LVIV.COM

Радіотелескопи й повідомлення у космос: як поблизу Львова спілкуються з Всесвітом?

Ділися або не палися

Радіотелескопи й повідомлення у космос: як поблизу Львова спілкуються з Всесвітом?
Detective Sci-Bro

“...Те, чим я займаюсь, здається мені неправдоподібним, майже казковим сном: беру участь у дослідженнях Венери, Марса, Юпітера та Сатурна; намагаюсь крок за кроком спробувати розгадати народження життя, що сталося мільярди років тому на первісній Землі; посилаю прилади на Марс для пошуку там життя; вдаюся до серйозних спроб встановити контакт з іншими розумними істотами, котрі, можливо, є десь в глибині нічного неба…”*


Карла Сагана вважають засновником науково-просвітницького жанру літератури у США. Натхненний працею астрофізика українського походження Йосипа Шкловського, він і сам пішов досліджувати космос. Враження від часу, в якому Саган жив та від того, що бодай якимсь боком причетний до захопливих відкриттів, він описав у своїй першій книзі «Космічний зв'язок» 1973 року. А десь у той самий час в місці, де бере початок його коріння, будувалися гігантські споруди, здатні відправляти повідомлення аж у далеке “туди”...

P00517-170358(1)

І телик подивитись, і політиків підслухати

Всередині 70-х років у рамках програми міжнародного співробітництва між США та СРСР («Союз-Аполлон») неподалік Сасова у Львівській області поставили 25-метрову радянську антену КТНА-200. У 80-х до неї доєдналася 32-метрова MARK-4B, виготовлена японцями.

Радіотелескопи й повідомлення у космос: як поблизу Львова спілкуються з Всесвітом?

Вікіпедія

Ці двоє стали єдиною станцією в СРСР, побудованою для телефонного зв’язку та телебачення. Антени приймали сигнали з супутників і через кабель передавали по всьому Союзу. 

Цьотка з Тернополя дзвонила до свого брата в Австралію – сигнал передавався через кабель до Москви, там залітав у головпоштамт і повертався назад, вже прямісінько до антен. Звідти він летів до Австралії, де мав бути такий самий приймач-передавач. 

На третьому поверсі зависали КГБ-шники: через станцію проходили зв’язки між урядами різних країн. Вони, звісно, були зашифровані, та ці хлопці записували усе на бобіни й бігли до Львова, аби розшифрувати.** 

Після розпаду СРСР Центр космічного зв'язку в Золочеві довгий час належав Львівській філії Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення. Аж понад два десятки років минули, поки тут нарешті розпочався космос.

Колишні військові та майбутній гігант для Європи

З 2017-го року Центр увійшов до Державного космічного агентства України, після чого антени взялися відновлювати та всіляко покращувати. Тепер це повноцінні радіотелескопи. 

P00517-165356(2)(1)(1)

Пильнують за роботою станції тепер українські військові, які раніше обслуговували ядерний арсенал України. 

“Цікаво, що Національний центр управління та випробування космічних засобів постав на основі ракетних військ. У 1996 році Україна відмовилася від ядерної зброї, тому військові, які займалися їх обслуговуванням, стали частиною Державного космічного агентства і є у “відрядженні” у центрі досліджень. Тобто ці військові – це, по суті, науковці з армійським вишколом.” – писав трохи раніше Юра Мартинович для видання Діло

Тепер MARK-4B буде найбільшим радіотелескопом Європи. Антена повертається на 1 градус за 3 секунди та має коефіцієнт використання поверхні близько 75%. Радіотелескоп здатен фіксуватися на потрібній точці з точністю до десятитисячної градуса та підслуховувати зірки з далекого минулого, отримуючи сигнали, що проходять мільярди кілометрів. 

Місяць, Марс та цивілізації з інших світів

Науковці з Центру подають заявки на різні європейські проєкти, пов’язані з освоєнням Марсу та Місяця, а також співпрацею з NASA. Око на антени поклали також китайці – хочуть спостерігати за Місяцем з усіх можливих куточків на Землі, аби мати якомога повноціннішу картину. 

Крім цього, тут вже якось націлювалися на систему TRAPPIST-1 і навіть відправляли туди малюнки сотні тисяч українських дітей. 

“Всього за 1 секунду сигнал долетів до Місяця. А за добу покинув Сонячну систему і подолав 26 мільярдів кілометрів в сторону сузір'я Водолія, щоб потенційні мешканці живих планет змогли прийняти його і створити свою відповідь” – писали про подію в УНІАН. Правда, до TRAPPIST-1 йому пиляти ще 41 світловий рік.

2981_PIA22093-NASA

Ця планетна система відома обнадійливими шансами натрапити на “когось”. У ній є сім планет, три з яких розташовані у зоні, придатній до життя. 

Але до чого тут Саган?

А, дійсно. Ну, схибленим був цей пан на пошуку позаземних цивілізацій. 

Радіотелескопи й повідомлення у космос: як поблизу Львова спілкуються з Всесвітом?

space.com

Це ми знаємо завдяки численним працям відомого вченого. Серед них “Вояджери”, які покинули межі геліосфери з коротенькими енциклопедіями Землі на борту (зокрема музикою й привітаннями на різних мовах).  

“Пересилаємо привіт із нашого світу. Бажаємо щастя, здоров'я та многая літа”, – каже диктор на платівці українською. 

Саган був прихильником програми SETI, основна місія якої – пошук позаземних цивілізацій з можливістю встановити з ними контакт. До речі, знятий за його романом фільм “Контакт” якраз оповідає про зустріч людини з позаземною цивілізацією. NASA внесли його в топ у рейтингу найбільш правдоподібних фільмів з точки зору науки (поставивши на друге місце). 

Радіотелескопи й повідомлення у космос: як поблизу Львова спілкуються з Всесвітом?

Разом з ще одним вченим-мрійником Френсісом Дрейком (автором відомого рівняння для обчислення ймовірних цивілізацій у Галактиці) Саган склав повідомлення, яке відправили до зоряного скупчення М13 у вигляді радіосигналу Аресібо в 74-му.

Радіотелескопи й повідомлення у космос: як поблизу Львова спілкуються з Всесвітом?

Проте, це не все, що пов’язує пана Сагана з цієї історією. Річ у тім, що, як ми вже колись писали, корені Карла ведуть прямісінько з України – його батько народився в Кам’янці-Подільському, а дідусь і бабуся по материній лінії жили тут, у селі (тоді ще містечку) Сасів, неподалік якого і живуть тепер ці радіотелескопи!

Радіотелескопи й повідомлення у космос: як поблизу Львова спілкуються з Всесвітом?

Дідусь був човнярем і заробляв тим, що перевозив пасажирів через Західнй Буг. У 1904 він був змушений втікати до Америки й залишити вдома молоду дружину. Через рік вона приєдналася до нього, а мати Сагана народилася уже в Нью-Йорку. Свою сасівську бабцю Клару він побачити не встиг, проте був названий на її честь. 

Вочевидь, це місце здавна “заряджене” на певні космічні вайби. Схоже, це все тому, що неподалік живе найстарша липа України, яка вже 800 років транслює прямісінько в глибини Всесвіту. Але це не точно. 

*переклад взятий з української Вікіпедії;

**аналогію з цьоткою поцупили в Романа Ковбаси, головного фахівця Центру космічного зв’язку, про КГБ-шників розповів також він / Золочівське телебачення;

Зображення TRAPPIST-1 в уяві художника, джерело NASA

Текст: Оксана Брошнівська

 

Зараз читають