LVIV.COM

Low-code: чи можу я стати розробником, не пишучи код?

Ділися або не палися

Low-code: чи можу я стати розробником, не пишучи код?
Sci-bro

Деякі розробники створюють програми, зовсім не програмуючи. Частину завдань за них виконує візуальне середовище з усіма потрібними елементами, передбаченими платформою для розробки. На роботу беруть людей із різних спеціальностей, поступово навчаючи їх та випробовуючи їхню логіку.


Партнерська публікація з PwC Lviv SDC

 

Лоукод це відносно новий підхід до розв’язання технічних та бізнесових завдань, тому навколо нього вирує багато химерних уявлень. Можливо, це якесь недопрограмування? Написання програм у найлінивіший спосіб? Якщо ні, то чому на роботу беруть не тільки програмістів, а й взагалі студентів інших напрямків, зовсім без досвіду? Про це говорили з Олексієм Прокоповичем, Pega Senior Consultant у PwC Lviv SDC. А ще про проблеми, які розв’язують лоукодингові платформи, переваги та недоліки підходу та про те, як визначити, чи можу я бути лоукодером.

Low-code: чи можу я стати розробником, не пишучи код?

Що воно таке?

Лоукод (low-code) це підхід до написання продукту, який реалізується з допомогою графічного інтерфейсу та з мінімальним застосуванням коду або ж без нього взагалі. Частину роботи бере на себе візуальне середовище, в якому розробники додають та змінюють елементи за допомогою drag-and-drop (перетягування). До написання коду вдаються лише тоді, коли потрібно щось оптимізувати чи додати таке, чого не передбачає платформа, на якій ведеться розробка. У такий спосіб можна створити що завгодно: сайт, додаток чи навіть відеогру.

Low-code: чи можу я стати розробником, не пишучи код?

Low-code: чи можу я стати розробником, не пишучи код?“Лоукод — це візуальне середовище, де людина щось робить і в результаті отримує комп'ютерну програму. До прикладу, ми створюємо інтерфейс для сайту і нам потрібно зробити формочку з текстовими полями, картинками та кнопкою логіну й паролю. Традиційно це пишеться з допомогою якихось скриптів. У нас це drag-and-drop, тобто панелька з елементами, які ми перетягуємо туди, де хочемо їх бачити. Для того, щоб це реалізувати, використовують різні платформи, ми в PwC Lviv SDC працюємо з Appian та Pega.”

 

Low-code: чи можу я стати розробником, не пишучи код?

 

“1С”, “CRM”, “для слабаків” та інші уявлення про лоукод

Коли інші розробники вперше чують про лоукод, часом їм спадає на думку, що це щось дуже просте, не таке потужне, як звичне програмування, а тому, ймовірно, йдеться про слабкі програмні рішення. Також побутує уявлення, що лоукод це те саме, що С1. Буває, що так думають навіть замовники, особливо з пострадянського простору. А хтось узагалі не уявляє про що йде мова, тому довигадує собі сам.

 

Low-code: чи можу я стати розробником, не пишучи код?

“Часом люди думають, що це якась CRM-ка, бо вони почули про одну функцію та вважають, що вона визначає весь підхід. Програмісти ставляться до цього дуже скептично. Вони, як правило, в цю концепцію не вірять взагалі. Буває таке, що показуєш їм якусь штуку, яку зробив, а вони сумніваються, що таке можна було зробити з допомогою лоукоду. Десь аж потім, коли бачать, що все дійсно працює, їхні сумніви потроху розвіюються.” 

 

Low-code: чи можу я стати розробником, не пишучи код?

 

Насправді ж лоукод це проміжна ланка між програмуванням та аналітикою. Розробник, який цим займається, стоїть на перетині різних сфер та має знання й досвід з обох. Через свою швидкість та візуальність, підхід поступово набирає обертів.

Кому потрібен лоукод? 

