Ти виходиш зранку на вулицю і спокійним кроком йдеш до зупинки. Сором'язливо показуються жовті боки напівпустої маршрутки. Ти дивишся на годинник, раптово звертаєш в сторону і біжиш по сходах донизу. Вдихаєш характерний запах, чуєш гуркіт потягів. П'ять хвилин без заторів, "наступна станція - площа Ринок" і ти в центрі. Таким міг би бути ранок, якби у Львові було метро. Але чому його досі нема?
Початок
Ідея про підземний транспорт у Львові з'явилася у 1960-х роках. В радянський час метро будували лише у містах-мільйонниках, а оскільки до мільйону Львів не дотягував майже на 300 тисяч населення, вирішили схитрувати - запропонували підземний трамвай.
Підземний трамвай (метротрам) у Кривому Розі
Тунелі хотіли будувати з габаритами метро:
- під центром в районі Підзамчого та перетину вулиці Франка зі Снопківською;
- на початку вулиці Сахарова та поблизу перетину Личаківської з Мечникова;
- з площі Івана Франка через Цитадель, вулицю Бандери і залізничний вокзал до Янівського цвинтаря.
А вже до них підвести наземні маршрути.
Схема підземного трамвая у Львові
Ідея сподобалась. Спочатку, у 1987 році, спорудили першу наземну трамвайну лінію - від вулиці Сахарова до вулиці Наукової. А вже через два роки почали будувати перший підземний тунель.
Одразу повстало питання вологи у ґрунтах, адже в каналізаціях Львова схована Полтва. Вздовж майбутнього тунелю пробурили 17 отворів завглибшки 20-30 м, аби виміряти рівень води. Як виявилось, ґрунти і справді мали високу наводненість - зайву вологу планували відкачати.
Проект підземного трамвая
Перша шахта
Перша шахта, з якої почали рити тунелі, з'явилася на задньому дворі Палацу Потоцьких. Однак, архітектори не врахували те, що фундаменти навколишніх будинків стоять на дерев'яних палях і риття тунелю може їх зруйнувати.
Так і сталось: коли прохідницький комбайн досяг глибини 25 м, в Палаці Потоцьких виникла широка тріщина, а навколишні будинки почали просідати та деформуватися.
Через небезпеку зруйнувати історичні будівлі, Львівська рада терміново заморозила будівництво. Постановили: Львів від підземки не відмовиться, але проект потрібно допрацювати.
Задній двір Палацу Потоцьких, де розміщувалась перша шахта
Друга спроба
Вдруге про метро у Львові заговорили в середині 90-х. Тоді місто визнали перспективним для будівництва.
Міністерство транспорту захопилося ідеєю заснувати власне виробництво метровагонів. Аби підприємство було рентабельним, в державній програмі збільшили кількість міст, де передбачалося будівництво метро. І якщо раніше в цей перелік входили лише міста-мільйонники, то тепер туди потрапив і Львів.
Колишня будівля Дирекції будівництва підземного трамвая в дворі Палацу Потоцьких
Легке метро
Врахувавши минулі помилки, у 1993-1994 роки український авіабудівний концерн (в ті часи - АНТК імені Антонова) розробив технологію легкого метро "Радан". Між вагоном і колією мала утворюватися магнітна подушка, яка під час руху практично піднімала вагони, зменшуючи навантаження на колію та вібрацію.
В порівнянні з класичним метро, технологія мала й ряд інших переваг:
- Дешевша у будівництві;
- Майже безшумна;
- Система управління повністю автоматизована;
- Дешевша у обслуговуванні.
Окрім Львова, технологію "Радан" пропонували використати при будівництві нових ліній метро в Києві, на Південному березі Криму та Одесі.
Однак, ідею заморозили - цього разу, через брак коштів.
Малогабаритне легке метро у Глазго (Шотландія)
Чи є у Львова шанс на метро?
У генеральному плані Львова на 2010—2025 роки є пропозиція збудувати легке метро за системою "Радан". Навіть визначили три можливі напрямки ліній:
- з кінця Стрийської через Софіївку під Високим Замком через район Промислової до кінця вулиці Миколайчука;
- від Південного через Привокзальну під Городоцькою і Богдана Хмельницького в Дубляни;
- з Рясного через Левандівку і Головний залізничний вокзал під вулицею Степана Бандери через Цитадель і Личаків під Трактом Глинянським до Лисинич.
Але от реалізацію проекту так і не передбачили.
Чому паровозик не зміг?
Аргументують так: дослідження, які робилися раніше, показують, що при будівництві метро можуть бути певні небезпеки. Технології, які дозволять збудувати у Львові метро, є (змогли ж люди протягнути цілий підземний тунель під Ла-Маншем). Але вони коштують надзвичайно дорого. Тому, зараз місто зацікавлене у розвитку трамваїв.
Реакція
У 2016-му році на сайті електронних петицій запропонували розморозити проект Львівського Метрополітену. Її підписало 762 людини з потрібних 500.
А як вважаєш ти?
P.S. Ти знаєш, що Львівського метро є сайт? Кажуть, Ілон Маск збудує тунель на Шувар.