Ксені - 22. У неї було цілком звичайне життя, доки не з'явилася ідея створити платформу, на якій можна було б зібрати всі салони та майстрів краси. Тепер Ксеня вчиться розвивати власний бізнес. Про те, як зробити стартап, де шукати допомоги та з чого взагалі почати - читай далі. Ксеня.
Матеріал створено спільно зі Startup School від StartupDepot. Lviv Business Incubator
Звідки взялась ідея
"Я вчусь у НУ "Львівська Політехніка" на факультеті менеджменту інноваційної діяльності. Мій хлопець - програміст, тому деколи ми з ним брали проекти на аутсорс та робили їх фактично вдвох. Коли ти часто крутишся в світі ІТ, починаєш шукати проблеми, які можна було би вирішити. Частково це процес самореалізації, коли ти студентка і намагаєшся виготовити свій продукт.
В мене є багато знайомих в сфері краси. Часто вони розповідали, що клієнти запізнюються, записуються і не приходять. Тоді я зрозуміла, що це проблема, яку потрібно вирішувати.
До того ж, це глобальна тема, адже кожна друга дівчина фарбує волосся, робить манікюр чи макіяж. А системи, де можна було б знайти і забронювати майстра та залишити відгуки, немає. Тому ми взялись за вирішення цього питання і придумали Chi Chi - максимально кльову і зручну платформу як для клієнтів, так і для майстрів.

З чого почала
Коли з'явилась ідея, я почала працювати над нею сама. Моніторила ринок, запитувала, кого ця ідея може зацікавити, аналізувала конкурентів. Адже якщо немає конкурентів - немає ринку. Якщо є конкуренти, є в кого подивитися, побачити недоліки і зробити в сто разів краще.
Потім я наштовхнулась на рекламу Startup School University Edition і подумала - а чому ні? Залишила заявку і на кілька тижнів про це забула. Аж раптом мені написали, що ідея зацікавила. Запросили на навчання.

Про навчання
У Львові не так багато шкіл, які безкоштовно не просто прочитають тобі лекцію і забудуть, а дадуть завдання, пінгатимуть, аби ти їх виконувала і допомагатимуть тобі. Startup School - це дуже хороша штука. Навчання тут дуже позитивно вплинуло не лише на наш проект, але і на мене саму.
Одна з найважливіших речей, яку я винесла зі Startup School - розробити проект дуже легко. Це справа буквально кількох місяців. А от частина бізнесу - де правильно все розташувати, як просувати, чи потрібно включати певні категорії - набагато складніша.
В Startup School нам спочатку пояснювали ці речі, а тоді вже підходили до розробки.


Коли я прийшла, ми всі розповідали про свої ідеї. Були люди з ідеями, були спеціалісти в певній сфері. Ті з ідей, які добре сприйнялись, ми розробляли. Таким чином поділилися на команди - ідея + спеціалісти, яких вона зацікавила. В нас була умова, щоб в команді було хоча би три людини: хтось, хто займатиметься бізнесом, маркетолог та розробник.
Пізніше почалась робота в форматі лекцій два-три рази на тиждень. До нас приходили власники бізнесу, які розповідали нам про свій досвід і давали поради щодо наших ідей. Якщо тобі потрібно була індивідуальна допомога, можна було написати в соцмережах і домовитись про особисті зустрічі. Ментори завжди йшли нам назустріч.

Потім був демо-день, до якого ми всі готувались. Нам потрібно було розказати, що ми зробили і пояснити суть нашого проекту членам журі, які є власниками стартапів та бізнесу. Вони обирали переможців для акселераційної програми для студентів.
Наприклад, один із членів журі - Олег Паньків, CEO Connect.Axsys (CRM для салонів краси), ментор стартап школи та Unicorn Me. Стартап Олега пройшов акселерацію в STARTA (Нью Йорк) та працює на ринку США та України.
Ми зайняли третє місце - це означало, що ми можемо співпрацювати зі Startup Depot і надалі. З нами почали працювати індивідуально. Було лише три команди, тому на акселераторі ми поглиблено вивчали маркетинг, бізнес, продажі та юридичну частину, яка стосувалась наших проектів.


