LVIV.COM

Хто такі продакт-менеджери і навіщо вони компаніям – розповідає Олексій Рубаняк

Ділися або не палися

Хто такі продакт-менеджери і навіщо вони компаніям - розповідає Олексій Рубаняк
Таня Павліченко

Як запустити продукт з нуля і якомога менше нафакапити, чим взагалі займаються продакт-менеджери і чому їм нереально внормувати робочий день - розповідає продакт-менеджер компанії Nichestack Олексій Рубаняк.


Партнерська публікація

Про себе

Я працюю в міжнародній компанії Nichestack. Зараз займаюсь запуском продукту з нуля. Logomaker - це веб-платформа для створення логотипів для власників малого та середнього бізнесу, які не хочуть доручити цю справу іншому дизайнеру, хочуть зекономити свій час, гроші і отримати більше контролю над власним брендингом. Крім цього вливаюсь в життя ще одного з продуктів компанії, який називається Serpwatch - це один з найкращих автоматизованих трекерів рейтингу позицій вебсайтів в пошуковій системі Google, який є дуже корисним для SEO-спеціалістів та маркетологів.

Раніше я працював у ZeoAlliance - компанії, яка мала сталий продукт, була на американському ринку близько 10 років. Моїм основним завданням було диференціювати портфоліо, покращити основні метрики і зрозуміти клієнтів, які роками були в цій ніші. У моєї теперішньої роботи інша специфіка - ми починаємо з чистого листка і динаміка прийняття рішень та змін є набагато швидшою. Коли ти маєш справу з продуктом, який вже дуже довго на ринку, то невеличкі рухи вправо-вліво можуть принести дуже великі і непередбачувані зміни для клієнтів та ризики для бізнесу загалом.

Початок моєї роботи у продакт-менеджменті цікавий: раніше я працював на позиції селлера в одному львівському стартапі. У сейлз-менеджменті я пропрацював понад 2 роки. Після цього потрапив на Product School від Google i Zeo Alliance. Я пройшов з понад 2000 аплікантів у 20-ку найкращих. Це був дуже інтенсивний курс. Моїм першим завданням для відбору в цю школу було сформувати пропозиції для покращення YouTube. Зараз мені дуже приємно спостерігати за тим, що з роками багато моїх ідей стали реальністю, особливо у мобільній версії. За декілька місяців після закінчення  інтенсивного 7-ми тижневого теоретичного та практичного курсу, я отримав пропозицію переїхати в Київ, щоб працювати продакт-менеджером.

Після того, як я отримав якийсь початковий досвід і розуміння роботи в ніші - як працювати з клієнтами, командою та стейк-холдерами, то почав шукати нові челенджі. Для мене це новий виклик - більше впливати на продукт, приймати більше рішень  в команді і брати відповідальність на себе як за успіхи, так і за провали. 

Хто такі продакт-менеджери і навіщо вони компаніям - розповідає Олексій Рубаняк

Хто такий продакт менеджер?

Продакт менеджер - це такий своєрідний місток між трьома основними складовими. Перша - це клієнт та його користувацький досвід, друга - бізнес, третя - технології. Продакт - це людина, яка може зрозуміти  потреби клієнтів, пояснити їх бізнесу та реалізувати все з технічної точки зору. Дивились фільм “Чого хочуть жінки” з Мелом Гібсоном? Пам'ятаєте сцену, де головний персонаж пробував на собі помади та інші жіночі застосунки? Оце крутий продакт-менеджер, бо він міг зрозуміти, що потрібно їхній аудиторії, як спозиціонувати цінність продукту та як це імплементувати з позиції бізнесу. 

Коли ти продакт, то постійно знаходишся у стані невизначеності. Це і не погано, і не добре, оскільки потрібно прийти до якогось визначеного результату. На мою думку, продакт відрізняється від будь-якого іншого менеджера тим, що йому комфортно у цій невизначеності. Ти є мостом, тому завжди у підвішеному стані. Ти посередник між юзерами, технологіями та бізнесом, тому потрібно розуміти проблеми цих трьох основних китів та маневрувати в океані продуктового діскавері. Тримати ентузіазм та віру в те, що все вийде добре попри величезну кількість факапів. А їх (помилок) не уникнути, тому потрібен внутрішній стрижень, який дозволить рухатись далі. 

Які обов'язки має продакт та яке його місце в компанії? 

Це дуже залежить від специфіки компанії та самого продукту. Продакт-менеджер - це така крос-функційна менеджерська позиція, яка включає спілкування з різними командами, з різними людьми. 

Кожен день - це ціла купа зустрічей , стендапів, зідзвонів, спілкування з СЕО, переговори з клієнтами, прийняття рішень, вирішення нагальних проблем, написання роудмапи і стратегії продукту, пріоритизації та розподіл ресурсів. 

Які ще скіли необхідні хорошому продакту? 

Окрім комунікації, потрібно мати ще аналітичне мислення, вміти чути правду між рядками , а не просто слухати. Прислухатись до юзерів, розуміти їхні проблеми, вміти проявити емпатію. Крім скілів аналітики, не менш важливо знати основи дизайну, програмування. 

Я думаю, на позицію продакта можна прийти з будь-яким бекграундом. Я прийшов з продаж, мої знайомі - з аналітики і маркетингу, є девелопери, які успішно стають технічними продактами. Тобто будь-які скіли, які передбачають комунікацію, допоможуть тобі стати хорошим продакт-менеджером. 

В мене день проходить завжди по-різному. Особливо враховуючи те, що запускаємо новий продукт. Зараз потрібно багато чого вчити на ходу. Тому, я думаю, що головний скіл продакта - це комунікація. Якщо ти вмієш класно комунікувати на всіх рівнях і є достатньо гнучким, то зможеш адаптуватися до будь-якого середовища. 

IMG_6966

Як зазвичай проходить робочий день? 

Зараз у мене дистанційна робота, це дуже відрізняється від роботи в офісі. Набагато спокійніше, немає мітингів , більшість комунікації відбувається в Slack, Hangouts, Asana. Доводиться виконувати величезні дослідження ринку та конкурентів, проводити глибинні інтерв’ю з таргет аудиторією, розсилати кількісні опитування, формувати і валідувати гіпотези, готувати MVP та запускати тести, аналізувати дані та комунікувати це все в команді. Коли я працював в офісному середовищі, то робив все те саме. Тільки тоді було набагато більше мітингів. Переважно день починався зі стендапу з командою, перевірки пошти, з багатьма людьми були заплановані зустрічі протягом дня. Тепер маю набагато менше факторів, які відволікають і більше шансів сфокусуватись. 

Я б хотів почути, як інші продакт-менеджери структуризують свій день і чи це взагалі можливо. Бо мені здається, це майже нереально - тобі потрібно вирішувати все на купу, з різних сторін “атакують” як члени команди, так і юзери, топ-менеджемент. Потрібно вчитись комфортно себе почувати в атмосфері хаосу. 

Як почуваються продакт-менеджери на українському ринку праці?

Мені здається, що продакт-менеджмент в Україні на дуже ранньому етапі розвитку та формування. Зараз вже є більше вакансій, та десь 4-5 років тому особисто я не бачив багато пропозицій. Переважно це були внутрішні вакансії. 

Наприклад, специфіка Львова полягає в тому, що тут переважно аутсорс і шукають проджект менеджерів, а не продактів (так-так, це дві різні професії). Якщо порівняти Київ та Львів, то в нас на заході  є десь 3-5 вакансій, а у Києві близько 50-60. Конкуренція велика, бажання у всіх стати продактом є. Тому думаю, що з часом вакансій буде набагато більше. Як себе самі продакти почувають? У мене є знайомі з Product School 2016 року і я бачу, що у всіх є робота. Чи всі нею задоволені? Більшість - мабуть так, але завжди є потенціал куди рухатись далі.

Хто такі продакт-менеджери і навіщо вони компаніям - розповідає Олексій Рубаняк

Скільки заробляє продакт-менеджер?

Я орієнтуюсь зі статистики на сайтах з вакансіями. Наприклад на DOU можна побачити різні суми: $1000, $2000, $4000 і вище. Це вже залежить від років досвіду в продакт-менеджменті. Також сума залежить від специфіки компанії і кількості людей у твоїй команді. Ринок праці тут дуже гнучкий, поки немає чітко встановлених рівнів зарплати. Більше відштовхуються від людини, її досвіду і бекграунду. 

Якщо ти хочеш стати крутим продактом - не варто гнатися за зарплатою. Полюй за досвідом та можливістю приймати рішення. 

 Як прийти у професію? 

Особисто мені пощастило: я зайшов у Facebook, побачив рекламу про Product School від Google та компанії, в якій працював на той момент, і відразу зацікавився.

У Львові 24-25 квітня стартує новий практичний онлайн-курс Product School від Startup Depot, що може стати першим поштовхом до кар’єри продакт-менеджера. 

Моя порада: знайдіть якийсь курс онлайн, вони є навіть на Youtube. Це дасть багато теоретичних знань, та ще й сертифікат отримаєш до резюме. Також у тебе має бути бажання вирішувати пейни на ринку. Продакт - це, перш за все, людина, яка вирішує реальні проблеми реальних людей з усього світу. Потрібно підготувати себе до величезної генерації ідей та до готовності факапити. Помилятись - нормально, з цього можна багато чому навчитися. Я б також радив ходити на різні івенти, конференції де ти зможеш знайомитися з людьми, не боятись ставити питання. 

Які типові помилки на старті роботи?

Дуже багато факапів в перші тижні, навіть місяці. Також не треба закохуватись у свої ідеї. До тебе приходять клієнти, ти з ними спілкуєшся і тобі здається, що ти знаєш відповіді на всі запитання: як це краще зробити, якими будуть наступні етапи роботи, як пріоритизувати розробку. І замість того, щоб продавати свої ідеї всім, потрібно їх достатньо валідувати на ринку. Тобто принести їх клієнтам, перевірити, не переконувати їх, що це добре, а дійсно відчувати їхню реакцію. Більше валідації і ще більше спілкування з юзерами - це точно нікому не завадить на початкових етапах в продакт-кар'єрі. 

Незалежно, скільки в тебе досвіду - все одно потрібно щодня приходити та ставити тупі запитання. Підхід першокласника, який нічого не знає. Навіть коли ти знаєш усе, потрібно мати змогу подивитися крізь призму нерозуміння. Не боятись спілкуватися з клієнтом, проявляти емпатію, аналізувати ринок, досліджувати конкурентів, інвестувати в ці дослідження - це ті кроки, про які точно потрібно пам’ятати  на початку своєї продуктової кар’єри.

 

Бро, якщо тебе цікавить кар'єра продакт-менеджера, то вже відкрита реєстрація на Product School від Startup Depot. Старт навчання - 24 квітня, формат роботи - онлайн. Деталі - тут.

Зараз читають