Цей спосіб використовують переважно у двох напрямках. Один із них RPA (robotic process automation, тобто роботизація процесів). Його застосовують тоді, коли потрібно зняти з людини монотонну роботу. Скажімо, перетягування даних з форми на сайті у десктопну програму шляхом банального копіпейсту. Інший — BPM (business process management, керування бізнес-процесами), для якого застосовується оркестр інструментів для взаємодії з базами даних, створення UI чи, до прикладу, систем репортів. При цьому процес може бути будь-яким: від продажів до адміністрування.

 

Low-code: чи можу я стати розробником, не пишучи код?“Найчастіше до нас звертаються організації, у яких вже є купа систем. Нам потрібно організувати між ними взаємодію, тобто диригувати дані між системами. Звісно, це не єдиний варіант застосування, але, з мого досвіду, він найпоширеніший. Адже часто бізнесам потрібно організовувати усі свої системи, збирати з них дані, кудись передавати, автоматизовувати та впорядковувати. Крім цього, має бути певний юзер-інтерфейс, щоб людина могла на все це дивитися.”

 

Переваги й недоліки підходу:

З переваг найчастіше називають терміни. У порівнянні з традиційними підходами, лоукод може впоратися з розробкою в кілька разів швидше. Крім того, цей спосіб більш стабільний та безпечний, оскільки базові елементи містяться у самих платформах.

 

Low-code: чи можу я стати розробником, не пишучи код?

“Один із найцікавіших аспектів роботи — це взаємодія з бізнесом. Лоукод є більш візуальним та інтуїтивним, тому часто буває так, що все пишеться у прямій взаємодії з бізнесом, з користувачами. Ми з ними багато спілкуємося, отримуємо інформацію та навіть проводимо DCO-сесії, під час яких збираємо відгуки користувачів та їхні вимоги, й відразу їх імплементуємо в них на очах.”

 

Серед недоліків згадують те, що часом доводиться контактувати з творцями платформ через їхні служби підтримки. А також те, що не для всіх завдань такі платформи підійдуть через обмеження кастомізації, тож треба добре розуміти, хто клієнт та які у нього потреби.

Хто клієнт та які у нього потреби?

Зазвичай це бізнес, пов’язаний із фінансами (до прикладу, банки), великі компанії чи державні установи. Потреби у них різноманітні: синхронізувати між собою старі й нові системи звітності, власні RPA та САБ, будь-які протоколи взаємодії. 

 

Low-code: чи можу я стати розробником, не пишучи код?

“Якщо говорити про державні установи, клієнтом цілком може бути митниця з потребою врегулювати декларації. Адже коли людина чи компанія декларує якийсь товар для увезення, вона має пройти всю процедуру узгоджень, щоб зрозуміти чи можна його ввозити в країну. Це потребує опрацювання величезної кількості даних. Потрібно врахувати, в який спосіб товар будуть ввозити, скільки часу процедура має тривати та які потрібно мати документи. Лоукодингова система може зробити все сама, та ще й взаємодіяти з іншими наявними системами, ставлячи помітки в базах і повідомляючи людей, що ввезли, а що ні.”

 

Low-code: чи можу я стати розробником, не пишучи код?

 

Low-code: чи можу я стати розробником, не пишучи код?

“Також з допомогою лоукоду можна передбачати різні процеси. До прикладу, ймовірність повернення якоюсь людиною кредиту. Для цього розробляють воркфлоу з урахуванням різноманітної інформації, зібраної як в офісі, так і там, де людина живе. Атрибути, за якими оцінюється ймовірність повернення, містять заробіток, фінансові проблеми, кредитну історію, сімейний стан та різні цікаві поля — такі, як опитування сусідів. Після цього процес прогнозування підсумовує ймовірність повернення кредиту на основі зібраних даних.

 

Бувають також проєкти, де потрібно робити UI з допомогою тільки лоукоду, без жодного бекенду. Чи навпаки займатися чистим бекендом. А іноді доводиться вигадувати щось посередині.

Чи можу я бути лоукодером?

На роботу в PwC Lviv SDC беруть зазвичай студентів останніх курсів. Тут їх навчають місяць чи два залежно від платформи, з якою працюватиме розробник. При цьому перші місяці також оплачуть. 

Попри те, що часто на роботу приходять нетехнічні спеціалісти без досвіду в програмуванні, в компанії цінують знання алгоритмів та структур даних, розуміння ООП та базові знання однієї з мов програмування. А найбільшу увагу приділяють системному аналізу та логічному мисленню. Саме тому співбесіда ділиться на такі етапи:

Тестове завдання на логічне мислення

Щоб зрозуміти, як вибудовуються думки потенційних працівників, їм дають розв’язати завдання. Ось приклади деяких з них:

  1. На столі в темній кімнаті лежить 50 монет: 20 орлів і 30 решок. Як розділити їх на 2 групи, щоб у них була однакова кількість орлів, якщо ви не бачите ці монети та не можете на дотик визначити, яким боком вони лежать?
  2. У басейні на надувному матраці лежить людина з м’ячиком для гольфу. Як зміниться рівень води, після того, як людина викине м’яч?

Low-code: чи можу я стати розробником, не пишучи код?

Ейчар-співбесіда

Low-code: чи можу я стати розробником, не пишучи код?“Зазвичай до нас приходять студенти з комп’ютерних наук, статистики, інформатики та економіки. Вони, як правило, не хочуть бути суто розробниками, а більше прагнуть комунікувати з клієнтами, аналізувати та розв’язувати логічні завдання. Подаються люди з різних галузей. Нам головне розуміти, як вони думають. Часто говоримо з кандидатами про профільні предмети, які вони вивчали. Якщо людина вчиться на статистиці чи прикладній математиці, можемо попросити відповісти на запитання з теорії ймовірностей. Також нам важливо, щоб ці люди добре знали англійську, адже вся документація написала саме цією мовою.”

 

Анна Чередниченко, HR Specialist, Recruiter 

 

Low-code: чи можу я стати розробником, не пишучи код?

 

Технічна співбесіда

Low-code: чи можу я стати розробником, не пишучи код?“Буває таке, що людина вміє писати програми, але не проходить, наприклад, через бажання копіювати чужий стек. Бо в нас немає чого копіювати й звідки. Можна когось спитати, порадились, але оскільки кожен варіант є більш-менш унікальним, готових прикладів просто не існує, й тому треба все ретельно обдумувати. Нам важлива здатність сприйняти щось нове й дивитися більш абстрактно на речі, з якими працюємо, мати більш всеохопне бачення бізнесу й бажання розв’язати якусь його проблему.”

 

Умови праці та вакансія

У компанії навчають Appian та Pega, незалежно від наявності чи відсутності попереднього досвіду роботи з low-code платформами, а під час навчання працівник отримує зарплату. Робочий день стартує о 8, 9 чи 10 ранку графік доволі гнучкий, можна спокійно відлучатися при потребі (до прикладу, складати іспити). Працюють у PwC Lviv SDC фултайм, як з дому, так і з затишного офісу, у будь-якому випадку розробнику видають робочий ноутбук. Перший перегляд зарплати чекає на нового працівника вже через три місяці роботи, усі наступні щопівроку. А щоквартально кожен отримує бонус залежно від свого перформенсу. Персональні та організаційні цілі виставляють разом із менеджером та коучем. Працевлаштування офіційне, компанія забезпечує своїм працівникам медичне страхування. Частину роботи місцева команда виконує разом зі словацькими розробниками PwC. 

Щоб відгукнутися на вакансію тицяй сюди. У випадку, якщо виникають будь-які труднощі чи запитання сміливо пиши на пошту рекрутерці [email protected] 

 

Текст та ілюстрації: Оксана Брошнівська

 

Зараз читають