LVIV.COM

Sci-bro: Чому (з точки зору еволюції) артистичність та креативність – це сексі-пексі?

Sci-bro: Чому (з точки зору еволюції) артистичність та креативність - це сексі-пексі?

Привіт! В ефірі – Sci-bro і сьогодні ми поговоримо про найцікавіше. 


Ти вже точно чув/ла про те, що ми – машини генів та мемів, ти вже знаєш, що треба шепотіти мені на моє кібернетичне вушко, коли я питатиму про еволюцію (“спадковість-мінливість-добір”), ти вже знаєш про таку теорію як меметика і про те, що вона займається вивченням мемів. Отже, мем:

Sci-bro: Чому (з точки зору еволюції) артистичність та креативність - це сексі-пексі?– це щось, що поширюється від мозку до мозку людини за допомогою процесу, який в широкому сенсі ми називаємо імітацією. І навколо імітації, власне, й крутиться все, пов’язане з цією теорією.

Меми. Частина третя

Частина третя, в якій дізнаємось, чому люди так добре імітують одне одного, чому в них такі великі мізки, чому артистичність та креативність – це сексі-пексі, а також чому, врешті-решт, детектив Бро чула дурнувату пісеньку в голові й ну ніяк не могла її звідти викинути?!

Початком історії культури людей цілком справедливо буде вважати той момент, коли їхні предки – ранні гомініди – почали імітувати одне одного. Відтоді, як ми вже з вами зрозуміли, з’явилося нове середовище, де щось могло копіюватися – як-ось задовго до того відбулося в первинному бульйоні з ДНК. Новий реплікатор ми називаємо мемом і поважаємо його так само, як і ген! Адже, випустившись на волю, він став самостійним й іноді навіть дозволяв собі вказувати генам, що вони мають робити, щоб покращити середовище для власної реплікації – наприклад, сконструювати нам супермізки, які пречудово імітують.

Звісно, це не було так, що прийшов мем до гена і такий “ану давай роби бігом мені супермозок”. Ген би сказав: “Чекай-чекай. Зараз я порахую в що це мені обійдеться… А нє, ти знаєш – це щось взагалі не енергоефективно і ще й зробить пологи складнішими. Коротше, відчепись. Люди спокійно обійдуться трохи меншими мізками. Вони не суперсилачі, не літають і не виприскують отруту з одного місця, та все ж – їм буде цілком ок. Ось глянь на шимпанзе, до прикладу”.

Але було все трохи не так. Меми втрутилися в еволюцію і поступово змінювали її хід.

Тільки-но якісь нові навички з’являлися, ставало все важливішим їх опанувати. Як? Завдяки імітації, звісно. Отож, бути хорошим імітатором ставало все більш необхідним. Навіть не так, а, власне, імітувати тих людей, що треба й ті речі, які треба. Тих, у кого найбільш дивовижна зброя, найяскравіших одяг чи найновіші навички. Грубо кажучи, імітувати найкращих імітаторів, як каже Сьюзен Блекмор, про яку я вже розповідала ось тут

Ще одне важливе рішення: з ким замутити?

З найкращим імітатором, звісно. Тому що вони забезпечать вас дітьми, які, більш ймовірно, будуть хорошими імітаторами. Тобто, ви обоє передасте їм ті гени, які зробили вас хорошими імітаторами. З таким тиском на кращих імітаторів з’являється все більше й більше людей, які добре поширюють меми – чи то меми способів виготовлення зброї, ритуалів, одягу тощо. Як тільки імітація вдосконалюється, нові навички з’являються і поширюються і це, у свою чергу, створює більший тиск на те, щоб могти їх копіювати. І так триває і триває.

Це дві такі основні стратегії, які зрушили еволюцію в бік кращого поширення мемів – імітувати найкращих імітаторів, робити пару з найкращими імітаторами.

За кілька мільйонів років не тільки меми змінилися, а й гени були змушені зробити мізки, які матимуть змогу їх поширювати – великі мізки.

Висновок: Тільки-но ранні гомініди навчились імітувати, з’явився другий реплікатор і змусив мізки щоразу збільшуватися. Великі мізки були створені мемами.

Sci-bro: Чому (з точки зору еволюції) артистичність та креативність - це сексі-пексі?

Тепер не дивно, чому в ось цих чуваків більше шансів на секс – під тиском мемів еволюція зробила артистичність і креативність у людей чимось на кшталт пав’ячого хвоста і забезпечила великим мозком, який зможе все це робити. В такому мозку все, що має поширитись – пошириться, як бур’ян, який проростає там, де він має прорости. Так відбувається з будь-якими репілкаторами в середовищі, де вони можуть робити власні копії. Звісно, у кожного з них свої спадковість, мінливість та добір і тільки найпристосованіші забезпечують собі довготривалість, плодючість та точність копіювання.

Пам’ятаєте історію про детектива Бро і те, як вона не могла викинути пісеньку, почуту в таксі? Тепер вона усе зрозуміла:

Sci-bro: Чому (з точки зору еволюції) артистичність та креативність - це сексі-пексі?

Програвання в голові таких мелодій, як ця дурнувата (чи мудра) пісенька – неминучий наслідок роботи мозку, здатного імітувати такі звуки.

Сподіваюся, вам сподобалось наше розслідування. Ще побачимось!

 

Твій Бро LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають