LVIV.COM

Що і кого відправлять на Місяць, нейромережі-провидиці, мозок і спогади та все найцікавіше за тиждень в дайджесті від Sci-bro

Що і кого відправлять на Місяць, нейромережі-провидиці, мозок і спогади та все найцікавіше за тиждень в дайджесті від Sci-bro
Sci-bro

Здоров! В ефірі Sci-bro і зараз я розповім тобі про всілякі цікавощі, які відбулися в світі науки за минулий тиждень. Підозрюю, тобі цікаво, що там, але знаю, що ти зайнятий/а братюня й не дуже маєш час моніторити всі новини. Не парся, в тебе є я, найкраща в світі подруга, і зараз буде весело:


На Місяць відправлять купу цікавого – і живих людей, і капсули з ДНК

На випадок глобальної катастрофи, коли планеті нашій настане гаплик, ентузіасти з фонду Arch Mission Foundation готують проект “Ковчег”. В рамках цього проекту планують запустити всю суперважливу для нас інформацію за межі Землі: статті з Вікіпедії, близько 10 тисяч оцифрованих фотографій, тексти десятків великих книг, а також ДНК. Всю цю інформацію запишуть на стійкі носії й помістять у “капсули часу”. Першу таку відправлять у 2020 році на Місяць. Якщо хочеш, щоб твоя фотка туди потрапила – запости її в соцмережах з хештегом #MemoriesInDNA.

Що і кого відправлять на Місяць, нейромережі-провидиці, мозок і спогади та все найцікавіше за тиждень в дайджесті від Sci-bro

Ще одна новина про плани вчених на Місяць стосується побудови там станції за принципами відкритої архітектури. NASA планує зробити всю інфраструктуру навколо майбутньої навколомісячної станції – посадочні модулі, транспортні кораблі, які будуть доставляти екіпажі й вантажі від навколоземної орбіти до Місяця, – повністю багаторазовою і заснованою на принципах відкритої архітектури. Це дозволить приєднатися до проекту будь-яким іншим країнам і компаніям.

А ось інший ентузіаст, японський мільярдер Юсаку Маедзава має намір полетіти на Місяць на ракеті Big Falcon Rocket та ще й взяти з собою шість-вісім людей, які «хочуть змінити світ». «Моя мрія – мир у всьому світі, – сказав багач, – Я буду шукати і покличу з собою людей, у яких є сильне бажання покращити світ своїми творами. І, звичайно, важливо, щоб мені самому подобалися твори цієї людини. Але наразі нічого не вирішено. Я ще нікому нічого не пропонував». Політ на Місяць може відбутися вже в першій половині 2020-х.

Нова нейромережа передбачає ріст та очікуваний рівень освіти за ДНК

Американські вчені запропонували алгоритм, здатний інтерпретувати дані аналізу ДНК і передбачати ріст, щільність кісток та навіть рівень освіти людини – пише Naked Science.

У своїй роботі вони використали анонімізовані особисті дані й результати секвенування ДНК 500 тисяч жителів Великобританії, що містяться у відкритій базі UK Biobank. Вчені підготували нейронну мережу, здатну до аналізу однонуклеотидних замін, безлічі мінімальних відмінностей в геномах різних людей. Після необхідного навчання вона дійсно змогла передбачати ріст людини за даними ДНК з точністю до пари сантиметрів. Також нейромережа змогла доволі точно визначити ризик захворювання тендітних кісток та ризик серйозних проблем з навчанням. Автори продовжують вдосконалювати програму й планують застосувати той же метод для передбачення й інших складних характеристик, пов’язаних з ризиком серцево-судинних захворювань, діабету і раку грудей.

Форрест Гамп і гіпокамп: вчені з’ясували, як мозок “монтує” спогади

Що і кого відправлять на Місяць, нейромережі-провидиці, мозок і спогади та все найцікавіше за тиждень в дайджесті від Sci-broТи вже точно знаєш, що таке гіпокамп – це така штукенція в нашому мозку, яка бере участь в механізмах формування емоцій та консолідації пам’яті, тобто переходу короткочасної пам’яті в довготривалу.

Нещодавно вчені з’ясували, як гіпкокамп фрагментує безперервний особистий досвід на окремі події, перш ніж вони перетворяться в спогади.

Ая Бен-Яків (Aya Ben-Yakov) і Річард Хенсон (Richard Henson) з Кембриджського університету помітили, що спочатку досвід сприймається як безперервна послідовність переживань – отже, мозок повинен мати здатність фрагментувати його для подальших маніпуляцій.

Свої недавні експерименти вчені описали в статті, опублікованій в Journal of Neuroscience. Автори відстежували активність мозку добровольців обох статей, розділених на дві групи: перша, перебуваючи в томографі, переглядала короткий 8,5-хвилинний ролик («Руки вгору!» Альфреда Хічкока), а друга – повнометражний фільм («Форрест Гамп» Роберта Земекіса). Окремій групі спостерігачів було доручено переглянути обидва записи і «розмітити» їх хронометраж, натискаючи кнопку для поділу кожної події, що вони бачили на екрані.

Порівнявши зміни активності мозку з цим хронометражем подій, вчені помітили високу кореляцію між ними, причому найбільш яскраво ці коливання виявляв гіпокамп, демонструючи виражені піки при кожній зміні сцени. Важливо і те, що такий «монтаж гіпокампу» може зовні й не збігатися з монтажем подій у фільмі. Скажімо, в початковій сцені «Форреста Гампа» герой довго мовчки сидить на лавці, поки не говорить: «Привіт. Мене звуть Форрест. Форрест Гамп» – для гіпокампу ця сцена виявляється розділеною на дві частини.

Вчені вперше отримали живе потомство від двох самців мишей

Китайські вчені суттєво підвищили ефективність вирощування дорослих мишей з геномами від двох матерів, але без батьківського. Також їм вперше вдалося отримати живих мишенят від двох батьків. Цього вони досягли за рахунок використання ембріональних стовбурових клітин і виключення певних ділянок в їх геномі, що працюють по-різному в залежності від того, від кого з батьків вони отримані. Дослідження опубліковане в журналі Cell Stem Cell.

Робот з Boston Dynamics навчився підніматися сходами

До кінця року Space-X вперше запустить ракету, що вже двічі бувала у космосі

Віце-президент SpaceX Ганс Кенігсман на Міжнародному конгресі астронавтики заявив, що до кінця року компанія вперше проведе запуск ракети Falcon 9 з першим ступенем, що уже двічі літав. У майбутньому компанія має намір використовувати одні і ті ж щаблі по десять разів без міжпольотного ремонту.

За його словами, наразі фахівці не вирішили, при якому саме запуску використають ступінь, що вже двічі літав, та схиляються до листопадової місії SSO-A SmallSat Express. Вона попередньо призначена на другу половину листопада й примітна тим, що під час неї компанія запустить на сонячно-синхронну орбіту понад 70 невеликих супутників.

Джерела: N+1, Naked Science, TeslaratiПМ
Bro LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають