LVIV.COM

Що таке зрілість та особливості її протікання у галицькій ментальності

Ділися або не палися

Що таке зрілість та особливості її протікання у галицькій ментальності
Sci-bro

Як воно, дорослішати? Сумно, страшно, нудно й все ближче до смерті? Чи навпаки веселіше, цікавіше, більше вибору і знань? Як знати, що юність закінчилася, а мозок вже достатньо визрів, щоб могти приймати розумні рішення?


Говорили з Оленою Дівеєвою-Островською, спеціалісткою в когнітивно-поведінковій терапії. 

Що таке зрілість та особливості її протікання у галицькій ментальності

Відповідальність за свої потреби

«Я б сказала, що людина є зрілою тоді, коли вона бере на себе відповідальність за власні емоційні й базові потреби.»

Що таке зрілість та особливості її протікання у галицькій ментальності

В когнітивно-поведінковій терапії їх виділяють п’ять:

  • Прив’язаність та безпека: зв’язок з іншою людиною, любов, увага, прийняття, опіка. 
  • Незалежність, компетенція та ідентичність: розуміння того, що можеш давати собі раду. 
  • Здорові межі, самодисципліна: усвідомлення того, що можна, а що не можна. 
  • Розуміння емоцій та потреб як своїх, так і інших людей. 
  • Спонтанність та гра.

Вміння будувати здорові відносини

«Готовність побудувати довготривалі стосунки, співпрацювати та встановити емоційний зв’язок не лише доказ того, що людина зріла, а й хороший вплив на її психічний та фізичний стан.»

Що таке зрілість та особливості її протікання у галицькій ментальності

Деякі дослідження вказують на те, що наявність доброго партнера впливає на імунітет та тривалість життя. А ще людям в парі значно легше долати труднощі. Дослідження, проведене вченими з Хайфського та Колорадського університету у Боулдері продемонструвало, що співпереживання партнера дозволяє не тільки синхронізуватися їхнім мозковим хвилям, а й зменшити біль. 

Максималізм та відсутність власної думки як крайнощі

Максималізмом найчастіше називають погоню за усім найкращим, безкомпромісність у рішеннях та бачення життя у чорно-білих тонах. Найчастіше цю рису приписують юнакам. 

«Мені здається, нашій галицькій ментальності більш притаманний послух до батьків. Серед клієнтів частіше трапляються не ті, хто бунтує, а ті, хто підкоряється. Не мати власної думки це також крайнощі, просто інші».

Молоді люди бачать проблему не в незрілості свого мозку, а в батьках. Насправді, це одне й те саме, бо батьки заміщають їм передлобну кору. Поки PFC (префронтальна кора прим. ред.) підлітка не дозріє, вони турбуються про планування, організацію, моральні рамки у своїх дітей та дотримання ними норм поведінки. Це функції, які дозріваюча PFC переймає поступово. 

Дік Свааб, “Ми це наш мозок”

Що таке зрілість та особливості її протікання у галицькій ментальності

«Вміння відповідати за помилки, самодисципліна усе це зводиться до потреби в межах. Вона має бути здорова. Буває таке, що дитині взагалі нічого не кажуть, а наслідків своїх дій вона не усвідомлює, обов’язків не має й через те виростає з якимсь неадекватним усвідомленням себе й того, що інші люди їй мають давати. Часом батьки перехвалюють — можливо, заслужено, проте занадто часто. Тоді людина очікує такого ж ставлення до себе від суспільства. Інша крайність коли батьки занадто обмежують, і людина виростає без права на голос, думку, злість.»

Розуміння власних цінностей

Цінностями називають явища, які мають значення для людини, варті витрачання її ресурсів. Усвідомлення їх ще одна ознака зрілості. Не протест чи підкорення батьківським, а пошук власних. Часто цінності приходять тоді, коли людина знайшла роботу, яку любить, побудувала здорові стосунки та стабільно задовільняє свої базові потреби. Це можуть бути гуманістичні ідеї, любов до людства чи бажання допомагати. Але і тут не без особливостей галицького менталітету.

«Є люди, для яких ці цінності не свідомий вибір, а базова норма, традиція, яка нав’язується подібно до релігії. За цим зазвичай ховається не дуже гнучка самооцінка. 

що таке зрілість

В схема-терапії ми це називаємо “схемою самопожертви” коли люди ставлять потреби інших над своїми не тому, що вони дійшли до цього як до цінності, а тому що “мусять”. Дуже часто це призводить до абсолютно незрілої особистості, яка має фасад волонтера (не хочу знецінювати людей, які займаються добрими справами), але не має розуміння власних цінностей»

Передчасна зрілість

«Я не соціолог, але іноді мені здається, що сучасним тридцятилітнім бракує відповідальності. Це стосується сім’ї, вибору професії, пошуків себе. Вони ніби постійно “мандрують”, але не спиняються на чомусь одному.» 

І поки одні дозрівають поступово, шукаючи цінності, роботу й будуючи стосунки, в інших зрілість настає завчасно. 

Парентифікація піклування дитини за власними батьками, найчастіше у випадку фізичної чи/та ментальної несправності когось із них. 

Що таке зрілість та особливості її протікання у галицькій ментальності

«Буває таке, що мама або тато є надто інфантильними й вони зливають всі проблеми на дитину. Перевантажують її відповідальністю, радяться на занадто серйозні теми. “Мені розлучатися з татом чи ні?”. Звісно, зрілість — це дорога, яка починається ще з дитинства, й важливо давати дитині потроху тієї відповідальності, наприклад, право вибрати одяг щоб вона вчилася розуміти, чого хоче сама. Але якщо навалити на неї занадто багато це веде до важких психологічних розладів (в практиці бачу зв’язок з анорексією).» 

Ще один болючий шлях до зрілої особистості й розуміння власних цінностей посттравматичний ріст. 

«Після травми ПТСР наступає тільки в 20% випадків. Психіка гнучка, люди можуть впоратися. І часто за крок до смерті, в період небезпеки для життя, залучаються якісь додаткові ресурси: людина починає переусвідомлювати власні цінності, приходить розуміння, що досі вона жила дарма. Травма часто жорстока й з неї треба бодай спробувати витягти якийсь сенс. Добра новина в тому, що необов’язково потрапляти в біду. Я відверто вірю, що терапія сприяє дорослішанню. Це не єдиний, проте ефективний шлях, бо дозволяє набити менше ґуль в процесі.» 

Страх смерті

«Я зауважила, що найбільше люди бояться померти тоді, коли вони не живуть коли не задовільняють собі базові потреби, не мають прив'язаності, не розвивають ту справу, яку хочуть розвивати.

Смерті бояться тривожні люди, які не ризикують і не виходять за межі.

Що таке зрілість та особливості її протікання у галицькій ментальності

Ми всі помремо, але це допомагає нам зрозуміти, як хочемо прожити життя.

В терапії ми використовуємо техніки з прямим поглядом на свою смерть. Ти заплющуєш очі, й уявляєш, що тобі 60, у тебе день народження. Що хотілося б бачити навколо себе? Якщо дружню родину, дітей і онуків отже, це твоя цінність, до якої варто принаймні почати рухатись.» 

Самооцінка зрілої людини

Колись психологи ставили собі завдання підіймати самооцінку своїх клієнтів. Проте, що може чекати на людину, яка годинами стоятиме перед дзеркалом, розповідаючи собі, що вона найкрасивіша й найрозумніша, а потім вийде з хати і побачить когось гарнішого за себе?

Що таке зрілість та особливості її протікання у галицькій ментальності

«Висока самооцінка корелює з ПТСР, депресією, самогубством, перфекціонізмом та ригідністю. 

Замість підіймати самооцінку, треба робити її реалістичною, бути добрим до себе й давати собі можливість ставати кращим.

В цьому колі ти найгарніший, але не найрозумніший, в цьому навпаки. Треба вчитися приймати себе. Брати до уваги думки інших це добре, але не можна повністю від них залежати.»

В схема-терапії особистість людини розділяють на частки "режими психіки", які можуть відчуватися як окремі частини індивіда й навіть конфліктувати між собою. З усіма ними терапевти вчать працювати, проте одну не толерують зовсім критичну. Її голос звучить у голові суворо, її завдання — плекати відразу до себе, наштовхувати на нездорові думки (зокрема навіть суїцидальні). І хоча, комусь може здатися, що таку частку також можна використовувати, щоб змушувати себе ставати кращим, насправді користі з неї ніякої.

«Самокритика взагалі ніяк не корелює з успішністю. Високі стандарти так. Але знищувати себе при цьому не обов’язково. Часто в людей є метакогніції (або думки про думки) щодо користі від самокритики. Думають, якщо її викинути — вони перестануть працювати над собою. Насправді ж для цього є “капітан корабля” здорова доросла частка, яка, власне, і приймає рішення. І це не тільки логіка, а й любов до себе.» 

Чи боляче ставати дорослим?

Часом, дорослішаючи, ми пізнаємо реальність такою, як вона є, відкидаючи в бік усі дитячі фантазії й ілюзії. Колись мріяв бути рок-зіркою насправді ж мусиш сидіти в моніторі по вісім годин на день. 

«Не думаю, що мрії треба обрізати. Метафора внутрішньої дитини це ті наші нейрони, які пов’язані з емоціями, це той нераціональний центр нашої особистості, який маємо чути. Що дорослішим стаєш то в більшому контакті зі своєю внутрішньою дитиною треба бути.

Зрілість це не тільки межі, це ще й свобода. 

Ніхто вже не каже тобі, куди цю дитину вести. Хочеш бути рок-зіркою? Зароби на те, щоб мати їсти і дати їсти дітям, і вперед, ставай рок-зіркою! Взявши на себе відповідальність за забезпечення себе фінансово, маєш можливість рухатись до того, що тебе тішить. Люди, яких я вважаю найбільш зрілими постійно сміються й дуріють, вони обирають роботу, яка їх надихає. Адже, знову ж таки, одна з базових потреб це спонтанність і гра.»

Що таке зрілість та особливості її протікання у галицькій ментальності

Дорослішаючи, не можна відкидати запитання “чи живу я своїм життям?”, “чого хочу?”, “чи готовий/а я взяти відповідальність за себе і свої дії?”, вміти робити вибір, бути добрим до себе й розуміти свої цінності. 

Ну і бавитися й дуркувати час від часу.

Оксана Брошнівська, Sci-bro

Зараз читають