LVIV.COM

Sci-bro feat. EPAM Systems: Як у Львові роботи звільняють людей?

Ділися або не палися

Sci-bro feat. EPAM Systems: Як у Львові роботи звільняють людей?
Sci-bro

Ми живемо в неймовірний час: люди перестають працювати як роботи, що виконують одні й ті самі монотонні (й до біса нудні) завдання, а роботи починають прикидатися людьми, всіляко імітуючи їхню поведінку. Як це відбувається й чим круто з’ясовували у EPAM Systems, де нам розповіли про Robotic Process Automation (RPA).


Партнерська публікація з EPAM Systems

Знайомся: Максим Залецький, менеджер команди розробників EPAM, що автоматизують бізнес-процеси. Також Максим займається пропагуванням RPA, розвитком спеціалістів і для “збереження форми” програмує сам.

Sci-bro feat. EPAM Systems: Як у Львові роботи звільняють людей?

Що таке RPA?

Robotic process automation це використання технологій для автоматизації бізнес-процесів, що дозволяє позбавити людей від виконання повторюваних завдань, пов’язаних з ручним введенням та обробкою даних. Імітуючи взаємодію людини із користувацьким інтерфейсом, робот може виконувати ці завдання сам.

що вам потрібно 2
зручне крісло

Як це працює?

На базі спеціальної платформи, яку обирає замовник, розробники будують алгоритми, даючи боту  чіткі інструкції для виконання потрібних завдань. А при потребі можна додати функціонал Machine Learning*, щоб наділити робота здатністю приймати складніші рішення.

*Machine Learning (машинне навчання) — це метод побудови алгоритмів, здатних навчатися. Його використовують для того, щоб тренувати комп'ютер: давати йому вхідні дані й очікуваний результат. Наприклад, показувати різні документи й для кожного вказувати, який це тип. Комп'ютер запам'ятовує інформацію, вчиться, а далі приймає рішення сам.

 

що вам потрібно 2
sci-bro чітка інструкція

Sci-bro feat. EPAM Systems: Як у Львові роботи звільняють людей?

"Наші клієнти, власники чи директори якогось бізнесу, не завжди знають, що відбувається у них на нижчих рівнях. Купа людей чимось займається і роблять це так, як вони звикли. Хтось іде у відпустку і починається “ой, ми не знаємо, як тепер це зробити, давайте наразі відкладемо”. Початковий етап нашої роботи на новому проєкті це збір інформації про конкретний процес. І вже сам факт створення нами детального опису процесу дозволяє нашим клієнтам оптимізувати свою роботу. Вони дивляться на блок-схеми, які ми їм показуємо і дивуються “Ого, ми завжди так робили? Це ж не оптимально! Чому ми досі продовжуємо?”. Далі ми вирішуємо, що варто автоматизувати в першу чергу і який результат вони з цього отримають, а що автоматизувати буде найбільш вигідно, хоча й не терміново."

При виконанні таких завдань важливий досвід у програмуванні, логічне мислення, розуміння побудов веб-сторінок та десктопних програм. Ну і на додачу, попередній досвід у такого роду автоматизації щоб ефективно побудувати командну роботу та знати, де чекати несподіванок. Команда складається з розробників, тестерів та бізнес-аналітиків: збирають вимоги, описують процеси, узгоджують з замовником, а тоді ділять роботу на шматки й беруться за її виконання.

"Наше завдання зробити так, щоб бот “пройшовся” інтерфейсом та зміг якісно поводитися і у стандартній послідовності подій, і реагувати на нетипову поведінку інтерфейсу. Наприклад, зібрав та відправив дані. Тоді, після тестування, ми демонструємо замовнику результат."

Для того, аби все працювало, робота змушують імітувати поведінку людини наприклад, запустити Excel та внести якісь дані; зайти на сторінку, залогуватися й запустити генерацію звіту; відкрити поштову скриньку і порозпихати у папки листи. При цьому, він може рухати курсором і загалом поводитись так, що інтерфейс навіть не помічає, що йому замість людини підсунули робота. 

sci-bro мене дістало

Чому це круто?

Що більша компанія то більше там монотонної роботи, від виконання якої працівники, скоріш за все, не дуже в захваті.

Sci-bro feat. EPAM Systems: Як у Львові роботи звільняють людей?

"У нас була клієнтка, якій доводилось вносити вручну дані з тисяч листків паперу, що друкувалися кожної ночі. Мало того, що така робота її пригнічувала, то вона ще й дратувалась через те, що вирубують дерева, переводять папір. І хоч це була одна з топових компаній у США у своїй галузі, багато працівників компанії були зайняті схожою рутинною роботою."

RPA якраз існує для того, щоб цю ситуацію змінити з мінімальними затратами ресурсів роботизувати більшу частину цих процесів. Результат помітний відразу: витрати знижуються, а операційна продуктивність зростає. Надалі пришвидшуються процеси в кількох напрямках, бізнес отримує стандартизовану якість, а головне люди звільняються від нудної рутини.

Люди vs роботи: хто кого?

Багато в чому роботи, без сумніву, крутіші: вони практично не помиляються (відсоток помилок мінімізується в процесі реалізації алгоритму), не хворіють, не йдуть у відпустки, готові працювати 24/7. В них немає проблем з концентрацією, мотивацією, не буває поганого настрою, їм не треба медичного страхування та місця у офісі.

sci-bro як почуваєшся

З ними простіше: написав алгоритм для одного робота, видав йому інструкції, і робиш скільки треба копій. Замість того, щоб шукати працівника, проводити співбесіди, навчати-навчати-навчати, а потім тим самим займатися знов, у разі чого. 

Проте, зовсім витіснити людей з процесів роботам не під силу автоматизувати можна далеко не все. Є завдання, виконуючи які, потрібно думати як людина. І хоч для деяких з них годиться машинне навчання, інші все одно доводиться передавати справжнім-живим людям.

sci-bro нас не замінити

Тому, роботи звільняють людей не з їхніх робочих місць, вони лише звільняють їх від нудної праці. 

З допомогою RPA ті процеси, які колись виконували десятеро-п’ятнадцятеро працівників, тепер можна покласти на двох, в колаборації з роботом. Решта працівників мають можливість перемикнутися на важливі нетермінові задачі те, що добре б було зробити і те, що стратегічно може підняти компанію на новий рівень (але на що раніше бракувало часу).

Sci-bro feat. EPAM Systems: Як у Львові роботи звільняють людей?

 

"Все, що повинна зробити людина спрощуємо до неможливості. Якщо є щось таке, чого робот зробити не зможе, він спитає людину, їй лиш треба буде прийняти рішення, ввівши відповідь в спрощеному інтерфейсі, а далі він знову працюватиме." 

sci-bro я тут для того

Отож, крім таких очевидних переваг як економія ресурсів та збільшення прибутку, Robotic Process Automation також дає можливість людям переосмислювати сенс власного існування й займатися справді цікавою роботою.

 

Текст та ілюстрації: Оксана Брошнівська

Зараз читають