LVIV.COM

Не кількістю, а якістю: міф про 10 000 кроків

Ділися або не палися

Не кількістю, а якістю: міф про 10 000 кроків
Anya Dzina

Ринок додатків у категорії “Здоров’я та фітнес” зростає ледь не у геометричній прогресії. До 2026 року його частка має складати до $14 мільярдів, стверджують експерти. При цьому  більша частина цієї суми — це гаджети, які дозволяють вимірювати свою активність. Хто ж встановив правила гри: лікарі чи маркетологи?


Багатьом знайоме  приємне відчуття досягнення цілі, коли фітнес-браслет починає вібрувати, а на його екрані висвічується магічне число “10 000”. Іноді воно змушує пройтися пішки замість того, щоб скористатися громадським транспортом, іноді — піти довшим шляхом, щоб не збити страйк у додатку. Все ж, як для числа, яке не має під собою жодного наукового підґрунтя, воно має забагато впливу на наші життя та пересування.

Здавалося б, настільки відоме і загальноприйняте розуміння необхідної активності має бути підкріплене дослідженнями, словами експертів у сфері чи хоча б довгою традицією. Проте 10 000 кроків, виявляється, не може похвалитися підтримкою жодного з цих аргументів. Звідки ж вони з’явилися і чому так міцно в’їлися у мізки широкої публіки не тільки любителів спорту, а і звичайних людей, які хочуть турбуватися про своє здоров’я?

Не кількістю, а якістю: міф про 10 000 кроків

Число знайшло свій початок у середині 60-х у Японії, де 1964 року відбувалися Олімпійські Ігри. Компанія Yamasa випустила портативний крокомір у спробі задовольнити чимраз більше зацікавлення покупців у спорті. Крокомір, власне, носив назву manpo-kei, що дослівно перекладається як “вимірювач 10 000 кроків”. Рекламні відділи компаній завжди полюбляли красиві закруглені числа, бо запам’ятати “десять тисяч” значно легше, ніж “дві тисячі триста дев’яносто вісім”. До того ж, у країні походження манпо-кей існує поняття “ichiman”, яке позначає 10 000. Це число грає важливу роль у культурі: найбільшою банкнотою Японії є купюра у 10 000 єн, на день народження бажають прожити ще 10 000 років, а для досконалого опановування прийомом, треба практикувати його 10 000 разів. 

Не кількістю, а якістю: міф про 10 000 кроків

Не зважаючи на нестачу доказів, цю вказівку встигли підхопити державні організації включно з Департаментом Охорони Здоров’я США та навіть Усесвітньою Організацією Охорони Здоров’я. The Guardian спекулює, що підтримка може бути пояснена неправильним підходом до проведення досліджень, які порівнювали стан здоров’я людей з рівнем активності у 2000 кроків та 10 000. Такий формат дійсно демонстрував переваги більшої кількості кроків, але жодним чином не пояснював, чому ж саме 10 000, а не 6000 чи 8000? 

Доктор Кетрін Тюдор-Лок, професорка та авторка численних робіт у сфері людської активності, а зокрема ходіння, схиляється до думки, що оптимальним числом кроків, яке б позитивно впливало на роботу серцево-судинної системи є будь-яке, що починається від 7500. Тому вже можна бігти міняти налаштування свого фітнес-додатку. Але далі новини ще цікавіші: вона навіть вважає, що основним показником, який впливає на здоров’я є не кількість кроків, а їхній темп. І дійсно, чи можемо пригадати, коли 10 000 кроків, натоптаних по кімнаті, були більш корисними для твоєї фізичної форми, ніж 4000 зроблених під час пробіжки чи інтенсивної ходьби? 

Не кількістю, а якістю: міф про 10 000 кроків

Все ж не поспішай стрибати на диван і ховати кросівки — систематична активність все одно є необхідною для здоров'я серцево-судинної системи, протидії діабету та для роботи мозку. Самопочуття та здатність швидше метикувати останніми двома клітинами мозку значно покращиться, якщо рухатися хоча б 15 хвилин на день, про що Твій Бро вже писав. Все ж ми еволюціонували не для того, щоб просиджувати свої найбільші серед усіх приматів сідниці в офісах. Тому радимо прислухатися до Асі Казанцевої та лікарів і не зводити свою денну активність нанівець. Якщо, звичайно, не хочеш перетворитися на Емму, офісного працівника майбутнього.

Чарівні 10 000 не є панацеєю від усіх хвороб, хоч фізична активність і є важливою частиною турботи про власний стан здоров’я. Як і у всьому на світі, до неї важливо підходити з розумом, а не сліпо слідувати порадам маркетологів, фітнес-коучів та нутріціологів з інстаграму. Варто зважати на власне самопочуття і робити те, що змушує почувати себе здоровим, тим більше що люди різні, і потреби 40-кілограмової дівчини точно не збігатимуться з потребами 2-метрового чувака, який виглядає так, ніби є рідним братом Двейна "Скелі" Джонсона. Тому не сумуй, якщо сьогодні ти не добіг свої 10 000, від цього холестерин не виросте, а от від стресу може.

Зараз читають