LVIV.COM

Sci-bro: Ми – машини генів і мемів. Як працює еволюція

Sci-bro: Ми - машини генів і мемів. Як працює еволюція
Sci-bro

Привіт всім! В ефірі Sci-bro і сьогодні я розповім вам про дещо незвичайне – тему, яка зацікавила мене так сильно, що буквально перетворила мій кібернетичний мозок на машину для копіювання цієї інформації, і ось мені вже не терпиться нею з вами поділитись. Це буде підбірка з трьох статей, присвячених меметиці – науці, що використовує еволюційні моделі для вивчення культурної інформації. І це вам не якесь занудство – ми говоритимемо про те, чому в людей такі великі мізки; чому в ті мізки часто залазять якісь дурнуваті мелодії, які потім неможливо звідти викинути; чому еволюція спрацювала так, що тепер співакам/акторам/музикантам/тощо частіше дають, ніж іншим простим смертним; чи варто сумувати з приводу того, що люди – всього лиш якісь там машини генів та мемів. Звучить, ніби я впадатиму в якусь магію, езотерику, містицизм, еге ж? Але нє!


Меми. Частина перша

Частина перша, у якій я розповім про те, як працює еволюція і які форми існування вона може породити. А також про те, хто така детектив Бро і яке її місце в цій історії.

Тієї осінньої ночі, після тяжкого робочого дня у своєму детективному агентстві, детектив Бро їхала в таксі додому. Телефон вже давно розрядився, а тому детективу, яка зазвичай полюбляла слухати щось таке, що додало б таємничої атмосфери в її детективське життя (якийсь там dark jazz чи щось типу того), довелось слухати радіо, увімкнене водієм авто.

Sci-bro: Ми - машини генів і мемів. Як працює еволюція

Там детектив Бро почула пісню. Від оцінних суджень вона різко відмовлялася, тому не те, щоб казала, що та пісня погана чи дурнувата – але то була така пісня, яку детектив Бро воліла б не чути.Sci-bro: Ми - машини генів і мемів. Як працює еволюція

Попросити вимкнути детектив засоромилась, а тому терпіла. Та найгірше сталося, коли вона прийшла додому. Пісня вже ніби не звучала ніде, проте детектив Бро продовжувала її чути.Sci-bro: Ми - машини генів і мемів. Як працює еволюція

Тепер вона грала лише всередині її детективської голови!

Sci-bro: Ми - машини генів і мемів. Як працює еволюція

“Чому так відбувається?” – ці думки не давали спокою бідному детективу. “Я це з’ясую!” – подумала вона й розпочала нове розслідування.

Sci-bro: Ми - машини генів і мемів. Як працює еволюціяSci-bro: Ми - машини генів і мемів. Як працює еволюція Sci-bro: Ми - машини генів і мемів. Як працює еволюція

Sci-bro: Ми - машини генів і мемів. Як працює еволюція Sci-bro: Ми - машини генів і мемів. Як працює еволюція Sci-bro: Ми - машини генів і мемів. Як працює еволюція
За допомогою в справі детектив Бро звернулася до мене. І в цих трьох статтях я викладу всі деталі нашого розслідування.

Класичний Дарвінізм

Колись люди не розуміли, що з ними відбувається, звідки вони тут всі узялись і куди йдуть. Різні припущення висловлювалися з цього приводу, але всі вони були далекими від реальності й ніякими фактами не підкріплювались. Аж поки одного дня пан на ім’я Чарльз Дарвін не збагнув:

Sci-bro: Ми - машини генів і мемів. Як працює еволюція

Якщо є істоти які змінюються (а він точно це знав, бо був на Галапагоських островах, міряв розміри дзьобів та панцирів черепах і всяке таке), і якщо є боротьба за життя  така, що майже всі ці істоти вмирають (в цьому він теж був впевнений недарма) і якщо ті деякі істоти, що виживають, передають своїм нащадкам те, що зробило їх такими крутими, то ці нащадки мусять бути краще пристосованими!!!

Запам’ятайте ось це, і, якщо я розбуджу вас посеред ночі й питатиму про еволюційний алгоритм, прошепотіть мені на моє кібернетичне вушко три слова: спадковість, мінливість, добір.

Що саме оці істоти передавали своїм нащадкам – точно відомо ще не було, проте ця ідея Дарвіна виявилась такою простою та вишуканою водночас, що здатна пояснити практично будь-який дизайн у Всесвіті!

Егоїстичні гени

На фото нижче британський еволюційний біолог Річард Докінз пише свою найвідомішу книжку – “Егоїстичний ген”.

 

Sci-bro: Ми - машини генів і мемів. Як працює еволюція

У ній він описує еволюцію з точки зору генів – егоїстичних реплікаторів.

Sci-bro: Ми - машини генів і мемів. Як працює еволюція

Все ж живе на Землі, з цієї позиції, – це всього лише пристосування цих же генів до довкілля. Та не просто пристосування, а з метою зробити якомога більше їхніх точних копій, які існуватимуть якомога довшеSci-bro: Ми - машини генів і мемів. Як працює еволюція

Всі організми – всього лише машини для того, щоб носити та розмножувати ці гени.

Sci-bro: Ми - машини генів і мемів. Як працює еволюція

Загалом, вся Докінзова книжка присвячується геноцентричному погляду на еволюцію. Запам’ятайте: не з точки зору особини, популяції чи виду, а, власне, генів. Багато хто розчарувався, коли дізнався, що люди пішли від мавп, а не, скажімо, Бог їх створив, а тут ще й бемц – вони просто машини генів, запрограмовані на те, щоб збільшити їхню кількість в природі. 

Насправді, Докінз писав цю книжку не для того, щоб всіх вас поселити в екзистенційну кризу, а радше для того, щоб продемонструвати, що еволюція не має якоїсь кінцевої мети, задуму чи дизайнера. 

Початок меметики

В одному з розділів цієї славнозвісної книги Докінз заявляє щось типу: “Ген – не єдиний реплікатор, і для того, щоб знайти реплікатора другого типу, не треба навіть кудись летіти геть на інші планети та в інші галактики. Реплікатор другого типу вже давно поселився собі в середовищі, створеному для нього реплікатором першого типу (тобто генами) і тепер почав там свою еволюцію – живе своїм життям і ні від кого не залежить.” 

Що ж це за такий реплікатор?

Для того, щоб його охарактеризувати, пан Докінз вводить поняття “мем”, яким позначає одиницю культурної інформації, що передається від людини до людини завдяки процесу, що в широкому сенсі називається імітацією. А середовище, в якому меми спокійно собі проживають (підпорядковуючись тому ж еволюційному алгоритму, що й гени) – це наші з вами мізки.

Sci-bro: Ми - машини генів і мемів. Як працює еволюція

“Тільки-но в первинному бульйоні склалися умови, в яких молекули могли самокопіюватися, реплікатори взяли цю функцію на себе. Протягом більш ніж трьох тисяч мільйонів років ДНК була єдиним на світі реплікатором, що заслуговує на увагу. Однак вона не обов’язково повинна зберігати свої монопольні права навічно. Щоразу, як виникають умови, в яких будь-який новий реплікатор може створювати власні копії, ці нові реплікатори будуть прагнути взяти верх і почати власну еволюцію нового типу. Одного разу почавшись, ця нова еволюція аж ніяк не повинна займати підлегле становище стосовно колишньої. Стара еволюція, яка відбувається шляхом відбору генів, створивши мозок, надала «бульйон», в якому виникли перші меми. Після появи мемів, що можуть самі себе копіювати, розпочалася їхня власна, набагато швидша еволюція. Ми, біологи, так глибоко перейнялися ідеєю генетичної еволюції, що нерідко забуваємо про те, що це лише одна з багатьох можливих еволюцій.” – каже Річард.

Прикладами мемів він називає мелодії, стійкі мовні вирази, моду, технології побудови аркових склепінь тощо. Одним словом, все, що може одна людина зімітувати в іншої (чи у групи людей). І про них, а також про меметику, імітацію і все оце, що я обіцяла вище, ми поговоримо в наступних двох частинах цієї статті. І так, я справді розповім, чому еволюція зробила так, що в хороших імітаторів (співаків, танцюристів, художників тощо) більше шансів на секс! Адже з точки зору генів, це, здавалось би, зовсім безглуздо!

А якщо тобі не терпиться послухати – приходь до мене на лекцію, ось посилання на неї. Під шумок ще й про апокаліпсис послухаєш.

Sci-bro: Ми - машини генів і мемів. Як працює еволюція

Твій Бро LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають