраціональності.


Якорування (ефект якоря). Буває, ми стаємо схильними покладатися на початкову інформацію, яку отримали (або “якір”) й подальші рішення приймаємо, відштовхуючись від неї. Наприклад, початкова ціна, запропонована за б/в машину встановлює стандарт для решти переговорів (торгів) таким чином, що ціни, нижчі за початково встановлену, вбачаються більш прийнятними, навіть якщо вони все вищі, ніж реальна вартість такої машини.

Омана планування. Часто ми оцінюємо час, необхідний для виконання певних завдання занадто оптимістично й недооцінюємо необхідну кількість часу. Таке трапляється незалежно від того, чи пам’ятаємо ми про те, що такі ж ситуації в минулому забрали більше часу, ніж планувалось. “Ай, цього разу точно обійдеться без перешкод!”. 

Підтверджувальне упередження (або “упередження моєї сторони”). Ану пригадайте, було таке, що ви шукали чи інтерпретували інформацію так, щоб вона підтверджувала ваші власні переконання чи гіпотези? Ми демонструємо це упередження, коли збираємо або запам’ятовуємо інформацію вибірково. Ефект сильніший для емоційно напружених питань та для сильних переконань.

Ефект приєднання до більшості (ефект наслідування). Вибір більшості безпосередньо впливає на наше мислення навіть тоді, коли суперечить нашим особистим переконанням. Цей ефект відомий як стадний інстинкт. Це спотворення може підштовхнути нас до прийняття не найкращих рішень (наприклад, сходити на поганий, але популярний фільм або поїсти в сумнівному закладі). А в гіршому випадку призводить до групового мислення.

Упередження виживання. Часто ми зосереджуємося виключно на історіях людей, які досягли успіху, “вижили” у певній ситуації, та нехтуємо тими, хто не «вижив», через відсутність достатньої інформації про них. Наприклад, ми можемо думати, що бути підприємцем легко, тому що книги про свій бізнес випускають тільки люди, що досягли успіху. Там нам нічого не відомо про тих, хто провалився.

Ефект володіння (або “неприйняття втрати”) – схильність надавати більшої цінності речам лише тому, що ми володіємо ними (навіть якщо отримали їх 5 хвилин тому). Ефект неприйняття втрати популяризували психологи Даніел Канеман та і Амос Тверські, які виявили, що ми віддаємо перевагу уникненню навіть невеликої втрати, замість того щоб сфокусуватися на вигодах, які можемо отримати.

Автор колажу – YazSea Piranha

Тобі може бути цікаво:

Ася Казанцева про “гормони щастя”

 

Твій Бро LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають