LVIV.COM

Мова ворожнечі: як не стати причиною чужого насильства – 7 порад від Володимира Бєглова

Ділися або не палися

Мова ворожнечі: як не стати причиною чужого насильства - 7 порад від Володимира Бєглова

На Diprella вийшов курс, «Мова ворожнечі: від слова до діла». У ньому голова правління Освітнього центру з прав людини у Львові Володимир Бєглов, розповідає про те, що таке мова ворожнечі. 


Партнерська публікація

Чи можуть сказані тобою слова стати причиною чужого насильства, про яке ти навіть не довідаєшся? Для чого потрібна "мовна гігієна"? Чому мову ворожнечі називають пасивним буллінґом? Як зробити кращим світ, у якому ми прокинемося завтра?

Зрозумій, що таке булінг

Більшість із нас переживали таке щонайменше у школі - ставали жертвами або свідками, чи й самі булили. Юридичною мовою булінг визначають як тривалий процес свідомого жорстокого ставлення, агресивної поведінки, щоб заподіяти шкоду, викликати страх, тривогу або ж створити негативне середовище для людини. Простіше кажучи, усі оті прізвиська, глузування, піддражнювання, підніжки, стусани з боку одного або групи учнів щодо однокласника чи однокласниці - булінг. І нічого "нормального" у цьому немає. Непокаране цькування не лише отруює життя людини тут і зараз, але й прямо впливає на те, яким воно буде через роки і десятиріччя - спитайте в будь-якого психолога.

Однак булінг - це не лише про школярів і школярок. Жертвою булінгу може стати і вчитель або навпаки - сам педагог може цькувати і залякувати. Ширше, булінг не є винятково шкільною проблемою, це про взаємини між людьми загалом. На щастя, тепер в Україні за булінг карають.

Відрізняй образливі слова та вирази від мови ворожнечі 

Умовно кажучи, якщо я назву тебе коровою один раз і з опалу, це не буде мовою ворожнечі. Однак, якщо я так називатиму тебе через якісь ознаки зовнішності чи риси характеру, це стане мовою ворожнечі. Усе дуже просто - мова ворожнечі має спільну природу з дискримінацією. Тобто це іншування людини або групи людей за ознаками, яких вона змінити не може або змінювати не мусить: національність чи колір шкіри, релігійні переконання чи інвалідність, сексуальна орієнтація чи стать, матеріальний стан чи сімейне походження тощо.

Визнач, чи використовуєтеш мову ворожнечі

Можна потестувати себе через слово "усі", тобто перевірити, про кого ми зараз говоримо - про конкретну особистість чи про групу людей, до яких вона належить. Приміром, ми кажемо: "Я не хочу знатися з Розою, бо у нас немає спільних тем для спілкування". Тут - про взаємини між двома конкретними людьми. Натомість, я можу сказати: "Я не хочу знатися з Розою, бо вона ромської національності". Це уже іншування Рози за ознакою, якої вона змінити не може або змінювати не мусить.

Мова ворожнечі може бути і не такою прямолінійною. Приміром, заголовок в газеті "Переселенці затопили сусідів у харківській багатоповерхівці" є начебто звичайним інформаційним повідомленням. Однак чому нам наголошують на соціальному статусі переселенців? І чи була б ідентична новина опублікованою, якби ішлося про звичайних харків'ян? Це - мова ворожнечі.

Позбудься найпоширеніших слів з мови ворожнечі

Є цілий перелік слів, яких у пристойному товаристві вживати не заведено, адже вони мають негативне змістове навантаження. Це, наприклад, жид, інвалід, негр, аутист чи циган. Через такі слова ми говоримо не про конкретну людину, а про цілий набір застарілих стереотипів, пов'язаних з однією її ознакою: національністю, кольором шкіри, інвалідністю чи порушенням здоров'я. 

Завжди говори про людину

Якщо уже в розмові зайшлося про якусь з ознак, притаманних людині, використовуйте правило 'people first language'. Тобто завжди говоріть про людину. Наприклад, не "інвалід", а "людина з інвалідністю", не "циган", а "чоловік ромської національності". Таке "ламання рота" насправді переламує і спосіб думання про різні соціальні групи, а відтак - і ставлення до них, і якість взаємин у суспільстві в майбутньому.

Практикуй мовну гігієну

Є багато ресурсів, де можна дізнатися більше про те, що таке мова ворожнечі і як її ідентифікувати. Google it! Однак перше і найпростіше правило: завжди говори про людину з усіма її здобутками і лажами, талантами і провтиками, а не про те, до якої групи вона належить, не про ті риси, яких вона змінити не може. Так ми, умовно кажучи, "даємо шанс" кожній людині бути собою, а не заганяємо її в прокрустове ложе стереотипу.

Пам’ятай про важливість свідомої відмови від мови ворожнечі

Це може докорінно змінити цілий світ. Так само, як відмова від рабства, ядерної зброї чи використання пластику.

Пройти курс

фото: Назарій Пархомик

Зараз читають