LVIV.COM

Sci-Bro про фудтех: як працює індустрія зсередини (на прикладі Raketa)

Ділися або не палися

Sci-Bro про фудтех: як працює індустрія зсередини (на прикладі Raketa)
Sci-bro

Sci-bro політав на ракеті, яка доставляє свіженьку їжу з твоїх улюблених закладів, і приніс тобі трохи секретів з кухні (хе-хе) цієї сфери: як працює, що змінює та куди рухається фудтех. А ще промокоди на їжу для тебе пробив.


Партнерська публікація з Raketa

Цифрові технології все далі проникають у виробництво, приготування та доставлення їжі. З їхньою допомогою можна модернізувати процеси вирощування рослин та овочів, розробляти інноваційні продукти (такі як штучне м’ясо) та налагоджувати підхід до ведення діяльності підприємств, які займаються харчовою промисловістю. Словом, почалось.

Роботи-куховари та інше “майбутнє-вже-тут”

Фудтех – це інтеграція цифрових технологій у весь харчовий ланцюг, починаючи від фермерських господарств (виробництво продуктів на рослинній основі, генна інженерія, розробка синтетичних біологічних продуктів, дрони і роботи для сільгосптехніки) – закінчуючи 3D ресторанами, де меблі, посуд і страви друкують на принтерах. Принаймні, один такий вже є у Лондоні

Крім цього, популярності набувають роботизовані ресторани та кафе. Компанія Zume Pizza з Кремнієвої долини з 2015 року використовує роботів для приготування піци, а творці французького стартапу EKIM навчили роботів не тільки піцу готувати, а й салати, напої та десерти. П’ять роботів, які вміють готувати смузі, встановили брюссельці з Alberts robot SmoothieStations. Заходиш в додаток, вибираєш інгредієнти і чекаєш, поки Альберт не приготує тобі свіженький напій. Фрукти, овочі, вода і трохи технологій.

Sci-Bro про фудтех: як працює індустрія зсередини (на прикладі Raketa)

Поки ці та інші стартапи лиш планують поширюватися на весь світ, найперспективнішим та найбільш охоплюваним напрямом цієї індустрії наразі є доставлення готової їжі чи продуктів додому. 

Дуже лінь готувати (та і в магазин сходити впадло)

Технології сьогодні дозволяють людям сфокусуватися на тому, що їм справді цікаво, економлячи час на приготуванні їжі (адже повний цикл починається ще з походу в магазин і залипання у вітрини в роздумах “що би то пожерти”). Зростає попит і на доставлення продуктів чи напівготових страв – для тих, хто все-таки полюбляє куховарити. Тобі привозять інгредієнти та покроковий рецепт, а далі вже have fun. 

Sci-Bro про фудтех: як працює індустрія зсередини (на прикладі Raketa)

Все частіше говорять і про dark kitchens – кухні закритого типу, куди приходять не відвідувачі, а кур’єри, й розповсюджують їжу для всіх охочих. Це дозволяє економити на оренді приміщення та всіх цяцьках, які потрібні в ресторанах, і справді зосередитись на приготуванні. Але і тут все не так просто. 

Дарк кітчен без логістики не запрацює

Щоб такі кухні успішно працювали, не достатньо просто відкритися. Потрібно вкладатись у маркетинг та брати на роботу кур’єрів. Або ж співпрацювати з уже наявними сервісами й просуватися за їхній маркетинговий бюджет. Таку модель співпраці пропонує сервіс Raketa, який нещодавно запустив свою першу dark kitchen у Києві. В такий спосіб у компанії планують розв’язати проблему “білих зон” – районів, де немає сильних гравців у сфері громадського харчування.

темна кухня

Raketa працює за принципом геолокації – користувач має змогу робити замовлення у закладах, що розташовані в радіусі 2,5 км від нього. У кожному місті планують відкрити по 15-20 таких кухонь (наразі додаток працює у Львові, Києві, Дніпрі, Одесі та Харкові), щоб покрити всі потрібні зони й робити доставлення до 30 хв. 

А, крім логістики й маркетингу, для роботи доставки потрібен ще й добрий софт.

Софт та аналітика

Для сервісу Raketa написали два додатки для клієнтів (iOS, Android), два – для кур’єрів (iOS, Android) та дві адмін-панелі для рестораторів (додаток та веб-версія з логіном та паролем, які між собою синхронізовані). За всім потрібно пильнувати, щоб був баланс між кур’єрами й клієнтами. 

Кур’єри – не штатні працівники, а вільні агенти, які користуються платформою, щоб заробляти. Часто це люди, які приїжджають з менших міст у більші, й виходять працювати на повний день. Середня зарплата такого кур’єра – 20-25 тис. грн. Під час реєстрації вони вказують, чим пересуваються: піші кур’єри отримують замовлення в радіусі до 1 км. 

Робота кур’єрів формує статистику, яка дозволяє побачити, що треба покращити. Наприклад, мільйон замовлень, виконаний 50 тисячами кур’єрів дає змогу побачити, скільки часу в середньому витрачається на роботу, і якщо серед цих 50 тисяч є 1 %, який працює значно повільніше, у Raketa розглядають кожен такий випадок окремо. Крім цього, клієнти мають змогу ставити відгуки, а кол-центр оперативно відповідає на всі їхні запити. 

Клієнтів же аналізують когортами. Всі, хто стали клієнтами в лютому – це когорта лютого. Аналітики відстежують частоту замовлень протягом місяця, відсоткове відношення тих, хто продовжує замовляти й тих, то відпадає, середній чек та швидкість доставлення. Найбільша аудиторія наразі віком 18-24, з невеликим відривом після неї – 25-34. Проте, в майбутньому, очікується, що їжу замовлятимуть і літні люди та всі, кому не вистачає часу готувати.

Як все це змінює світ

Загалом, фудтех не тільки покращує наш комфорт, піклуючись про якість страв, які їмо, та швидкість, з якою їх отримуємо. Він також змушує рестораторів підлаштовуватися під доставку – проєктувати точки видачі для кур’єрів, де вони не заважатимуть відвідувачам. А ще, створює нові робочі місця – для тих же кур’єрів. 

Ну а далі – буде видно.

веганські флячки2

А щоб тобі було легше спробувати той ф’ючер – тримай промокод на 100 грн для першого замовлення: bro100. І ось тобі 50 грн, якщо вже раніше реєструвався/лась: bro50.

Щоб встановити додаток – тицьни сюди, якщо у тебе Android, та сюди, якщо іОС. 

Доставка безкоштовна, якшо шо ;)

Зараз читають