LVIV.COM

Що робити під час обшуку в офісі – поради юриста

Що робити під час обшуку в офісі - поради юриста

У новинах нерідко можна зустріти повідомлення про маски-шоу в офісах українських ІТ-компаній. Як показує практика, передбачити проведення обшуку надзвичайно складно, тож до цього варто бути готовим заздалегідь. Павло Янчак, керуючий партнер Юридичної компанії Yanchak&Partners, розповів, що робити, аби не наламати дров.


Партнерська публікація

Павло Янчак

Павло Янчак

керуючий партнер Юридичної компанії Yanchak&Partners

Якщо до вас все ж таки завітали правоохоронці потрібно зосередити увагу на наступних моментах:

  • Проведення обшуку відбувається на підставі ухвали суду, яка виноситься слідчим суддею, тобто в ухвалі слідчого судді зазначено підстави, місце, особа якій надано право проводити обшук та додаткова інформація що стосується розслідування кримінального провадження у зв’язку із яким проводиться згадана слідча дія. Однозначно не варто відмовлятися від ознайомлення із ухвалою та отриманням її копії чи вдавати, що проведення обшуку вас не стосується;
  • Неприємності пов’язані із раптовим візитом правоохоронців виникли у Вас, натомість в правоохоронців достатньо різних прийомів і засобів впливу для досягнення цілей обшуку, відповідно Вам не варто панікувати, сперечатися, поводитися неадекватно, адже обшук відбудеться з Вами або без Вас. У випадку відмови від отримання копії ухвали, примірник її можна буде отримати на стадії закінчення слідчої дії, переважно під час складання протоколу;
  • Варто пам’ятати, що незалежно від стадії цієї слідчої дії слідчий, прокурор, інша службова особа, яка бере участь у проведенні обшуку, зобов’язані допустити на місце його проведення захисника чи адвоката. Слідчий, прокурор не має права заборонити учасникам обшуку користуватися правовою допомогою адвоката або представника.
  • Правоохоронці переважно прислуховуються до прохання особи розпочинати обшук у присутності адвоката, відтак чекають на його приїзд, тому наполягайте на праві користуватися правовою допомогою;
  • Ще один з цікавих аспектів проведення обшуку, коли за рішенням слідчого чи прокурора може бути проведено обшук осіб, які перебувають в житлі чи іншому володінні, якщо є достатні підстави вважати, що вони переховують при собі предмети або документи, які мають значення для кримінального провадження.
  • Переважно у випадку, якщо особа переховує при собі предмети, що цікавлять слідство, працівники правоохоронних органів пропонують добровільно віддати згадані предмети, що є логічним, адже у випадку їх наявності такі будуть знайдені при обшуку так чи інакше,натомість тривалість проведення обшуку збільшиться на 2-3 години. Проте не варто ототожнювати усі наявні в особи предмети, як такі що цікавлять слідство. Особливо варто звернути увагу на мобільні телефони, із усією наявною в них інформацією.
  • Постає логічне питання: мобільний телефон або інший засіб зв’язку, на думку слідчого або прокурора, підпадатиме під ознаки предметів, що мають значення для кримінального провадження. Відповідь: скоріше «Так», ніж «Ні». Тут варто пам’ятати , що ніхто не може зазнавати втручання у приватне спілкування без ухвали слідчого судді. Спілкуванням є передання інформації у будь-якій формі від однієї особи до іншої безпосередньо або за допомогою засобів зв’язку будь-якого типу. Спілкування є приватним, якщо інформація передається та зберігається за таких фізичних чи юридичних умов, при яких учасники спілкування можуть розраховувати на захист інформації від втручання інших осіб.
  • Непоодинокими є пропозиції правоохоронців, щодо передачі їм мобільних пристроїв «для огляду», адже власнику і так немає чого приховувати. У випадку добровільного надання мобільного пристрою працівникам правоохоронних органів ви надасте можливість отримати усю необхідну інформацію в законний спосіб, у відповідності до ч.2 ст. 264 КПК України, де передбачено, що не потребує дозволу слідчого судді здобуття відомостей з електронних інформаційних систем або її частини, доступ до яких не обмежується її власником, володільцем або утримувачем або не пов’язаний з подоланням системи логічного захисту.

Це короткий перелік рекомендацій, що допоможе не розгубитися у незвичній для вас ситуації. Про особливості проведення однієї із найбільш складних психологічно- конфронтаційних слідчих дій, можна написати дуже багато тексту, проте навряд з цього вийде покрокова інструкція «для чайників».

Не варто розраховувати виключно на власні сили в справах, коли щось незрозуміле відбувається вперше. Слідчі, які приходять для проведення обшуку, переважно є кваліфікованими правоохоронцями. Тому не потрапляйте в завідомо програшну ситуацію, краще зателефонуйте кваліфікованому адвокату.

Записатись на консультацію

Твій Бро LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають