LVIV.COM

Новий фільтр FaceApp, старі небезпеки

Ділися або не палися

Новий фільтр FaceApp, старі небезпеки
Anya Dzina

Недільний вечір, я в ліжку дивлюся на фото себе: мені 80, а моє обличчя подібне на мошонку. Прибираю фільтр, і я знову молодий. Хух.


Нам кажуть починати боротися з природним старінням ще з 20 років. Заведи щоденний ритуал з догляду за шкірою   пізніше матимеш значно менше причин шкодувати. Ми всі бачили своїх батьків, бабусь та дідусів з очевидними ознаками перемоги віку: зморшки навколо очей та губ, пігментні плями. Ці покоління не мали гіалуронової кислоти та тканинних масок, вони годинами ніжилися під спекотним сонцем без засобів з SPF.

З цієї точки зору міленіали мають привілей догляду за собою, знаючи, що, можливо, ми навчимося на помилках предків. Немає жодного підтвердження тому, що кілька кольорових баночок можуть побороти природу. Та все ж: зараз для нас побачити зморшкуватого себе скоріше розвага, ніж неминуче майбутнє

Новий фільтр FaceApp, старі небезпеки

Це може пояснити, чому нам так подобається новий фільтр FaceApp, який додає віку селфі. Вже тижнями тренди Instagram’у наповнені результатами роботи нейромереж, які пропонують усім охочим “зустріти себе у майбутньому”. Після того, як AI обробить фото, твоє лице отримає болісно правдоподібні обвислі щоки, тонкі губи, павутиння зморшок. Тренд став таким популярним, що додаток піднявся на перші місця в App Store. Зірки, серед яких ковбой Lil Nas X та трійця з The Jonas Brothers, бавляться цим. Твій шкільний кент, якого ти, власне, зі школи й не бачив, бавиться цим. Ти, скоріше за все, теж.

https://www.instagram.com/p/B0BXdbigXFb/

Так-так, нарешті у нас є можливість побачити Джареда Лето старим.

Є щось у тому, щоб побачити себе такого схожого і чужого одночасно ніби зустріти на вулиці когось болісно знайомого, коли знаєш, що ви точно ніколи не бачилися. Але як ми дійшли до такого, коли ще кілька років тому постинг невідретушованого фото можна було вважати героїчним вчинком? Статистика останніх років показує, що додатки, які допомагають прокачувати свою зовнішність, поступово втрачають свою популярність. Усвідомлення психологічної шкоди фільтрів та ідеально вилизаних селфі зіграло не останню у цьому роль. Нам доводиться обирати між життям в недосяжно прекрасному онлайні та прийняттям своєї недосконалості. Хотілося б вірити, що ми рухаємося до останнього. 

View this post on Instagram

Me doing a demo on #MasterChef Season 50....

A post shared by Gordon Ramsay (@gordongram) on

Ми впевнені, що з віком Гордон Рамзі не втратить свого таланту до вигадливих образ.

Але, як і все інше, FaceApp має свої підводні камені. Навіть якщо його використовують твоя мама та її собака, абсолютна безпека при застосуванні так званих AI-додатків не є гарантованою, яким би веселим не був досвід цього. Якщо вірити чуткам, що гуляють мережею, російські розробники проекту вільно юзають наші фото та особисту інформацію з нашого ж дозволу. Правила використання (коли ти їх читав востаннє?) містять таке твердження: “Ви надаєте FaceApp безстроковий, безповоротний, безвинятковий, безоплатний, необмежений географічно, повністю оплачений, з можливістю передачі третім особам дозвіл на використання, відтворення, зміну, адаптацію, публікацію, переклад, створення похідних робіт, розповсюдження, публічну демонстрацію вашого Користувацького Контенту та будь-яких імен, імені користувача або їх подоби у парі з вашим Користувацьким Контентом в усіх медіа-форматах та способах розповсюдження, що існують зараз або з’являться пізніше, без компенсації для вас.”

Новий фільтр FaceApp, старі небезпеки

Такі грандіозні твердження можуть налякати будь-кого, хто все ж залізе у ліцензійні умови використання апки. Існує теорія, що її розробники створюють базу даних селфі для розпізнавання облич. В інтерв’ю BBC Ярослав Гончаров, виконавчий директор компанії, наполягає, що це не так. Але, як зазначає доцент кафедри Медіа та Комунікації Лондонської Школи Економіки та Політичних Наук Сіта Пенья Ґангадаран, якщо компанія технічно оперує у рамках закону, це не означає, що ми не маємо боятися того, що вона робить з нашими даними. 

У розмові з i-D вона стверджує:

  • FaceApp не єдина компанія, через яку ми маємо турбуватися, коли мова доходить до “згод” користувачів на поширення даних через додаток чи треті сторони. Так вже сталося, що це останній найгірший приклад, який демонструє, як легко нам недооцінити цінність власних даних та важливість їхнього захисту.

То чи правда ми у зоні ризику? 

  • Ми дійсно піддаємо небезпеці можливість приймати поінформовані рішення щодо використання наших даних зараз і у найближчому майбутньому, зазначає доктор Ґангадаран. Просто уявіть собі, що FaceApp йде з ринку через рік, і підприємлива компанія купує додаток та усі його дані. Ми не знаємо, скільки людей буде зачеплено. Такі додатки видаються прекрасним прикладом того, як користувачі стають тестовим майданчиком для створення софту. У даному випадку передбачувано, що моделювання процесу старіння може стати у нагоді для покращення технології розпізнавання обличчя. Ми це робимо для FaceApp. На нас ставлять експеримент.
Новий фільтр FaceApp, старі небезпеки

У вік технологій важко не думати про себе, як про піддослідних щурів, на яких ставлять веселі експерименти, які одночасно використовуються своїми творцями як методи соціальних досліджень. Іншою неприємною стороною питання є наше власне бажання самоствердитися через соціальні мережі, через що кожен новий спосіб привернути там до себе увагу набирає величезної популярності.

Новий фільтр FaceApp, старі небезпеки

Спроба Instagram прибрати функцію лайків з фото та реакція на це є красномовним підтвердженням того, наскільки ми жертвуємо собою заради Інтернету, заради самоствердження, уваги та любові без думки про наслідки цього. Тому варто думати про те, що відбувається після того, як натискаєш кнопку “Завантажити фото”, і чи не ризикуєш ти своєю приватністю заради двох хвилин кеків. 

Оригінальна стаття за авторством Дугласа Ґрінвуда тут.

Зараз читають