LVIV.COM

Найбожевільніші наукові передбачення, що стали реальністю

Найбожевільніші наукові передбачення, що стали реальністю

Сьогодні, коли мало не щодня науковці дізнаються щось нове, важко повірити, що деякі звичні для нас речі, раніше вважалися божевільними. 


Земля – сфера

Складно уявити, що колись твердження про те, що Земля, грубо кажучи, кругла, могло викликати у когось сумніви. Ідеї ​​про її сферичність висловлювали ще давньогрецькі філософи, наприклад Піфагор, Платон, Арістотель і навіть Архімед. Та найбільшим диваком був, мабуть, Ератосфен.

Найбожевільніші наукові передбачення, що стали реальністю

Цей чоловік жив в Олександрії. Одного разу він почув від мандрівників, що в Суені, що знаходився на південь від його рідного міста, в перший день літа Сонце опівдні піднімається прямо над головою. До нього прийшла думка виміряти кут піднесення Сонця в полудень того ж дня в Олександрії. Використавши різні кути тіней в якості основ для тригонометричних розрахунків, Ератосфен підрахував, що окружність Землі становить близько 250 тисяч стадій. Точне значення стадії сьогодні невідомо, але похибка його розрахунків склала всього 5-10%. Зробив він це приблизно в 240 році до нашої ери.

Найбожевільніші наукові передбачення, що стали реальністю

Ми – не центр Всесвіту

Більш ніж за 400 років ми звикли до думки про те, що Земля не знаходиться в центрі Всесвіту. Однак ще в XVI столітті було прийнято вважати інакше. У 1543 році Микола Коперник опублікував свою працю «Про обертання небесних сфер», в якій припустив, що Земля та інші планети обертаються навколо Сонця, а не навпаки, хоча саму теорію він розробив трохи раніше.

Найбожевільніші наукові передбачення, що стали реальністю

Сучасники астронома вважали цю ідею абсурдною. Й затвердилась вона лиш через кілька поколінь.

У 1610 році Галілео Галілей за допомогою свого телескопа надав докази геліоцентричної теорії Коперника. Це відкриття стало настільки шокуючим для його сучасників, що вони відмовлялися дивитися в телескоп.

Людина – примат

Сьогодні всі знають про походження видів. Чарльз Дарвін спочатку був креаціоністом, та потім почав розуміти важливість усього розмаїття, яке спостерігав під час подорожей. За останні 150 з гаком років, з часу публікації «Походження видів», люди не перестали сперечатися про еволюцію. Вся справа в тому, що ця теорія суперечить міфам про створення кожної культури.

Найбожевільніші наукові передбачення, що стали реальністю

Здатність цінувати і розуміти природу, по-ідеї, повинна зробити людину чимось особливим в цьому світі. Тим часом, за теорією Дарвіна, це всього лише результат еволюції, а ми не більш ніж відносно недавня варіація в загоні приматів. Можливо, у нас спостерігається більша схильність до абстрактного мислення, ніж у шимпанзе, але ми слабші, аніж горил, що не настільки прудкі на деревах, як орангутанги, а характер у нас гірший, ніж у бонобо. І як би гаряче не звучали суперечки про походження людини між представниками релігійного і наукового світів, все, що ми дізналися з тих пір, як Дарвін висунув цю ідею – в біології, геології, генетиці, палеонтології та навіть в хімії та фізиці, – неухильно її підтримує.

Все складається з квантів

Ідея ​​про те, що вся речовина складається з чогось неподільного, як і багато інших гіпотез, походить ще від давньогрецьких філософів, що вважали, що все складається з атомів (від давньогрецького ἄτομος – «неподільний»). Звісно, в сучасників Демокріта не було можливості перевірити це експериментально, але пророкування зіграло свою роль – і поняття «атом» закріпилося в філософії, а пізніше і в науці.

На рубежі XIX і XX століть були відкриті субатомні частинки. Саме тоді вчені зрозуміли, що атом неподільний. Але що вже поробиш, атом залишився атомом. Нові частки назвали квантами (від латинського quantus – «скільки»).

Макс Планк використовував слово «кванти» для опису частинок матерії, електрики, газу і тепла в 1901 році. У 1905-му Альберт Ейнштейн припустив, що випромінювання існує в просторово локалізованих пакетах, які він назвав «квантами світла».

Image result for quantum planck

Сама концепція квантової теорії випромінювання була відкрита Максом Планком в 1900 році. Він вивчав випромінювання від нагрітих об’єктів (випромінювання чорного тіла). Припустивши, що енергія поширюється згустками, він, по суті, створив квантову теорію. За це в 1920-му Планку отримав Нобелівську премію – «в знак визнання послуг, які він надав розвитку фізики своїм відкриттям квантів енергії». Однак варто визнати, що квантова теорія – це заслуга не одного вченого.

Проте саме квантова механіка стала найточнішою фізичної теорією з усіх відомих сьогодні. Вона описує сильну, слабку і електромагнітні взаємодії. Квантова теорія допомагає зрозуміти, як відбуваються ті чи інші процеси в найдрібніших масштабах. Навіть зараз, читаючи цей текст, ти користуєшся результатом ретельного опрацювання й застосування квантової теорії.

Гравітаційні хвилі – “брижі” тканини простору-часу

У Загальній теорії відносності Альберт Ейнштейн передбачив, що маса фактично спотворює простір-час. Це було в 1916 році. Вчені давно спостерігали це за допомогою гравітаційних лінз. Однак безпосереднє підтвердження отримали лише через 100 років після публікації найвідомішої теорії Ейнштейна.

Related image

У 2016 році вчені з Каліфорнійського технологічного інституту вперше підтвердили спостереження “брижі” тканини простору-часу, що сталася в результаті «катастрофічної події в далекому Всесвіті». Спочатку подію зареєстрували 14 вересня 2015 року експериментом LIGO. Як припустили дослідники, спостереження вказували на злиття двох чорних дір, в результаті яких утворилася більш масивна чорна діра, що обертається. Це стало першим спостереженням гравітаційних хвиль і підтвердженням передбачення, висунутого теорією Ейнштейна.

На основі матеріалу в Naked Science

Тобі може бути цікаво:

Як створити штучний інтелект без нейронних мереж, реєстрації і смс

 

Твій Бро LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають