LVIV.COM

Місія: врятувати сміття

Місія: врятувати сміття
Оленка Високолян

Уявіть, що ви опинилися в новому році житті. Настав час не тільки для виконання новорічних обіцянок, а й для прибирання після свят. Що з усім цим добром робити, якщо старі методи не працюють? Маємо можливість потренуватися на квартирі наших друзів Олесі та Петра. Все-таки усіх чекає щось подібне.


Ялинка

Так, вона була живою. Це хтось з друзів Олесі приніс її на новорічну вечірку. Тепер вона смітить голками від кожного руху і чекає свого останнього прихистку. Куди її подінемо? Не варто чекати травня. Дoстатньo винести її до контейнера поруч з будинком зранку (до 12.00 год) 23 січня. Комунальні служби заберуть її, щоб використати їх для опалення теплиць з квітами.

Скляні пляшки,

які досі лежать під столом, – не сміття. Усе скло, включно з баночками з-під гірчиці, теж. Головне – зібрати все «скляне добро» в закутках квартири.

Вимиту тару можна віднести або в контейнер для скла біля дому, або, зібравши сили і натхнення, прогулятися до пункту прийому склотари. Адреси легко знайти на recyclemap.org ( абo спитати в сусіда з першого поверху). Там скло посортують за кольорами, очистять і переплавлять. Це убезпечить його від вічного життя на звалищі.

Якась з оновлених пляшок може знову опинитися в холодильнику або навіть в кухонній плиті, коли Олеся запланує ремонт. До речі, усе французьке шампанське розливають у пляшки з переплавленого склобою. Чому б не перейняти традицію?

Мотивація! Зазвичай пункти прийому платять за скло, тому можна заробити на мандаринку.

Коробки від подарунків

Спочатку Петро хотів складати у них сміття, але знайшлося інше рішення – віддати картон на переробку. Думаєте, його замало? Переробити можна картoнні коробки з-під цукерок, чаю, каш або порошку, який невчасно закінчився, подарунковий крафтовий папір, стос передвиборчих гезет, передноворічні списки і листівку від місцевого депутата. Назбиралося вже кілограма два, а вони тільки почали прибирання! Це не так багато, але якщо хоча б стільки ж збере кожен мешканець під’їзду, можна врятувати одне дерево. Усе зібране перероблять на корисні речі: туалетний папір, наприклад. Або некорисні – нові передвиборчі газетки і щось ще. Шкода, але серпантин для цього не згодиться. Тому наші друзі його змотують і планують використати наступного року.  

Пластик

Пляшки від напоїв, кришечки, упаковки. Що з ними? Олеся і Петро миють, сушать і стискають. Найкраще поділити за категоріями або просто принести в пункт прийому, щоб навчитися відрізняти РЕТ(1) від HDPE(2). Можна й кинути в контейнер біля дому – пластик сортуватимуть за видами і кольорами вже на підприємстві з переробки. Так пластикова упаковка стане поліестеровою тканиною, і в перспективі – сукнею на наступне свято.             

Батарейки

з вогників не витримали навантаження 24/7. Їх теж, мабуть, треба віддати на переробку? На жаль, ні. В Україні їх пoки просто збирають і чекають кращих часів. Єдиний завод, який переробляв батарейки, припинив це робити через збитковість процесу. Тому зараз активісти шукають спосіб відправляти їх на переробку закордон. Поки що вихід – збирати їх вдома в герметичному контейнері і чекати. Наприклад, вихідних у Берліні, щоб прихопити з собою і здати там. А от неробочу гірлянду, яку погризла кішка, приймуть активісти із «Зеленої коробки».

Тепер сміття отримує шанс на реінкарнацію, а наші друзі чисту квартиру та плюсики до карми. Прибирання дещо нагадує квест, але після нього чиста ще й їхня совість. Гарний початок нового життя, головне – не закинути це через тиждень.

Ілюстрація: Анна Денисенко

Vysokolyan Olenka LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають