LVIV.COM

Що каже наука про кохання з першого погляду?

Що каже наука про кохання з першого погляду?

Віриш в кохання з першого погляду? Якщо ні – можливо, тебе переконають дослідження нейрофізіологів та антропологів, які вже кілька десятків років намагаються проникнути в одну з найбільших людських загадок – здатність любити.


Кохання з першого погляду може комусь здатися абсурдом. Адже справді, при першій зустрічі може сподобатися зовнішність, голос людини, його хода або постава. Але щоб кохання? Чи можна насправді полюбити людину, яку зовсім не знаєш? Можливо, мова йде скоріше про естетичне задоволення або про сексуальне бажання при погляді на привабливу фігуру чи правильні риси обличчя незнайомця?

Цим питанням споконвіку задаються не тільки обивателі, а й багато філософів, психологи і вчені – нейрофізіологи, антропологи та еволюційні біологи. Що ж може розповісти нам наука про любов з першого погляду?

Що каже наука про кохання з першого погляду?

Перші три хвилини

Знаменита антропологиня Хелен Фішер, яка присвятила себе дослідженням законів тяжіння й любові між людьми, вважає, що звичайній людині при першій же зустрічі досить трьох хвилин, щоб зрозуміти, чи варто впускати незнайомця в своє життя.

Для розуміння її теорії нам слід відправитися назад в минуле і познайомитися ближче зі способом життя наших далеких предків.

Тривалість життя древніх людей була вдвічі-втричі коротшою, ніж у наших сучасників. Однією з найважливіших цілей їхнього існування було якомога швидше знайти вдалого партнера й зачати з ним здорове потомство, яке б несло в собі і розвивало їхній генетичний матеріал.

Час грав суттєву роль: люди повинні були навчитися знаходити свої половинки якомога швидше, так само як вміти моментально розпізнавати в незнайомцях друзів чи ворогів.

Хелен Фішер вважає, що еволюція налаштувала наші мізки на негайне прийняття рішення: чи хочемо ми завести з першим зустрічним протилежної статі дітей чи ні.

Що ж можна зрозуміти за ці три хвилини? Багато дослідників говорять про «любовну схему», список бажаних рис, які ми б хотіли бачити в потенційного партнера. Скажімо, якщо дівчина розповідає своїй подрузі, що мріє про високого хлопця з чудовим почуттям гумору, тим самим вона описує свою любовну схему.

Але не тільки наші думки й уявлення впливають на наш вибір, скоріше він відбувається з урахуванням досвіду всіх наших предків.

Чоловіки й жінки свідомо чи підсвідомо бажають, щоб після них залишилося здорове потомство, в якому будуть продовжувати жити їхні гени. Звідси й бажання знайти партнера з найкращим генетичним матеріалом.

Наука любви с первого взгляда

Люди зазвичай показують своє фізичне здоров’я та здатність до розмноження через певні фізичні параметри, як, наприклад, обсяг талії або симетричні риси обличчя.

Милуючись мужнім підборіддям хлопця або великими дівочими очима, ми насправді оцінюємо риси, сформовані тестостероном і естрогеном, що свідчать про чудові репродуктивні здібності.

Говорячи про зовнішню привабливість людини, ми фактично оцінюємо її фертильність. Тому вже з першого погляду людина підсвідомо розуміє, чи може його візаві забезпечити гарне та здорове потомство.

Хіть чи кохання?

Хелен Фішер вказує, що за любов і хіть в мозку відповідають абсолютно різні області мозку, хоча вони часто й можуть бути залучені одночасно. При дослідженні, проведеному в Сиракузькому університеті, було виявлено, що гормони, відповідальні за любовні переживання, здатні досягти мозку за 1/5 секунди.

Це означає, що наш мозок може закохатися блискавично, фактично, з першого погляду. Але що ж відбувається потім в нашій голові, між першими частками секунди й трьома хвилинами при першій зустрічі?

Любовний список в мозку

Зрозуміло, під словом «любов» заведено розуміти щось більше, ніж звичайний фізичний потяг. З точки зору науки, після початкової фізичної оцінки потенційного партнера, в мозку починаються інші процеси, в першу чергу порівняння з людьми зі свого минулого.

Скажімо, якщо незнайомець носить кепку, а попередній досвід з хлопцем, що теж любив кепки, виявився невдалим, в мозку може запалитися сигнал тривоги. Коли чоловік починає говорити, жінки оцінюють манеру розмови: що нижчий голос і що швидша мова, то привабливішими та освіченішими здаються особи чоловічої статі.

Також автоматично відбувається процес обробки соціально-економічного статусу. Наприклад, діловий костюм і шкіряний портфель сигналізують, що чоловік звик багато працювати і що він добре заробляє. З одного боку, «бізнесмен» не зможе приділити жінці занадто багато часу, зате з іншого – забезпечить їй безбідне існування.

Дуже важливий фактор – близькість поглядів на життя. Якщо при першій зустрічі ви чуєте думку, що повністю збігається з вашою, привабливість візаві набагато зростає. Хоча і побутує переконання, що протилежності притягуються, вчені переконані, що люди вибирають партнерів за ментальною й фізичною схожістю з собою.

Вдалі й довготривалі стосунки зазвичай складаються між людьми зі схожими релігійними переконаннями, звиклими до певного способу життя й з однаковими смаками та поглядами на багато речей.

Навіть зовні хороші пари часто схожі один на одного. Привабливі чоловіки насправді найчастіше зустрічаються з красунями. Відповідно до недавнього дослідження, більшість людей вибирають партнерів, що мають близький рівень жиру в організмі.

Related image

З іншого боку, люди підсвідомо шукають партнерів, які генетично не дуже близькі до них: адже мета залишається все тією ж, що і десятки тисяч років тому: здорове потомство. Тому, окрім зовнішніх і соціальних факторів на виникнення романтичних почуттів в першу чергу впливає запах людини.

Запах кохання

Самотня жінка помічає на вечірці чоловіка, який зовні задовільняє всі її бажанням та очікування. Вони зустрічаються поглядами, він прямує до неї, починається відлік тих самих горезвісних трьох хвилин. Якщо від нього сильно смердить потом, відносини закінчаться, так і не розпочавшись. Але навіть невловимий запах може вплинути на рішення – чи буде любов чи ні?

Тут вступає в гру генетичний фактор: якщо запах людини занадто схожий з нашим власним, швидше за все фізичного тяжіння не виникне. Фактично, схожий запах викликає скоріше родинні почуття, які знищують  сексуальний потяг – адже потомство від схрещування близьких родичів зазвичай буває слабким і приречене на виродження.

У знаменитому дослідженні жінкам-добровольцям пропонували понюхати светри, які носили різні чоловіки і оцінити запах їхнього поту. Кожна випробувана склала свій власний список привабливих запахів, до того ж, що сильніше відрізнявся її геном від ДНК чоловіка, то приємнішим їй здавався запах його поту на светрі.

Аналізуючи поведінку фруктових мушок, вчені встановили, що самці комахи досить було лише однієї єдиної зустрічі, щоб встановити, чи підходить їй самець генетично, чи ні. Хоча люди, звісно, відрізняються від комах, експерти вважають, що механізм пошуку партнера у них схожий.

Я люблю тебе, тому що ти любиш мене

Та крім запаху, зовнішнього вигляду, голосу і соціального статусу є ще один фактор, який дозволяє прийняти остаточне рішення. І цей фактор – взаємність.

Якщо потенційний партнер не може відірвати від вас погляду, в цей самий момент і починається любов. Знову ж виною тому є еволюційний механізм, який не дозволяє втрачати занадто багато часу на людей, яким ми не подобаємося.

Відповідний погляд, посмішка, пом’якшення голосу – ось сигнали, які перетворюють незнайомця з приємним запахом і привабливою зовнішністю в майбутнього партнера.

Серце командує: «Повний вперед!» І раціональний розум вже не сміє підняти голос. Принаймні – до пори до часу.

Перекладено з Naked Science
Тобі може бути цікаво:

Математика кохання: як знайти ідеального партнера й уникнути розлучення, використовуючи формули

Твій Бро LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають