LVIV.COM

Що робити, якщо на вас летить астероїд?

Ділися або не палися

Що робити, якщо на вас летить астероїд?
Оксана Брошнівська

Мирослав Кашеба, студент 5 курсу фізичного факультету ЛНУ, пояснив на пальцях, що таке гравітаційна аномалія, спричинена падінням астероїдів, як виявити небезпечні об’єкти навколо Землі та впоратися з загрозою, яку вони становлять для людства.


Що таке астероїд і де його знайти?

Астероїди — це частини протопланетної хмари, які після утворення сонячної системи не злиплися в планети. Вони рухаються орбітами по всій Сонячній системі, проте найбільша їхня концентрація — в поясі Койпера та поясі астероїдів.

Основний пояс розташований між орбітами Марса та Юпітера, пояс Койпера — за орбітою Нептуна та Плутона.

астероїди з поясу койпера

Що робити, якщо на вас летить астероїд?Класифікація астероїдів

Відносно орбіти Землі астероїди поділяють на три групи: Атон, Аполлон та Амур.

Астероїди групи Атон обертаються всередині орбіти Землі і в афелії можуть перетинати орбіту Землі. Амур, навпаки — обертаються ззовні орбіти Землі, а в своєму перигелії можуть перетинати орбіту Землі. Астероїди групи Аполлон обертаються майже повністю на орбіті Землі.

Також їх класифікують за складом: “C” тип — вуглецеві (по-суті вуглинки), “S” тип — силікатні, піщинки та “U” тип — невідомі, але, як потім з’ясувалось, загалом вони металічні (багаті на залізо, нікель, іридій).

 

 

Що спільного між павуками та астероїдами?

Ми знаємо, що астероїди є, але ми їх не бачимо. Ось орбіти виявлених потенційно небезпечних навколоземних об’єктів:

Що робити, якщо на вас летить астероїд?

В такому “лігві павуків” ми живемо.

Що робити, якщо на вас летить астероїд?

Спостереження за астероїдами

Пошуком астероїдів займається “Центр малих планет” на базі Смістонівської обсерваторії. Вони спостерігають за об’єктами розміром понад 1 км. Менші астероїди важко відслідкувати, адже вони відбивають дуже мало світла. Хоча і деякі великі астероїди важко виявити за рахунок низького альбедо (коефіцієнт відбиття світла).

Кратери

В залежності від розміру, астероїд може залишати після себе кратер різної форми: що більший астероїд - то складніша форма. Невеликі астероїди залишають після себе гарний культурний кратер, як всі собі його завжди уявляють. Більші залишають за собою складні кратери, характерною ознакою яких є центральний пік. В Сонячній системі багато об’єктів всіяні такими кратерами, але на Землі їх уже немає. Це пов’язано із тим, що Земля має густі атмосферу та гідросферу, внаслідок яких виникають ерозійні процеси.

цікавий факт про астероїд

Гравітаційна аномалія

Якось в 70-х роках минулого століття в Мексиканській Затоці шукали нафту. Не знаю як з нафтою, але геологи, що розвідували місцевість, натрапили на дивні породи. Пізніше встановили, що вони імпактного походження — утворились внаслідок падіння досить великого метеорита на Землю. Також над цією місцевістю геодезичні супутники виявили гравітаційну аномалію. Це не означає, що там відкрилась кротова нора в іншу галактику чи люди почали стрибати до неба. Гравітаційна аномалія полягає у тому, що прискорення вільного падіння в певних місцях відрізняється від середнього на Землі. Це відхилення досить незначне, люди його не відчувають, а от техніка уже здатна його фіксувати.

астероїд колаж

Є також свідчення на користь того, що це астероїд — іридієва аномалія. Вона полягає у тому, що в шарі ґрунту, що відповідає кінцю крейдового періоду, виявили надзвичайно багатий вміст іридію майже по всій Земній кулі.

Боротьба з астероїдами

Невже все так погано і ми беззахисні перед такою загрозою?

Що робити, якщо на вас летить астероїд?

Найочевидніший спосіб боротьби із астероїдами — це оголосити їм ядерну війну.

Крім цього, досить популярним є метод “гравітаційного трактора”, який полягає у відправленні до потенційно небезпечного астероїда космічний апарат. Цей апарат однією своєю присутністю буде гравітаційно впливати на астероїд, тим самим змінюючи траєкторію його руху. Як я вже згадував, в багатьох астероїдів низьке альбедо, тому ще один спосіб — це “пофарбувати” астероїд з однієї сторони аби збільшити його альбедо. Світло чинитиме більший тиск на поверхню астероїда, тим самим змінюючи напрямок його руху.

Що робити, якщо на вас летить астероїд?

Насправді методів боротьби є дуже багато, всі вони базуються на фундаментальних законах фізики: закон збереження енергії, імпульсу та моменту імпульсу. Тому - що краще ви знаєте фізику, то більше способів боротьби можете придумати.

Колажі: Анна Колісник

Зараз читають