Якщо ти студент/ка і в тебе немає розуміння, що твориться в світі бізнесу - варто йти на Startup School. Але треба вміти не просто послухати, що тобі говорять, але й зачепитися за правильні речі. Якщо щось зацікавило - написати і розпитати про це детальніше.

Про продукт
Наш продукт існує вже півроку. Він дуже часто змінювався, але це нормальний процес - стартап на те і стартап, що всюди невизначені умови. Реліз плануємо ближче до нового року - залишилось зовсім трошки :)
Жалкуємо про одне: затягнули процес обдумування і пізно почали розробляти. Однак, зате ми більше знаємо про те, що має вийти в кінці.

Де знайшли людей?
Спочатку нас в команді було двоє - я і мій хлопець, ми планували робити бізнес вдвох. Нам бракувало людей, але згодом на Startup School ми знайшли дуже крутого дизайнера, який погодився працювати з нами. Тепер працюємо втрьох, але зараз шукаємо IOS-розробника.
Крім цього, на хакатонах я знайомлюсь з багатьма людьми: маркетологами, розробниками тощо. Вони діляться цінними інсайтами і порадами.
Що таке "бізнес"?
Для початку, треба зрозуміти, яку проблему ти вирішуєш і чи дійсно вона існує. Далі - яким буде твій продукт. Його можна буде монетизувати чи це неприбуткова організація? А якщо монетизувати, то як? Більше уваги привертають проекти, які можна масштабувати, аби вони приносили більше прибутку в кожному новому періоді.
Основне в бізнесі - спілкування з клієнтом. Успіх залежить від того, наскільки добре ти чуєш користувачів і впроваджуєш зміни у продукт, щоб максимально адаптувати його до потреб ринку.
Бізнес це фарт чи скіл?
Це скіл. Фарт - це те, чи попадеш ти зі своїм продуктом в правильний час. Але якщо є скіл, ти зрозумієш, коли настав цей час і обов'язково в нього попадеш.

Поради
- Думай про бізнес. Живи ним. Навіть якщо займаєшся буденними речами.
Коли сидиш в неті, не підписуйся на звичайних блогерів, а підпишись на тих, хто може розказати про те, що відбувається на ринку. Так ти не втратиш хватку і завжди будеш в курсі всього, що відбувається навколо.
- Вмій фільтрувати людей та створювати атмосферу.
Не варто зазнаватися, але і брати в проект всіх теж не потрібно. Потрібно шукати "свою людину" - тих, хто або добре в чомусь розбирається, або хоче вчитись. Вмій створити правильну атмосферу, щоб вам хотілось не просто прийти і відсидіти, а провести час з користю.
- Поспішай.
Не відкладай реалізацію проекту. Якщо нікуди не рухатись, інтерес до розробки в команди може втратитись.
Що почитати
- "Сам собі MBA" Джош Кауфман;
- "Бізнес з нуля. Метод Lean Startup" Ерік Ріс;
- Також, варто розібратись в схемах менеджменту - скрам, спрінт тощо".
Хочеш подати свою команду? Клікай сюди!
Про Startap School Uni Edition
Це єдина у Львові безкоштовна школа для стартаперів-початківців та майбутніх IT-підприємців. Протягом 2-х місяців ви зможете сформувати свою бізнес модель та відчути життя стартапера зсередини.
Модулі навчання розпочинаються восени. За попередні 2 роки тут навчалося 1220 студентів. За допомогою Startup School University Edition запустили 91 проект.
Лекторами та менторами школи є кращі практики технологічного бізнесу, які мають компетенції у бізнес-аналізі, маркетингу, управлінні проектами, командами та розробкою продукту (деталі на сайті).
До участі запрошуються студенти всіх спеціальностей та курсів, які мають поверхневе (або дуже-дуже поверхневе) розуміння про кожен із модулів.
Проект Startup School University Edition реалізовується за підтримки Polish aid та Krajowy Instytut Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa